REKLAMA
JUŻ JUTRO

Inni zwalniają, tutaj zatrudnienie w górę. E-commerce odporny na pandemię

Weronika Szkwarek2021-02-08 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-02-08 06:00

Kiedy mowa o branżach, które pandemię znoszą łagodniej niż inne, wymienia się przede wszystkim e-commerce. To tam zatrudnienie nie spadało, a w niektórych firmach wzrosło o nawet 1000 pracowników rok do roku.

Inni zwalniają, tutaj zatrudnienie w górę. E-commerce odporny na pandemię
Inni zwalniają, tutaj zatrudnienie w górę. E-commerce odporny na pandemię
fot. Koldunov Alexey / / Shutterstock

„Branża logistyczna jest obecnie synonimem pewnego zatrudnienia. Wiele osób postanowiło w ostatnich miesiącach przebranżowić się i rozpocząć pracę w logistyce”  podaje Agata Boroń z DHL Parcel. „W 2020 zapotrzebowanie na usługi kurierskie rzeczywiście było dużo większe niż ktokolwiek mógł przewidywać” – przekonuje Anna Franke z GLS Poland.

Zatrudnienie w e-commerce to nie tylko logistyka. Ostatnie zapowiedzi nowej siedziby Allegro pokazały kolejne inwestycje i rozwój również w tej branży.  – Do Allegro w 2019 roku dołączyło ponad 440 osób, w 2020 blisko 700 – mówi w rozmowie z Bankier.pl Paulina Kazimierska. Wyższy poziom zatrudnienia odnotowano również w OLX czy w Ceneo. Każda z zapytanych przez nas firm podkreśla, że to był dobry rok dla e-handlu.

Zatrudnienie w e-commerce

Zatrudnieni w logistyce według danych firmy Antal otrzymali średnio siedem ofert pracy w ciągu 2020 roku, to trzeci wynik i plasuje się tuż za branżą IT oraz finansami i księgowością. Z kolei w raporcie OLX na temat prognoz przyszłości na 2021 roku czytamy, że e-commerce cieszy się popularnością i rozwija się prężniej niż inne branże pomimo pandemii koronawirusa.

„Na znaczeniu zaczęła zyskiwać branża e-commerce, która zaczęła być postrzegana jako potencjalne zagrożenie dla tradycyjnych, stacjonarnych sklepów – aczkolwiek w nieokreślonej przyszłości”, podają autorzy raportu.

Ma to swoje odzwierciedlenie w liczbie ofert pracy, które zostały opublikowane na serwisie OLX. W sierpniu 2020 roku w porównaniu do lipca 2020 roku odnotowano wzrost w kategorii e-commerce o 16 proc., a w logistyce i zakupach o 29,1 proc. Z kolei w raporcie przygotowanym przez Pracuj.pl i dotyczącym rynku pracy specjalistów w 2020 roku zauważono wzrost zaangażowania rekrutacyjnego kandydatów rok do roku w takich kategoriach, jak obsługa klienta, call center, administracja IT czy właśnie e-commerce i w łańcuchu dostaw. W tych kategoriach odnotowano dwukrotnie lub nawet trzykrotnie większą aktywność kandydatów pod ofertami między kwietniem a czerwcem 2020 roku.

Koniec ubiegłego roku nie ustępował, jeśli chodzi o zatrudnienie w e-commerce. Jak wynika z „Barometru nastroju pracowników” przygotowanego przez Gi Group, Grafton Recruitment, Wyser oraz TACK TMI, w IV kwartale 2020 roku wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w sektorach: farmaceutycznym, e-commerce, logistyce, nowych technologiach czy w segmencie energii odnawialnej lub w przemyśle.

Praca czeka w Allegro, OLX czy Ceneo

Zapytaliśmy polskie platformy związane z rynkiem e-commerce o podsumowanie pod kątem zatrudnienia 2020 roku oraz o plany w 2021 roku. Okazuje się, że mimo względnej stabilizacji na rynku i perspektyw końca pandemii z uwagi na szczepienia, firmy nie zwalniają tempa.

– Do Allegro w 2019 roku dołączyło ponad 440 osób, w 2020 blisko 700. W tym roku planujemy zatrudnić ponad 1000 nowych osób. Blisko połowa z nich to specjaliści z obszaru technologii. Nieustannie powiększamy zespół i staramy się zapewnić wszystkim bezpieczeństwo, komfortowe warunki pracy i przestrzeń do rozwoju. Od marca 2020  większość z nas pracuje z domu. By podnieść komfort pracy, każdemu pracownikowi przekazaliśmy bon o wartości 1000 zł na zakup niezbędnych rzeczy i umożliwiamy wypożyczenie sprzętu z firmy, na przykład monitora lub ergonomicznych krzeseł – mówi Paulina Kazimierska z Allegro.pl i dodaje, jak obecna sytuacja wpłynęła na handel w internecie.

– Pandemia przyśpieszyła pewne trendy w e-handlu, które obserwowaliśmy już w przeszłości. Polacy ruszyli na zakupy online, bo była to dla nich najwygodniejsza i najbezpieczniejsza forma zakupów. Widzimy, że nasi klienci nadal chętnie robią u nas zakupy i jest to poziom wyższy w porównaniu do analogicznego okresu z zeszłego roku – uzupełnia Paulina Kazimierska.

W OLX pandemia również nie przyniosła redukcji etatów.  – Ani na moment nie przestaliśmy inwestować w nasze zespoły, nie tylko nikogo nie zwalniając z powodu pandemii, ale dodatkowo tylko w Polsce zatrudniając 187 osób od kwietnia do końca grudnia 2020 – komentuje w rozmowie z Bankier.pl Adam Kwieciński, general manager OLX Europe.

Wzrost siły roboczej, ale również podwyżki zaproponowano pracownikom Ceneo. – Jako Ceneo planujemy wzrost zatrudnienia każdego roku o około 40 osób. W 2019 zatrudnionych zostało 38 nowych pracowników, w 2020 - 37 osób, więc tendencja była wyrównana. Koronawirus w żaden sposób nie wpłynął negatywnie na aspekt zatrudniania nowych osób, nie obniżaliśmy też wynagrodzeń. W 2021 również zatrudnimy nowe osoby, a nasi obecni pracownicy będą mogli liczyć na podwyżki – podaje w rozmowie z Redakcją Katarzyna Jędrachowicz z biura prasowego Ceneo.

„Doceniono pracę kurierów”

Siłą rozpędu na pandemii zyskali kurierzy, co więcej, zdaniem niektórych, ich praca została w końcu doceniona. – Myślę, że te trudne okoliczności spowodowały również docenienie pracy kuriera, a nawet pewien rodzaj wdzięczności ze strony klientów. Wiele osób przekonało się, jak istotne są usługi kurierskie we współczesnym świecie – mówi Anna Franke, HR manager GLS Poland.

Zatrudnienie w logistyce w ostatnich miesiącach wzrosło. – Sukcesywnie otwieramy nowe filie, w ubiegłym roku powiększyliśmy też znacząco oddział w Poznaniu. Konsekwentnie inwestujemy w infrastrukturę bazową, ponieważ GLS stale się rozwija. W związku z tym zwiększamy oczywiście również liczbę pracowników. Od 2018 do 2020 roku zwiększyliśmy zatrudnienie o kilkanaście procent – dodaje Anna Franke z GLS Poland.

Z kolei w DPD Polska planowane jest rozszerzenie współpracy z kurierami, a na koniec 2020 roku ich liczba znaczoną się powiększyła. – W związku ze wzmożonym popytem na usługi kurierskie DPD Polska stale zwiększa liczbę pracowników i podwykonawców. Liczba nowo zatrudnionych pracowników w 2020 r. kształtowała się  mniej więcej na takim samym poziomie jak rok wcześniej. W czasie pandemii prowadziliśmy działania rekrutacyjne zgodnie z potrzebami naszej organizacji i z wymaganiami rosnącego rynku e-commerce w Polsce. W 2020 r. nastąpił także istotny przyrost liczby kurierów, czyli współpracowników DPD Polska. W końcu 2020 r. w barwach DPD Polska jeździło o 1000 kurierów więcej niż rok wcześniej  – mówi Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.

Na 2021 firmy kurierskie nie zamierzają zwolnić tempa ani zatrzymać rekrutacji. – Na podstawie analiz rynku i własnych obserwacji spodziewamy się dalszych wzrostów w sektorze e-commerce, co wiąże się ze zwiększoną liczbą przesyłek przechodzących przez ręce naszych podwykonawców. W planach na ten rok mamy także kolejne inwestycje, takie jak zagęszczanie sieci DPD Pickup Oddziałów Miejskich czy otwieranie nowych obiektów, co z pewnością będzie wymagało zatrudnienia dodatkowych pracowników i współpracowników – dodaje Rafał Nawłoka z DPD Polska.

DHL Parcel Polska podał natomiast w rozmowie z Bankier.pl, że optymalizacje kosztów w 2020 roku nie objęły pracowników. –  W czasie pandemii z sukcesem zakończyliśmy również coroczny proces podwyżkowy. Cały czas szukamy także nowych sposobów na budowanie motywacji  zespołu – mówi Agata Boroń, dyrektorka ds. personalnych i komunikacji wewnętrznej w DHL Parcel.

Rozwój rynku e-commerce spowodował również, że na znaczeniu zyskały nowe stanowiska w tym obszarze. Jak czytamy w raporcie płacowym firmy Antal, są to wąskie specjalizacje, które skupiają się na user expirience, SEM, SEO, Google Analytics czy AdWords.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

W Bankier.pl zajmowała się tematyką prawa pracy. Pisała o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmowała się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiadała historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
witasl
Firmy transportowe dobrze się też trzymają mimo kryzysu.Wystarczy zresztą sobie przejrzeć strone z ogłoszeniami chocby Imex logistics. Szukaja ludzi do biura w Poznaniu, ale i Gdańsku to zalezy i to nie tylko na kierowców, bo skoro firma sie rozwija to i administrację poszerzaja
maciej21
Kurierzy podczas pandemii faktycznie mieli ręce pełne roboty, dzięki nim kupowaliśmy to, czego w sklepach stacjonarnych nie dało się kupić.Mówię to z perspektywy klienta i właściciela e-sklepu. Sam wiele razy korzystałem i mogę polecić Globkurier.pl https://www.globkurier.pl/register/niskie-ceny-na-przesylki?company=true
Bardzo
Kurierzy podczas pandemii faktycznie mieli ręce pełne roboty, dzięki nim kupowaliśmy to, czego w sklepach stacjonarnych nie dało się kupić.Mówię to z perspektywy klienta i właściciela e-sklepu. Sam wiele razy korzystałem i mogę polecić Globkurier.pl https://www.globkurier.pl/register/niskie-ceny-na-przesylki?company=true
Bardzo udana współpraca, mają szeroką ofertę przewoźników, można sobie porównac ceny, jest ok
arces
E-commerce rozwija się stale i dość prężnie. Dlatego też postanowiłem, że wkroczę w ten świat ze swoim produktem. Najgorzej obawiałem się tego czy znajdę odpowiednich pracowników, dlatego zdecydowałem się zlecić rekrutacje firmie p.w. BLOT i nie żałuje mojej decyzji. Udało się znaleźć naprawdę solidną kadrę pracowniczą, a ja ze spokojną E-commerce rozwija się stale i dość prężnie. Dlatego też postanowiłem, że wkroczę w ten świat ze swoim produktem. Najgorzej obawiałem się tego czy znajdę odpowiednich pracowników, dlatego zdecydowałem się zlecić rekrutacje firmie p.w. BLOT i nie żałuje mojej decyzji. Udało się znaleźć naprawdę solidną kadrę pracowniczą, a ja ze spokojną głową mogłem zająć się innymi sprawami.
demeryt_69
A już myślałem, że chodzi o urzędasów wszelkiej maści - wot i surpriza :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki