REKLAMA

Inflacja w Polsce spadła. Usługi mocno drożeją

Michał Żuławiński2020-08-14 10:05, akt.2020-08-14 15:23analityk Bankier.pl
publikacja
2020-08-14 10:05
aktualizacja
2020-08-14 15:23
fot. FamVeld / Shutterstock

Inflacja w lipcu wyniosła 3 proc. w ujęciu rocznym – podał Główny Urząd Statystyczny. Na szczególną uwagę zasługuje wyraźny wzrost cen usług, któremu towarzyszyła coraz droższa żywność.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2020 r. w porównaniu z lipcem 2019 r. wzrosły o 3 proc. - wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego.

/ Bankier.pl

W ten sposób GUS skorygował wstępny szacunek lipcowej inflacji, która według danych opublikowanych dwa tygodnie temu miała wynieść 3,proc.

W czerwcu inflacja wyniosła 3,3 proc., a w maju ukształtowała się na poziomie 2,9 proc., wobec 3,4 proc. odnotowanych w kwietniu, 4,6 proc. w marcu oraz 4,7 proc. w lutym, gdy osiągnęła najwyższą wartość od 2011 roku.

Lipcowy wynik wciąż jest wyższy od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, choć mieści się w akceptowanym paśmie odchyleń. NBP definiuje „stabilność cen” jako wzrost koszyka CPI o 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy w obie strony.

Usługi drożeją mocniej

Ceny usług wzrosły o 7,3 proc., a towarów 1,5 proc. Dla porównania miesiąc wcześniej było to odpowiednio 7,4 proc. i 1,8 proc.

W porównaniu do lipca 2019 r. żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 3,9 proc. (sama żywność o 4,1 proc.), napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe o 4,7 proc. (efekt wyższej akcyzy), użytkowanie mieszkania o 7,2 proc., a wyposażenie gospodarstwa domowego o 1,2 proc.

Wśród innych kategorii, ceny w górę poszły także w obszarze zdrowie (5,3 proc.), łączność (4,1 proc.), rekreacja i kultura (2,4 proc.), edukacja (5,7 proc.) oraz restauracje i hotele (6 proc.). Wśród głównych kategorii w dół jedynie odzież i obuwie (-1,9 proc.) i transport (-8,5 proc.), co miało związek m.in. ze spadkiem cen paliw.

- W porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny żywności (o 1,6 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 2,3 proc.), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,37 p. proc i 0,11 p. proc. Wyższe ceny w zakresie transportu (o 1,1 proc.), mieszkania (o 0,2 proc.), restauracji i hoteli (o 0,5 proc.) oraz łączności (o 0,6 proc.), podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc., o 0,04 p. proc i po 0,03 p. proc. – dodaje GUS.

Wśród konkretnych grup produktów i usług, najmocniej podrożały wywóz śmieci (52,5 proc.), usługi finansowe (39,3 proc.), owoce (24,1 proc.) oraz usługi stomatologiczne (14,2 proc.). Na uwagę zasługuje także wzrost cen usług fryzjerskich i kosmetycznych (13,2 proc.). W porównaniu do lipca 2019 r. potaniały natomiast m.in. warzywa (-8 proc.).

(Kliknij, aby powiększyć infografikę)

Kliknij, aby powiększyć infografikę / Bankier.pl

Inflacja w sierpniu nieznacznie przekroczy 3 proc., a mdm ceny spadną o 0,1 proc. - oceniają analitycy ministerstwa Rozwoju, komentujący dane GUS.

"W ocenie MR w sierpniu inflacja nieznacznie przekroczy 3 proc. w ujęciu rocznym, wolniej powinny rosnąć ceny żywności, a spadek cen transportu powinien być mniejszy. W ujęciu miesięcznym ceny będą nieco niższe niż w lipcu (o 0,1 proc.) – oczekujemy niższego tempa spadku cen żywności oraz odzieży i obuwia oraz wolniejszego wzrostu cen paliw.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (38)

dodaj komentarz
r4k
Artykuł ma mylący tytuł. Inflacja w Polsce nie spadła, wzrosła o 3% rok do roku.
Tempo wzrostu inflacji spadło.
jes
Pomijając te bzdety GUS ale ciekawi mnie pozycja obuwie, która co miesiąc tanieje. Jeszcze parę miesięcy a pozycja obuwie będzie obejmować onuce.
anty12
Owoce zdrozaly 24 %. Ta podwyzka nam sie nalezala, ale jak to powiedzial Ardanowski redaktorowi money.pl - "kto Panu kaze kupowac jablka za 10 zl za kilo?!" Kazdy z miasta ma jechac do chopa na pole. Juz nie moge sie doczekac az otworza Narodowy Holding Spozywczy to na pewno pisiorki w imie socjalizmu/sprawiedliwosci spolecznej Owoce zdrozaly 24 %. Ta podwyzka nam sie nalezala, ale jak to powiedzial Ardanowski redaktorowi money.pl - "kto Panu kaze kupowac jablka za 10 zl za kilo?!" Kazdy z miasta ma jechac do chopa na pole. Juz nie moge sie doczekac az otworza Narodowy Holding Spozywczy to na pewno pisiorki w imie socjalizmu/sprawiedliwosci spolecznej bea sprzedawac te samo jabluszka za 2 zl za kilo a nie za 10 zl za kilo. Na pewno tak bedzie. Proponuje dac Saisnowi miscje stworzenia tego cuda i kazdy zrobi zakupy za grosze, a jakosc bedzi eprima sort.
meryt
anty12 "powiedzial Ardanowski redaktorowi money.pl - "kto Panu kaze kupowac jablka za 10 zl za kilo?!" "kto Panu kaze kupowac jablka za 10 zl za kilo?!""

anty12 odpowiada slaby_gracz 2020-08-14 11:13
"Ten inteligent robi kopiuj wklej cokolwiek. Tak jak w pisie wszyscy."
anty12 odpowiada meryt
Widze, ze w Tworkach podlaczyli internet :)
sturmbannfuhrer_brunner
Spadła bo nie rodzą się dzieci. Prawda silvio? :)
jes
Może on znikł z powodu macierzyństwa???
sturmbannfuhrer_brunner odpowiada jes
Może, wystarczy macierzyństwo, iloraz dziedziczysz przeważnie po matce.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki