REKLAMA

Inflacja w Polsce zwalnia bardziej, niż oczekiwali ekonomiści

Maciej Kalwasiński2023-01-05 10:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-01-05 10:00

Grudzień okazał się drugim z rzędu miesiącem hamowania inflacji. Ale ceny dóbr konsumpcyjnych wciąż były zdecydowanie wyższe niż rok wcześniej. Taka sytuacja ma się utrzymać przez cały rok - koszty życia w Polsce będą nadal bardzo szybko rosły, choć inflacja powinna wyraźnie spadać.

Inflacja w Polsce zwalnia bardziej, niż oczekiwali ekonomiści
Inflacja w Polsce zwalnia bardziej, niż oczekiwali ekonomiści
fot. Jacek Szydłowski / / Forum

W grudniu indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 16,6 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. Ekonomiści oczekiwali spowolnienia inflacji do 17,3 proc. po tym, jak w listopadzie wyniosła 17,5 proc., a w październiku 17,9 proc. Poprzednio ceny rosły w Polsce tak szybko na przełomie 1996 i 1997 r.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

Grudniowe hamowanie wskaźnika CPI mogłoby być jeszcze silniejsze, gdyby sprzedawcy paliw nie utrzymywali cen na sztucznie zawyżonych poziomach. Z szacunków GUS-u wynika, że paliwa do prywatnych środków transportu były o 13,5 proc. droższe niż w grudniu 2021 r., choć równocześnie o 1,6 proc. tańsze niż w listopadzie 2022 r.

Reklama

Polscy statystycy odnotowali nieznaczne spowolnienie rocznej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych - do 21,5 proc. wobec 22,3 proc. w listopadzie - oraz nośników energii - do 31,2 proc. wobec 36,8 proc. w listopadzie. W ujęciu miesięcznym w pierwszej kategorii zarejestrowano wzrost o 1,4 proc., a w drugiej spadek o 3,3 proc. Jak szacują ekonomiści ING, za miesięczną obniżkę w kategorii nośniki energii odpowiada przecena opału o 20-30 proc.

Cały koszyk dóbr konsumpcyjnych podrożał w stosunku do listopada o 0,2 proc., czyli wyraźnie wolniej niż w poprzednich miesiącach - w listopadzie miesięczny wzrost wyniósł 0,7 proc., w październiku 1,8 proc., a we wrześniu 1,6 proc. Pominąwszy luty ubiegłego roku - gdy w życie weszła tarcza antyinflacyjna - to najniższa dynamika miesięczna od czerwca 2020 r.

Ekonomiści Banku Pekao i ich koledzy z mBanku szacują, że inflacja bazowa przyspieszyła w grudniu do 11,6 proc. z 11,4 proc. w listopadzie.

Dzisiejsze szacunki mają charakter wstępny. Finalne dane za grudzień zostaną opublikowane przez GUS 13 stycznia.

Ekonomiści oczekują, że inflacja ponownie przyspieszy w pierwszych dwóch miesiącach nowego roku, ale od marca zacznie spadać. Z listopadowej projekcji NBP wynika, że wskaźnik ma się obniżyć z ok. 20 proc. do poniżej 10 proc. na koniec roku. Hamowanie inflacji nie oznacza jednak, że ceny będą maleć (w porównaniu rocznym). Nie będziemy mieli do czynienia ze spadkiem cen (deflacją), ale spowolnieniem wzrostu cen (dezinflacją). Po okresie bardzo szybkiego wzrostu cen, mają one po prostu rosnąć nieco wolniej, choć wciąż nieakceptowalnie szybko. Model ekspertów z banku centralnego wskazuje, że do celu NBP wynoszącego 2,5 proc. nie uda się zapewne powrócić do końca 2025 r.

NBP

Tymczasem większość Rady Polityki Pieniężnej od października opowiada się przeciwko kolejnym podwyżkom stóp procentowych, a realna stopa procentowa - szacowana na bazie projekcji inflacji - pozostaje ujemna. Dziś o godz. 15:00 więcej światła na przeszłe i przyszłe decyzje RPP powinien rzucić prezes Adam Glapiński. Kwestie perspektyw polityki pieniężnej i inflacji w 2023 r. omawiamy z Krzysztofem Kolanym w pierwszym odcinku nowego programu Bankier.pl "Zdania ekspertów są podzielone"

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (130)

dodaj komentarz
bha
Cóż... na razie raczej Niby inflacja zwalnia szczególnie na NIBY w detalu dojonym inflacją od dawna jak w kalejdoskopie coraz mocniej i wyżej na maxa, bez umiaru.Niestety.
lancealot
Czyżby Putin zmniejszył putiinflację?
osiemgwiazd
Mamy już hiperinflację. Żadnego spadku inflacji CPI nie ma, a bazowa dalej rośnie Wystarczy zapomnieć o tricku statystycznym, czyli efekcie bazy, zliczyć inflację r/r od 2018 r. Wtedy łatwo zauważyć, że skumulowana inflacja CPI już dawno za rządów Kaczyńskiego przekroczyła 40%, a na żywności wynosi niemal 80%. Jeśli dobrze zrozumiałem Mamy już hiperinflację. Żadnego spadku inflacji CPI nie ma, a bazowa dalej rośnie Wystarczy zapomnieć o tricku statystycznym, czyli efekcie bazy, zliczyć inflację r/r od 2018 r. Wtedy łatwo zauważyć, że skumulowana inflacja CPI już dawno za rządów Kaczyńskiego przekroczyła 40%, a na żywności wynosi niemal 80%. Jeśli dobrze zrozumiałem Glapińskiego, to inflacja ma wg. niego sama z siebie spaść do celu inflacyjnego NBP 2,5% (RPP przecież skapitulowała) dopiero w 2025 roku lub poźniej, czyli stracimy jako zwykli obywatele na zarobkach, emeryturach, rentach i pensjach summa summarum co najmniej 70-80%. To oznacza, że o tyle spadnie siła nabywcza złotego, o którego wartość RPP ma wg Konstytucji przede wszystkim dbać. Ale nie dba, troszcząc się o poziom bezrobocia, co jest zadaniem rządu, stosując klasyczną represję finansową (utrzymując od lat mocno ujemne realne stopy procentowe).
grzegorzkubik
Jaki nick taki post.
Jak będzie 12% to napiszesz, że już Polska bankrutuje.
osiemgwiazd odpowiada grzegorzkubik
Tylko na tyle cię stać? Same argumenta ad personam. Żadnych ad rem. Wybacz zatem, że odpowiem ci w twoim stylu. Twój post zdradza, że o Gwiazdozbiorze Oriona nic nie słyszałeś, wszystko ci się z d*** i polityką kojarzy, a liczba ośmiu gwiazd o obserwowanej wielkości gwiazdowej < 3 nic ci nie powie. Czemu? Podejrzewam, zamiast Tylko na tyle cię stać? Same argumenta ad personam. Żadnych ad rem. Wybacz zatem, że odpowiem ci w twoim stylu. Twój post zdradza, że o Gwiazdozbiorze Oriona nic nie słyszałeś, wszystko ci się z d*** i polityką kojarzy, a liczba ośmiu gwiazd o obserwowanej wielkości gwiazdowej < 3 nic ci nie powie. Czemu? Podejrzewam, zamiast uczyć się nauk ścisłych (nie potrafisz nawet dodawać procentów inflacji CPI r/r z ostatnich kilku lat, kwestionując moje dane), uczęszczałeś najprawdopodobniej na tajemne nauki do czarowników w czarnych kieckach? Zgadłem?
brazylianwisnia
Wpierw doucz się czym jest hiperinflacja. Mowimy o niej gdy mamy kilkadziesiat procent z miesiąca na miesiąc a nie w skali 50 miesięcy xD
Druga sprawa to po co ta panika?Polska nie zbankrutuje. Będzie dobrze młody. Skasuje się więcej klientów/pracodawców i zdolności nabywcze z pensji szybko wrócą do normy ;⁠-⁠)
Dlaczego walka
Wpierw doucz się czym jest hiperinflacja. Mowimy o niej gdy mamy kilkadziesiat procent z miesiąca na miesiąc a nie w skali 50 miesięcy xD
Druga sprawa to po co ta panika?Polska nie zbankrutuje. Będzie dobrze młody. Skasuje się więcej klientów/pracodawców i zdolności nabywcze z pensji szybko wrócą do normy ;⁠-⁠)
Dlaczego walka z inflacja ma się odbywać tylko stopami procentowymi? Proponuję podatek pogłówny dla osób nie posiadających kredytów hipotecznych po 1tys na głowę i szybko ściągnie się kasa z rynku a resztą społeczeństwa tez poczuje się jak to jest gdy z nich ściąga się kasę z rynku a nie tylko z kredyciarzy.
osiemgwiazd odpowiada brazylianwisnia
Ty ekonomii uczyłeś się chyba razem z Totalną Klapą u Bronka Minca w 1955 roku? Hiperinflacja to po prostu szybki, szalony wręcz, niekontrolowany wzrost cen przy bierności upolitycznionego banku centralnego. Nie ma żadnego znaczenia, czy jest to 80%, jak na żywności w Polsce Kaczyńskiego, czy 150% jak infl. CPI w Turcji Erdogana.Ty ekonomii uczyłeś się chyba razem z Totalną Klapą u Bronka Minca w 1955 roku? Hiperinflacja to po prostu szybki, szalony wręcz, niekontrolowany wzrost cen przy bierności upolitycznionego banku centralnego. Nie ma żadnego znaczenia, czy jest to 80%, jak na żywności w Polsce Kaczyńskiego, czy 150% jak infl. CPI w Turcji Erdogana.
Więcej darmowych korepetycji z ekonomii już nie będzie. Jak mawiał cesarz Marek Aureliusz: 'Non mittere margaritas ante porcos!'.

https://mfiles.pl/pl/index.php/Hiperinflacja
loool
Polacy są dosyć pamiętliwi , jak dostali po tyłku trzymając oszczędności w PLN tak teraz przez lata będą omijać takie oszczędzanie i zamienią makulaturę na cokolwiek byle nie mieć PLN. A siła waluty to tylko zaufanie do niej
koperytko
Natural gaz spadł od 19 grudnia o 50% za chwile nawozy tez spadną i żywność tez spadnie. Do tego cały dział chemiczny.... Na to wpływ maja ceny światowe surowców a ie stopy procentowe. Gdyby jeszcze komisarze ludowi nie nakładali opłat CO2 to by w sierpniu inflacja wynosiła 5%. Oczywiście ekonomiści spadkiem inflacji sa zaskoczenni Natural gaz spadł od 19 grudnia o 50% za chwile nawozy tez spadną i żywność tez spadnie. Do tego cały dział chemiczny.... Na to wpływ maja ceny światowe surowców a ie stopy procentowe. Gdyby jeszcze komisarze ludowi nie nakładali opłat CO2 to by w sierpniu inflacja wynosiła 5%. Oczywiście ekonomiści spadkiem inflacji sa zaskoczenni tak jak te.pe lemingi
kaczyslaw_
Co to jest natural gaz? Umiesz po polsku?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki