REKLAMA
WEBINAR

Od 2020 r. droższe papierosy i alkohol. Akcyza idzie w górę

2019-12-30 08:07
publikacja
2019-12-30 08:07

Od 1 stycznia 2020 r. wzrośnie akcyza na alkohol i papierosy. Podwyżki cen wynosić będą od kilku groszy do kilku złotych, w zależności od rodzaju produktu.

fot. Koloj / / Shutterstock

Zgodnie z treścią nowelizacji ustawy o akcyzie, stawka podatku obejmującego wyroby alkoholowe i tytoniowe wzrośnie o 10 proc.  

O ile podrożeją papierosy i alkohol?

Według obliczeń rządu, jeżeli sprzedawcy zdecydują się przerzucić akcyzę na klientów, ceny wyrobów akcyzowych wzrosną następująco:

  • 0,5 litra wódki 40 proc. vol. - 1,40 zł
  • 0,5 litra piwa o zawartości 12 stopni Plato - 0,06 zł
  • 0,75 litra wina i napoju fermentowanego - 0,15 zł
  • 20 sztuk papierosów - 1,02 zł
  • 50 gramów tytoniu do palenia - 1,69 zł
  • cygaro o masie 10 g - 0,40 zł
  • 100 gramów suszu tytoniowego - 2,29 zł
  • 100 gramów wyrobu nowatorskiego - 3,38 zł.

Akcyzą zostanie objęty także płyn do papierosów elektronicznych – stawka podatku będzie wynosić 55 groszy za mililitr. Wyroby te będą opodatkowane od 1 lipca 2020 r.

Uchwalona pod koniec roku podwyżka akcyzy jest pierwszą od 2014 r. Wówczas jednak akcyza na alkohol wzrosła jednak o 15 proc., a na papierosy - o 5 proc. W najnowszej historii mieliśmy do czynienia także z obniżką akcyzy – na taki ruch w przypadku alkoholu w 2002 r. zdecydował się rząd Leszka Millera. Była to istotna obniżka, ponieważ sięgnęła aż 30 proc.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W efekcie podwyżki akcyzy, średnia cena papierosów sprzedawanych w Polsce przekroczyć może 15 zł. Według danych GUS, przed podwyżką cena wynosiła bowiem 14 zł. To dwukrotnie więcej niż 10 lat temu. Znacznie większą stabilnością cen charakteryzuje się piwo, którego cena po wzroście akcyzy zmieni się nieznacznie.

Dlaczego papierosy i alkohol drożeją?

Dzięki podwyżce akcyzy, do budżetu wpłynąć ma dodatkowe 1,7 mld zł rocznie. Oficjalnie prezentowanym przez rząd i prezydenta powodem podwyżki jest jednak troska o zdrowie Polaków.

- Uchwalona ustawa ma na celu realizację działań w obszarze podatków, dotyczy indeksacji stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych" - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

Wzrost akcyzy ominie cydr i perry

Podatek akcyzowy określany jest nie dla pojedynczych produktów dostępnych w handlu detalicznych, ale dla hektolitrów, tysięcy sztuk itp.

W przypadku alkoholu etylowego nastąpi podwyżka z 5704,00 zł/hl 100 proc. vol. do kwoty 6275,00 zł/hl 100 proc. vol. W przypadku piwa nastąpi podwyżka z 7,79 zł/hl stopnia Plato do kwoty 8,57 zł/hl stopnia Plato, a wobec wina - podwyżka z 158,00 zł/hl do kwoty 174,00 zł/hl.

Podatek od napojów fermentowanych (z wyłączeniem cydru i perry o mocy alkoholowej do 5 proc. obj. - to ukłon w kierunku polskich rolników) wzrośnie z 158,00 zł/hl do kwoty 174,00 zł/hl, a od tzw. wyrobów pośrednich - z 318,00 zł/hl do kwoty 350,00 zł/hl.

Podatek liczony dla papierosów wzrośnie z 206,76 zł za każde 1000 sztuk i 31,41 proc. maksymalnej ceny detalicznej, na 228,10 zł za każde 1000 sztuk i 32,05 proc. maksymalnej ceny detalicznej; w przypadku tytoniu do palenia - z 141,29 zł/kg i 31,41 proc. maksymalnej ceny detalicznej na 155,79 zł/kg i 32,05 proc. maksymalnej ceny detalicznej. Zmiana dotycząca cygar i cygaretek przewiduje wzrost z 393,00 zł/kg na 433,00 zł/kg.

Akcyza na susz tytoniowy wzrośnie z 229,32 zł/kg na 252,25 zł/kg, natomiast w przypadku wyrobów nowatorskich - z 141,29 zł/kg i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia na 155,79 zł/kg i 32,05 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia.

MZ/PAP

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
no_comment
Kurcze ile trzeba hlać, żeby 6 groszy na piwie robiło różnice? Nie popieram wszelkich wzrostów podatków choć odnośnie fajek to przy naszej niewydolnej służbie zdrowia czym są droższe tym dla wszystkich lepiej.
shadow_xx
Powtórzę jeszcze raz to co napisałem pod innym artykułem: nie chodzi o wartość podwyżki, ale o sam fakt, że takowa będzie. Jakbyś nie zauważył to rządzący coraz chętniej wprowadzają nowe lub podwyższają obecne "daniny". Jeśli widzą, że nikt nie protestuje przeciw podwyżkom to znaczy, że można dalej doić. Trzeba by być głupim,Powtórzę jeszcze raz to co napisałem pod innym artykułem: nie chodzi o wartość podwyżki, ale o sam fakt, że takowa będzie. Jakbyś nie zauważył to rządzący coraz chętniej wprowadzają nowe lub podwyższają obecne "daniny". Jeśli widzą, że nikt nie protestuje przeciw podwyżkom to znaczy, że można dalej doić. Trzeba by być głupim, żeby się powstrzymywać przed łupieniem w tak sprzyjających warunkach.

Dzisiaj akcyza na używki, za chwilę podatek cukrowy i dalej... tutaj tylko wyobraźnia może ograniczać.
kyd
Jakby ktoś wykazał, że te środki idą dokładnie na cele zdrowotne, profilaktykę...
Tylko niestety one znikną w zagmatwanym worze jednym i tym samym, w którym bełtają te same nieudaczniki.
Dodawanie im pieniędzy niczego nie poprawi.
potiomkin
To chyba dobrze, że kasa idzie od palaczy (starych, chorowitych, nie dbająych o swoje zdrowie) do dzieci, które są przyszłością społeczeństwa. Brawo PIS
killgore
Hahahahaha :) Na Nowogrodzkiej powinni zacząć badać IQ trolli, zanim im pozwolą coś napisać. Po pierwsze te pieniądze trafiają do budżetu, a nie na jakiś konkretny cel. Czytaj - zostaną przeżarte przez masy urzędniczego motłochu zatrudnionego przez partię rządzącą. A tak naprawdę to jełopy właśnie zafundowały dodatkowe obroty grupom Hahahahaha :) Na Nowogrodzkiej powinni zacząć badać IQ trolli, zanim im pozwolą coś napisać. Po pierwsze te pieniądze trafiają do budżetu, a nie na jakiś konkretny cel. Czytaj - zostaną przeżarte przez masy urzędniczego motłochu zatrudnionego przez partię rządzącą. A tak naprawdę to jełopy właśnie zafundowały dodatkowe obroty grupom przestępczym produkującym bimber i przemycającym papierosy. Brawo wy!
kolumb1234
Przekonanie ludzi ze podnosi się podatek dla ich dobra to jest dopiero sztuka marketingowcy z Apple z iiphonem za 5 tys mogą się tylko uczyć od pisowcow p.s a tak poważnie czy ten naród nie wie ze te wszystkie 500 plusy to oni sami zapłacą z własnych pieniędzy wcześniej czy później
anannke
Ogólnie się z Tobą zgadzam ale w tym konkretnym przypadku uważam, że to prawda.
Nie ma żadnych korzystnych skutków palenia (i piszę to jako bvły palacz). Jeśli ktoś przez tę podwyżkę zmusi się w końcu do rzucenia to jeszcze będzie jej później wdzieczny. W naszym kraju służba zdrowia jest bezpłatna ale nie darmowa, jeśli ktoś
Ogólnie się z Tobą zgadzam ale w tym konkretnym przypadku uważam, że to prawda.
Nie ma żadnych korzystnych skutków palenia (i piszę to jako bvły palacz). Jeśli ktoś przez tę podwyżkę zmusi się w końcu do rzucenia to jeszcze będzie jej później wdzieczny. W naszym kraju służba zdrowia jest bezpłatna ale nie darmowa, jeśli ktoś świadomie niszczy swoje zdrowie to niech płaci.
killgore odpowiada anannke
A efekt uboczny w postaci wspierania mafii przemytniczych to pikuś?
karbinadel
Po co jakieś półśrodki? Skoro pan prezydent tak dba o zdrowie Polaków, to niech wprowadzi prohibicję.

Powiązane: Alkohol

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki