JP Morgan uruchamia własną kryptowalutę

Michał Kisiel2019-02-15 11:29analityk Bankier.pl
publikacja
2019-02-15 11:29

Największy amerykański bank wyemitował własną stabilną kryptowalutę powiązaną z dolarem amerykańskim. To symboliczny ruch, chociaż token JP Morgan nie ma wiele wspólnego z bitcoinem, ethereum czy nawet „pro-bankowym” schematem Ripple.

JPM Coin – tak nazwano cyfrowy token, który wyemitował amerykański bank JP Morgan. Jest on powiązany ściśle z dolarem amerykańskim (tzw. stablecoin) i ma być używany do rozrachunku dużych transakcji dokonywanych przez korporacyjnych klientów instytucji. Projekt ma na razie charakter pilotażu, ale pod wieloma względami wskazuje na przełom w myśleniu o nowych technologiach w sektorze finansowym.

/ fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Przypomnijmy, że prezes JP Morgan Jamie Dimon zasłynął w 2017 r. stwierdzeniem, że „bitcoin to oszustwo”. Podkreślał on wówczas, że to przede wszystkim rządy kreują pieniądz i kontrolują go poprzez banki centralne. Dodał także, że „bez sekundy wahania” zwolniłby każdego pracującego w jego banku tradera, który wszedłby na rynek bitcoina. Teraz bank sam wchodzi na rynek cyfrowych tokenów jako emitent.

Produkt JP Morgan nie ma oczywiście zbyt wiele wspólnego z najpopularniejszymi zdecentralizowanymi kryptowalutami. Opiera się na technologii zamkniętego, kontrolowanego przez jednego operatora rejestru, do którego dostęp mają tylko uprawnione instytucje. Bank skorzystał z rozwiązania Quorum – łańcucha bloków wzorowanego na Ethereum.

Komentatorzy wskazują, że cyfrowy token banku może co najwyżej konkurować z rozwiązaniem promowanym przez firmę Ripple. Schemat ten ma ambicję, by pełnić rolę podobną do sieci Swift i stać się w przyszłości środowiskiem, w którym dokonywany będzie rozrachunek międzynarodowych transakcji na rynku finansowym. Zaletą JPM Coin może być stabilna wartość (wynikająca z konstrukcji tokena powiązanego z dolarem) oraz siła marki stojącej za przedsięwzięciem.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mooooo
Czyli co ? Historyczne szczyty i stabilne wzrosty
specjalnie_zarejstrowany1
Czyli generalnie z wielkiej chmury maly deszcz bo wprowadzaja to samo czym jest Thether albo TrueUSD. Sek w tym ze poprzednicy przetrwali ten gigantyczny pogrom na kryptowalutach takze sa "sprawdzeni" w warunkach ekstremalnych. Oba trzymaja sie calkiem niezle zwlaszcza Tether. Ten CEO JPMa przypomina mi troche kurczaka Czyli generalnie z wielkiej chmury maly deszcz bo wprowadzaja to samo czym jest Thether albo TrueUSD. Sek w tym ze poprzednicy przetrwali ten gigantyczny pogrom na kryptowalutach takze sa "sprawdzeni" w warunkach ekstremalnych. Oba trzymaja sie calkiem niezle zwlaszcza Tether. Ten CEO JPMa przypomina mi troche kurczaka z odrabana glowa. Korpus wciaz biega mimo ze nie ma juz glowy.
janek43
dla mnie to taki amerykański Getin. Zyskuje wąskie grono swoich reszta jest "dawcami" i tyle w temacie...
jasiek2017
Twoj wpis dotarl juz do JPM. Zwoluja narade i szukaja przecieku tajnej informacji.
specjalnie_zarejstrowany1
z tym ze Getin nie ma wplywu na rzad ktory steruje najwieksza armia na planecie

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki