REKLAMA

Inflacja nie odpuszcza. 3 proc. znów przekroczone

2020-10-01 10:05
publikacja
2020-10-01 10:05
fot. Andrzej Rostek / Shutterstock

Inflacja we wrześniu wyniosła 3,2 proc. w ujęciu rocznym – podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik wyższy od oczekiwań analityków.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2020 r. w porównaniu z sierpniem 2019 r. wzrosły o 3,2 proc. - wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost cen o 0,2 proc.

Dla porównania miesiąc wcześniej odnotowano roczną inflację na poziomie 2,9 proc. Ekonomiści spodziewali się we wrześniu powtórki tego wyniku i braku zmian w ujęciu miesięcznym.

Po raz ostatni inflację powyżej 3 proc. obserwowaliśmy w czerwcu. Tegoroczny szczyt inflacji przypadł na 4,7 proc. w lutym, gdy osiągnęła ona najwyższą wartość od 2011 roku.

Wrześniowy wynik wciąż jest wyższy od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, choć mieści się w akceptowanym paśmie odchyleń. NBP definiuje „stabilność cen” jako wzrost koszyka CPI o 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy w obie strony. Nad danymi o inflacji RPP pochyli się w trakcie następnego posiedzenia, zaplanowanego na 7 października.

Żywność i energia napędzają inflację

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek, który będzie jeszcze rewidowane. Finalne dane o wrześniowej inflacji zostaną ogłoszone w 15 października. Wtedy też poznamy strukturę wskaźnika CPI w rozbiciu na poszczególne kategorie (dzięki czemu będziemy mogli zaktualizować naszą inflacyjną infografikę).

Na razie wiemy tylko, że wzrost inflacji cenowej był napędzany drożejącą żywnością i napojami bezalkoholowymi (+2,7 proc. rdr) oraz wyraźnie wyższymi niż przed rokiem cenami energii (+4,6 proc. rdr). Znacznie tańsze niż przed rokiem były za to paliwa – według obliczeń GUS-u tankowaliśmy o 9,2 proc. taniej niż we wrześniu 2019 r. Z kolei w ujęciu miesięcznym żywność potaniała o 0,4 proc., energia zdrożała o 0,1 proc., a paliwa podrożały o 1,6 proc.

Warto dodać, że inflacja w 2020 r. liczona jest według systemu wag opartego o badania budżetów gospodarstw domowych w 2019 r. Poprzedniej aktualizacji GUS dokonał w marcu 2020 r. „Pandemiczna” struktura wydatków Polaków różni się jednak od tej sprzed roku - wydatki w niektórych kategoriach (transport, odzież i obuwie, rekreacja i kultura, restauracje i hotele) spadły, podczas gdy w innych (żywność, zdrowie) wzrosły.

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (51)

dodaj komentarz
jas2
5% byłoby optymalne dla gospodarki.
Być może zmobilizowałoby większość "lokatowiczów" do ruszenia pieniędzy i wydania ich na cokolwiek. A to oczywiście pobudza gospodarkę.
sturmbannfuhrer_brunner
Lokatowicze będą wydawać swoje pieniądze kiedy uznają to za stosowne gołodupcu.
jas2 odpowiada sturmbannfuhrer_brunner
Masz rację. Właśnie o to chodzi, żeby uznali, że teraz jest właściwy moment.
zops
CZY INFLACJA JEST BOMBĄ ZEGAROWĄ? W chwili wybuchu byłem w autobusie linii nr. 186, dwieście metrów od zbiornika. W autobusie było mniej niż dziesięcioro pasażerów. Kopułowaty blaszany dach zbiornika uniósł się na jasnoczerwonych płomieniach w górę po czym złożył się na pół i upadł poza zbiornikiem. W tym CZY INFLACJA JEST BOMBĄ ZEGAROWĄ? W chwili wybuchu byłem w autobusie linii nr. 186, dwieście metrów od zbiornika. W autobusie było mniej niż dziesięcioro pasażerów. Kopułowaty blaszany dach zbiornika uniósł się na jasnoczerwonych płomieniach w górę po czym złożył się na pół i upadł poza zbiornikiem. W tym momencie jasnoczerwone płomienie zakryły się kłębami gęstego czarnego dymu i przybrały barwę ciemnoczerwoną. >>>>> http : / / wells24 . c o m
harrytracz
Daj trochę tego do zajarania!
czyznie
Ławice trolli buszują po bankierze...dobre komentarze punktujące np. politykę monetarną mają zwykle kilkadziesiąt łapek w górę i parę w dół, pewnie od "gołębi". Potem nadpływa taka ławica i w ciągu godziny-dwóch te komentarze dostają kilkadziesiąt łapek w dół.
meryt
bankster-kreator "Banknot 1000zł z wizerunkiem Edwarda Gierka już w drodze."

Inflacja 10,3 % (IX 2000)
Inflacja 19,5 % (IX 1996)
sturmbannfuhrer_brunner
Silvio, kto nauczył cię czytać, pisać oraz liczyć? Jakie jest twoje formalne wykształcenie oraz ile nas podatników kosztuje twoja grafomania i czas tutaj?
meryt
killgore "Jak to 3,2% ? Przecież naczelny spec tego forum dyletant meryt mówił o deflacji! Żądam nowej wklejki z KC!"

Deflacja za ostatnie 3 miesiące -0,1%
-0,2% VII
-0,1% VIII
+0,2% IX

Nadal bijesz piane o wzrost cen z grudnia, stycznia i lutego. :)
0,8% XII 1999
0,9 I 2000
0,7 II
killgore "Jak to 3,2% ? Przecież naczelny spec tego forum dyletant meryt mówił o deflacji! Żądam nowej wklejki z KC!"

Deflacja za ostatnie 3 miesiące -0,1%
-0,2% VII
-0,1% VIII
+0,2% IX

Nadal bijesz piane o wzrost cen z grudnia, stycznia i lutego. :)
0,8% XII 1999
0,9 I 2000
0,7 II 2000
Razem 2,4%
sturmbannfuhrer_brunner
Silvio, kto nauczył cię czytać, pisać oraz liczyć? Jakie jest twoje formalne wykształcenie oraz ile nas podatników kosztuje twoja grafomania i czas tutaj???

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki