Idea Bank zamierza w ramach zwolnień grupowych zwolnić do 750 pracowników do 31 grudnia

2019-06-19 11:10
publikacja
2019-06-19 11:10

Idea Bank zaczyna proces restrukturyzacji. Jednym z jego elementów będą zwolnienia grupowe.

/ fot. Szymon Laszewski / FORUM

Zarząd Idea Banku poinformował o „rozpoczęciu wdrażania scenariusza, którego celem jest szybka odbudowa rentowności i współczynników kapitałowych”. Scenariusz ten ma obejmować ograniczenie skali działalności oraz cięcie kosztów i zatrudnienia.

- Pomimo tego, że źródeł wysokich strat za 2018 r. należy dopatrywać się w okresach przeszłych i w przyjętym wtedy niestabilnym modelu finansowo-biznesowym, ich rozmiar wymaga podjęcia dzisiaj działań nadzwyczajnych.  Są one konieczne dla uzdrowienia banku – mówi Jerzy Pruski, prezes zarządu Idea Bank.

Jak czytamy w dokumencie, zamiarem zarządu jest rozwiązanie umowy o pracę z maksymalnie 750 pracownikami banku do 31 grudnia 2019 r. Ograniczenie liczby zatrudnionych o ok. 50 proc. ma przynieść oszczędności w kwocie 50 mln zł w skali roku. Bank przypomina jednocześnie, że zapowiedzią redukcji zatrudnienia było ograniczenie liczby członków zarządu.

- Powodem planowanych zwolnień grupowych jest konieczność restrukturyzacji kosztów działania, w tym redukcja poziomu i kosztów zatrudnienia w banku - stwierdzono w komunikacie.

Idea Bank podał, że w środę, 19 czerwca, powiadomi przedstawicieli pracowników o przyczynach grupowych zwolnień oraz zwróci się do nich o przystąpienie do konsultacji. Jak podkreśla instytucja, pracownicy, którzy zostaną objęci tym procesem, otrzymają wsparcie ze strony swojego dotychczasowego pracodawcy. Uruchomiony ma zostać także program outplacement obejmujący między innymi doradztwo zawodowe, warsztaty oraz pomoc w poszukiwaniu nowego miejsca zatrudnienia.

– W istniejących uwarunkowaniach niezbędne jest znaczne i szybkie ograniczenie sumy bilansowej, co pozwoli na poprawę wskaźników kapitałowych w krótkim okresie. Niestety, odbudowa rentowności wymaga także głębokiej redukcji kosztów działania, w tym kosztów osobowych – mówi prezes Idea Bank.

Jak dodaje spółka, jej działalność biznesowa będzie odtąd docelowo skupiała się na budowaniu oferty dla klientów z sektora MSP oraz detalicznych. Zmniejszy się liczba placówek i kontynuowane będą zmiany technologiczne wspierające nowy model biznesowy.

- Nikt z obecnie pracujących w Idea Banku nie jest winien jego obecnej sytuacji. Jednak bagaż przeszłości okazał się zbyt duży, by proces uzdrawiania mógł przebiec bez znacznych redukcji kosztowych, w tym zwolnień grupowych. Po prostu nie ma alternatywy dla ścieżki, na którą dzisiaj wchodzimy – podkreśla Jerzy Pruski.

Według danych z raportu rocznego za 2018 r., pod koniec ubiegłego roku w grupie Idea Banku pracowało 2494 osób (z czego 1646 w samym IB, a reszta w spółkach zależnych). 72 proc. zatrudnionych przypadało na województwo mazowieckie. W 2017 r. stan zatrudnienia w grupie Idea Banku wynosił na koniec roku 3364 osoby.

Kurs akcji Idea Banku nie zareagował na tę informację. Po 11.50 walory spółki tanieją o 0,23 proc. przy niskich obrotach, które nie przekraczają 100 000 zł.

MZ

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
skasowane_konto
redukcja najmniej potrzebnych etatów z reguły przynosi bardzo dobre efekty, a z uwagi na konieczność stabilizacji finansów wewnętrznych to może być dobry ruch patrząc na "papier". Nie mniej szkoda pracowników którzy nie będą mogli liczyć na pieniądze z odprawy i będą musieli sobie radzić na własną rękę.
rafal318
Najmniej potrzebne etaty... Idea Bank zgodnie z raportem "PRNews" na III Kwartał 2018 posiadał 1774 pracowników. Zwalnia i zwolni łącznie połowę. Mało potrzebne etaty to mogły by stanowić oko 100 etatów... Są zwalniane "Działy Sprzedażowe". Fatalna sytuacja skoro tak masowo zwalniają nawet działy Najmniej potrzebne etaty... Idea Bank zgodnie z raportem "PRNews" na III Kwartał 2018 posiadał 1774 pracowników. Zwalnia i zwolni łącznie połowę. Mało potrzebne etaty to mogły by stanowić oko 100 etatów... Są zwalniane "Działy Sprzedażowe". Fatalna sytuacja skoro tak masowo zwalniają nawet działy które generowały wpływy do Banku.
428ustka
pracownicy moga sie zglosic do posredniaka nie ma sensu chodzic do pracy i czekac kiedy cie wywala bo firma ledwo dyszy
staryznajomy
Ibformacja dla akcjonariuszy bardzo dobra, od dawna zapowiadane ciecia kos,tow, ograniczeniaplacowek, zwolnienie 2 czlonkow zarzadu, prezes przeciez mowil, ze chca skupic sie na leasingu i internetowej obsludze rachunkow i lokat. Kto dziś chodzi do banków? Ja ostatni raz bylem chyba z 2 lata temu! Emerytow niech obsluguje pkobp!
przyrodnik
Ta sytuacja jest dobra dla wszystkich bo pracownicy znajda nowa prace bank będzie miał oszczędności, a dzięki temu my klienci nadal będziemy mogli korzystać z ich ofert
sallywalker
Pracownicy nie są niczemu winni, dzielnie wspomagali bank w budowaniu stabilnej przyszłości. Z pewnością znajdą nową pracę, a bank stanie na nogi.
tulipanywzakopanem
Wdrażany plan jest ciekawy. Został rozpisany na konkretne etapy, a każdy etap będzie rzetelnie weryfikowany przez kuratora. Nie ma powodów, żeby obawiać się upadku Banku, który od dłuższego czasu ma bardzo wysokie wskaźniki płynnościowe. Ciężkie, ale bezpieczne decyzje.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
szlachta-nie-pracuje
tam nic nie ma Idea Bank jest jak wielki afrykański bęben pusty w środku ,Na płynne depozyty czyli z uciekających kont zostało im 100 do 140 mln zł a przypuszczam że jeszcze mniej .Leszek wie że musi zbankrutować nie ma innej drogi poszli do niego wydymani przez polisolakty i obligacje getbacku sprzedawane bez tam nic nie ma Idea Bank jest jak wielki afrykański bęben pusty w środku ,Na płynne depozyty czyli z uciekających kont zostało im 100 do 140 mln zł a przypuszczam że jeszcze mniej .Leszek wie że musi zbankrutować nie ma innej drogi poszli do niego wydymani przez polisolakty i obligacje getbacku sprzedawane bez zgody maklerskiej i wymaganych dyspozycji klientów .Pracownicy przelewali pieniądze klientów jak mieli ochotę ,czasami na tzw ,,telefon" jak emeryt czy inny leszcz powiedział tak na koniec rozmowy .Leszek ukradł miliardy te wartościowe kąski wyprowadza z banku od roku ,jak już powiedziałem trzeba zbankrutować !! to dobrze zrobi Leszkowi

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki