Inflacja drugi miesiąc z rzędu powyżej 2 proc. Żywność podrożała o 5,8 proc.

2017-11-13 14:00
publikacja
2017-11-13 14:00
YAY Foto

Główny Urząd Statystyczny potwierdził wstępne szacunki, według których inflacja cenowa w Polsce wyniosła w październiku 0,5% mdm i 2,1% rdr. Wzrost wskaźnika CPI napędziły drożejąca żywność i energia.

Październikowy odczyt inflacji CPI był nieznacznie niższy niż we wrześniu, gdy statystyczne koszty życia rosły w tempie 0,4% mdm i 2,2% rdr.

/ Bankier.pl

Ponad dwuprocentowa inflacja oznacza, że wskaźnik ten znajduje się już bardzo blisko środka celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (2,5 proc. z możliwością odchylenia o 1 p.p.).

Według listopadowej projekcji Narodowego Banku Polskiego do końca 2017 roku inflacja CPI utrzyma się w pobliżu 2%. Wzrost cen ma mocno przyspieszyć w przyszłym roku i w drugiej połowie 2018 r. osiągnąć 2,5-procentowy cel inflacyjny NBP.

Największy wzrost ponownie odnotowano w kategorii „żywność”, gdzie ceny były aż o 5,8% wyższe niż przed rokiem. O 2,5% rdr podrożały nośniki energii. O tyle samo droższe niż przed rokiem były restauracje i hotele. Spadek cen odnotowano jedynie (jak zwykle) w kategorii odzież i obuwie (o 4,6% rdr) i kosztach wyposażenia i prowadzenia gospodarstwa domowego (o 0,1% rdr).

Mimo coraz szybszego wzrostu inflacji CPI większość członków Rady Polityki Pieniężnej z prezesem Adamem Glapińskim na czele nie widzi potrzeby podniesienia rekordowo niskich stóp procentowych.

"Jeśli by było tak, jak w tej projekcji, to uważam, że do końca 2018 r. najlepiej byłoby utrzymać obecny poziom stóp procentowych " - powiedział po październikowym posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński.

Od marca 2015 roku stopy procentowe w Polsce utrzymywane są na rekordowo niskich poziomach - stopa referencyjna NBP wynosi zaledwie 1,50%. Oznacza to, że od początku 2017 roku obowiązują realnie ujemne stopy procentowe. Ekonomiści spodziewają się, że pierwsza podwyżka stóp w NBP nastąpi nie wcześniej niż za rok. Takie same oczekiwania były rok temu - okazały się one jednak nietrafione.

KK

Źródło:
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
madarot
żywność zdrożała o 5,8% - chyba to badanie cen żywności przeprowadzali jak były promocje!
niepelnosprawny_org
jeden z drażliwych tematów dla Polaków - inflacja, a co najważniejsze "inflacja żywości", czy imigranci nie zaczynaja wykupywac Polskiej zywnosci?...
do_niczego
"Polskość to nienormalność"DONALD TUSK.Skoro tacy ludzie rządzą krajem to jak ma być dobrze.POLAK POLAKOWI WILKIEM
do_niczego
W Niemczech benzyna 1,38euro(5,80zł)płaca minimalna ok.1450 euro(6 tyś zł) w Polsce benzyna 4,85zł(1,12 euro) płaca minimalna 2 tyś zł(475 euro)."Głupich nie sieją sami się rodzą" INFLACJA to chyba jest z 20% w POLSCE.
kolumb1234
Demokracja ma to do siebie ze rządzi większość a ludzi głupich jest zdecydowanie więcej dlatego można ich przekupić (za ich własne pieniądze)
ajwaj
Update:
comiesieczny raport OPEC+ dziesiaj, zapasy ropy rekordowo od 10 lat niskie
>>>> 1,3 mln barylek podaz NIZSZA od popytu
Kupta se ludzi spiwory Made in China, bo podwyzki wszystko zezra, a PISiom & co to wisi, ogrzeja sie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jendreka
Lud pracujący musi nic co jeść, więc chleb nie drożeje, jak za dawnych lat. Za podwyżki chleba kiedyś były zamieszki, kolarze to pamiętają, więc nie podnoszą. Zresztą po co, jak można tyle innych cen podnosić bez szumu.
ajwaj
Byl taki ze styropianu zalecal "mirabelki i szczaw"
Do tego dojdzie grzanie, prad (juz zapowiedziane-Wozniak PGNiG), woda itd. >> a jak energia to i wszystko.
Gaz USA, gazoporty, pomoc braciom PISy z Ukrainy musi któs placic ("remote control" Neocon wymaga)
W koncu mycie mozna ograniczyc, a spac
Byl taki ze styropianu zalecal "mirabelki i szczaw"
Do tego dojdzie grzanie, prad (juz zapowiedziane-Wozniak PGNiG), woda itd. >> a jak energia to i wszystko.
Gaz USA, gazoporty, pomoc braciom PISy z Ukrainy musi któs placic ("remote control" Neocon wymaga)
W koncu mycie mozna ograniczyc, a spac w spiworze. Albowiem "od smrodu jeszcze nikt nie umarl, a od zimna cale armie"
erdwa
a teraz porównajcie sobie ceny mleka, jajek, wyrobów, czekolady, napojów gazowanych i reszty produktów żywnosciowych w Niemczech i Polsce. jakktoś twierdzi ze następuje urealnienie płac w stosunku do zarobków to gratuluję optymizmu. Zeby tak Polacy zarabiali ledwie 1/4mniej niż niemcy to rozumiem ale zarabiają 2/3 mniej a teraz porównajcie sobie ceny mleka, jajek, wyrobów, czekolady, napojów gazowanych i reszty produktów żywnosciowych w Niemczech i Polsce. jakktoś twierdzi ze następuje urealnienie płac w stosunku do zarobków to gratuluję optymizmu. Zeby tak Polacy zarabiali ledwie 1/4mniej niż niemcy to rozumiem ale zarabiają 2/3 mniej a ceny prawie jednakowe i u nas inflacja 5%.
Nech wykręcą 10% inflacji a ten durny naród da pisowi 99% w wyborach

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki