JP Morgan uruchamia własną kryptowalutę

analityk Bankier.pl

Największy amerykański bank wyemitował własną stabilną kryptowalutę powiązaną z dolarem amerykańskim. To symboliczny ruch, chociaż token JP Morgan nie ma wiele wspólnego z bitcoinem, ethereum czy nawet „pro-bankowym” schematem Ripple.

JPM Coin – tak nazwano cyfrowy token, który wyemitował amerykański bank JP Morgan. Jest on powiązany ściśle z dolarem amerykańskim (tzw. stablecoin) i ma być używany do rozrachunku dużych transakcji dokonywanych przez korporacyjnych klientów instytucji. Projekt ma na razie charakter pilotażu, ale pod wieloma względami wskazuje na przełom w myśleniu o nowych technologiach w sektorze finansowym.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Przypomnijmy, że prezes JP Morgan Jamie Dimon zasłynął w 2017 r. stwierdzeniem, że „bitcoin to oszustwo”. Podkreślał on wówczas, że to przede wszystkim rządy kreują pieniądz i kontrolują go poprzez banki centralne. Dodał także, że „bez sekundy wahania” zwolniłby każdego pracującego w jego banku tradera, który wszedłby na rynek bitcoina. Teraz bank sam wchodzi na rynek cyfrowych tokenów jako emitent.

Produkt JP Morgan nie ma oczywiście zbyt wiele wspólnego z najpopularniejszymi zdecentralizowanymi kryptowalutami. Opiera się na technologii zamkniętego, kontrolowanego przez jednego operatora rejestru, do którego dostęp mają tylko uprawnione instytucje. Bank skorzystał z rozwiązania Quorum – łańcucha bloków wzorowanego na Ethereum.

Komentatorzy wskazują, że cyfrowy token banku może co najwyżej konkurować z rozwiązaniem promowanym przez firmę Ripple. Schemat ten ma ambicję, by pełnić rolę podobną do sieci Swift i stać się w przyszłości środowiskiem, w którym dokonywany będzie rozrachunek międzynarodowych transakcji na rynku finansowym. Zaletą JPM Coin może być stabilna wartość (wynikająca z konstrukcji tokena powiązanego z dolarem) oraz siła marki stojącej za przedsięwzięciem.

Michał Kisiel

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 mooooo

Czyli co ? Historyczne szczyty i stabilne wzrosty

! Odpowiedz
3 14 specjalnie_zarejstrowany1

Czyli generalnie z wielkiej chmury maly deszcz bo wprowadzaja to samo czym jest Thether albo TrueUSD. Sek w tym ze poprzednicy przetrwali ten gigantyczny pogrom na kryptowalutach takze sa "sprawdzeni" w warunkach ekstremalnych. Oba trzymaja sie calkiem niezle zwlaszcza Tether. Ten CEO JPMa przypomina mi troche kurczaka z odrabana glowa. Korpus wciaz biega mimo ze nie ma juz glowy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 23 janek43

dla mnie to taki amerykański Getin. Zyskuje wąskie grono swoich reszta jest "dawcami" i tyle w temacie...

! Odpowiedz
3 16 jasiek2017

Twoj wpis dotarl juz do JPM. Zwoluja narade i szukaja przecieku tajnej informacji.

! Odpowiedz
0 15 specjalnie_zarejstrowany1

z tym ze Getin nie ma wplywu na rzad ktory steruje najwieksza armia na planecie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
FINTECH 0,00% 0,18
2019-11-13 09:27:46
USD/PLN -0,53% 3,8649
2019-11-15 22:59:00
EUR/PLN -0,31% 4,2691
2019-11-15 22:59:00
EUR/USD 0,27% 1,1052
2019-11-15 22:59:00
CHF/PLN -0,74% 3,9025
2019-11-15 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil