Od 2020 r. droższe papierosy i alkohol. Akcyza idzie w górę

Od 1 stycznia 2020 r. wzrośnie akcyza na alkohol i papierosy. Podwyżki cen wynosić będą od kilku groszy do kilku złotych, w zależności od rodzaju produktu.

Podwyżki cen papierosów i alkoholu
Podwyżki cen papierosów i alkoholu (fot. Koloj / Shutterstock)

Zgodnie z treścią nowelizacji ustawy o akcyzie, stawka podatku obejmującego wyroby alkoholowe i tytoniowe wzrośnie o 10 proc.  

O ile podrożeją papierosy i alkohol?

Według obliczeń rządu, jeżeli sprzedawcy zdecydują się przerzucić akcyzę na klientów, ceny wyrobów akcyzowych wzrosną następująco:

  • 0,5 litra wódki 40 proc. vol. - 1,40 zł
  • 0,5 litra piwa o zawartości 12 stopni Plato - 0,06 zł
  • 0,75 litra wina i napoju fermentowanego - 0,15 zł
  • 20 sztuk papierosów - 1,02 zł
  • 50 gramów tytoniu do palenia - 1,69 zł
  • cygaro o masie 10 g - 0,40 zł
  • 100 gramów suszu tytoniowego - 2,29 zł
  • 100 gramów wyrobu nowatorskiego - 3,38 zł.

Akcyzą zostanie objęty także płyn do papierosów elektronicznych – stawka podatku będzie wynosić 55 groszy za mililitr. Wyroby te będą opodatkowane od 1 lipca 2020 r.

Uchwalona pod koniec roku podwyżka akcyzy jest pierwszą od 2014 r. Wówczas jednak akcyza na alkohol wzrosła jednak o 15 proc., a na papierosy - o 5 proc. W najnowszej historii mieliśmy do czynienia także z obniżką akcyzy – na taki ruch w przypadku alkoholu w 2002 r. zdecydował się rząd Leszka Millera. Była to istotna obniżka, ponieważ sięgnęła aż 30 proc.

W efekcie podwyżki akcyzy, średnia cena papierosów sprzedawanych w Polsce przekroczyć może 15 zł. Według danych GUS, przed podwyżką cena wynosiła bowiem 14 zł. To dwukrotnie więcej niż 10 lat temu. Znacznie większą stabilnością cen charakteryzuje się piwo, którego cena po wzroście akcyzy zmieni się nieznacznie.

Dlaczego papierosy i alkohol drożeją?

Dzięki podwyżce akcyzy, do budżetu wpłynąć ma dodatkowe 1,7 mld zł rocznie. Oficjalnie prezentowanym przez rząd i prezydenta powodem podwyżki jest jednak troska o zdrowie Polaków.

- Uchwalona ustawa ma na celu realizację działań w obszarze podatków, dotyczy indeksacji stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych" - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

Wzrost akcyzy ominie cydr i perry

Podatek akcyzowy określany jest nie dla pojedynczych produktów dostępnych w handlu detalicznych, ale dla hektolitrów, tysięcy sztuk itp.

W przypadku alkoholu etylowego nastąpi podwyżka z 5704,00 zł/hl 100 proc. vol. do kwoty 6275,00 zł/hl 100 proc. vol. W przypadku piwa nastąpi podwyżka z 7,79 zł/hl stopnia Plato do kwoty 8,57 zł/hl stopnia Plato, a wobec wina - podwyżka z 158,00 zł/hl do kwoty 174,00 zł/hl.

Podatek od napojów fermentowanych (z wyłączeniem cydru i perry o mocy alkoholowej do 5 proc. obj. - to ukłon w kierunku polskich rolników) wzrośnie z 158,00 zł/hl do kwoty 174,00 zł/hl, a od tzw. wyrobów pośrednich - z 318,00 zł/hl do kwoty 350,00 zł/hl.

Podatek liczony dla papierosów wzrośnie z 206,76 zł za każde 1000 sztuk i 31,41 proc. maksymalnej ceny detalicznej, na 228,10 zł za każde 1000 sztuk i 32,05 proc. maksymalnej ceny detalicznej; w przypadku tytoniu do palenia - z 141,29 zł/kg i 31,41 proc. maksymalnej ceny detalicznej na 155,79 zł/kg i 32,05 proc. maksymalnej ceny detalicznej. Zmiana dotycząca cygar i cygaretek przewiduje wzrost z 393,00 zł/kg na 433,00 zł/kg.

Akcyza na susz tytoniowy wzrośnie z 229,32 zł/kg na 252,25 zł/kg, natomiast w przypadku wyrobów nowatorskich - z 141,29 zł/kg i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia na 155,79 zł/kg i 32,05 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia.

MZ/PAP

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
26 26 no_comment

Kurcze ile trzeba hlać, żeby 6 groszy na piwie robiło różnice? Nie popieram wszelkich wzrostów podatków choć odnośnie fajek to przy naszej niewydolnej służbie zdrowia czym są droższe tym dla wszystkich lepiej.

! Odpowiedz
5 13 shadow_xx

Powtórzę jeszcze raz to co napisałem pod innym artykułem: nie chodzi o wartość podwyżki, ale o sam fakt, że takowa będzie. Jakbyś nie zauważył to rządzący coraz chętniej wprowadzają nowe lub podwyższają obecne "daniny". Jeśli widzą, że nikt nie protestuje przeciw podwyżkom to znaczy, że można dalej doić. Trzeba by być głupim, żeby się powstrzymywać przed łupieniem w tak sprzyjających warunkach.

Dzisiaj akcyza na używki, za chwilę podatek cukrowy i dalej... tutaj tylko wyobraźnia może ograniczać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 39 kyd

Jakby ktoś wykazał, że te środki idą dokładnie na cele zdrowotne, profilaktykę...
Tylko niestety one znikną w zagmatwanym worze jednym i tym samym, w którym bełtają te same nieudaczniki.
Dodawanie im pieniędzy niczego nie poprawi.

! Odpowiedz
51 22 potiomkin

To chyba dobrze, że kasa idzie od palaczy (starych, chorowitych, nie dbająych o swoje zdrowie) do dzieci, które są przyszłością społeczeństwa. Brawo PIS

! Odpowiedz
60 47 killgore

Hahahahaha :) Na Nowogrodzkiej powinni zacząć badać IQ trolli, zanim im pozwolą coś napisać. Po pierwsze te pieniądze trafiają do budżetu, a nie na jakiś konkretny cel. Czytaj - zostaną przeżarte przez masy urzędniczego motłochu zatrudnionego przez partię rządzącą. A tak naprawdę to jełopy właśnie zafundowały dodatkowe obroty grupom przestępczym produkującym bimber i przemycającym papierosy. Brawo wy!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
75 82 kolumb1234

Przekonanie ludzi ze podnosi się podatek dla ich dobra to jest dopiero sztuka marketingowcy z Apple z iiphonem za 5 tys mogą się tylko uczyć od pisowcow p.s a tak poważnie czy ten naród nie wie ze te wszystkie 500 plusy to oni sami zapłacą z własnych pieniędzy wcześniej czy później

! Odpowiedz
23 22 anannke

Ogólnie się z Tobą zgadzam ale w tym konkretnym przypadku uważam, że to prawda.
Nie ma żadnych korzystnych skutków palenia (i piszę to jako bvły palacz). Jeśli ktoś przez tę podwyżkę zmusi się w końcu do rzucenia to jeszcze będzie jej później wdzieczny. W naszym kraju służba zdrowia jest bezpłatna ale nie darmowa, jeśli ktoś świadomie niszczy swoje zdrowie to niech płaci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 23 killgore odpowiada anannke

A efekt uboczny w postaci wspierania mafii przemytniczych to pikuś?

! Odpowiedz
66 65 karbinadel

Po co jakieś półśrodki? Skoro pan prezydent tak dba o zdrowie Polaków, to niech wprowadzi prohibicję.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.