Rollcoaster w Chinach, który choć odległy geograficznie to jeszcze może się nam odbić czkawką, szalone tankowanie za 5,99 zł/litrze ("dłużni będą grosika"?) w ramach trwającej przedwyborczej promocji na Orlenie i inflacja, dopchnięta kolanem poniżej 10 proc. - to tylko część zaskakujących wykresów z mijającego tygodnia.


1. Inflacja wreszcie spadła poniżej 10%. Ale są haczyki
Wstępne dane za wrzesień pokazały, że inflacja konsumencka w Polsce znalazła się poniżej 10% po raz pierwszy od lutego 2022 roku. Oprócz wysokiej bazy sprzed roku wpływ na spadek inflacji miały też zdarzenia nadzwyczajne i prawdopodobnie jednorazowe.


2. Stabilizacja cen benzyny i „diesla”. Mocno podrożał LPG
Końcówka września przyniosła stabilizację średnich cen benzyny i oleju napędowego po silnych spadkach z pierwszej części miesiąca. Mocno podrożał za to autogaz, którego przeciętna cena zbliżyła się do 3 zł/l.
Warto także przeczytać o prawdziwej "pladze awarii", która dotknęła stacje Orlen i instrukcji wysłanej przy tej okazji z centrali.


3. Hui w rękach policji. Evergrande wstrzymało handel akcjami
Pogrążona w kryzysie spółka deweloperska Evergrande wstrzymała obrót akcjami na giełdzie w Hongkongu, dzień po pojawieniu się raportów na temat zatrzymania jej prezesa i głównego akcjonariusza.


4. Dezinflacja ręcznie wspomagana. Jak władza zaniży wrześniowy CPI
Od wiosny mamy do czynienia z wyraźnym procesem dezinflacji w Polsce. We wrześniu po raz pierwszy od wybuchu wojny na Ukrainie zobaczymy odczyt poniżej 10%. Władza postarała się, aby wynik ten sztucznie zaniżyć akurat miesiąc przed wyborami. Przypadek?


5. Ministerstwo Finansów osładza oszczędzającym cięcie stóp. Oto nowa oferta obligacji
Resort finansów pozytywnie zaskoczył październikową ofertą detalicznych obligacji skarbowych. Pomimo ostrego cięcia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jesienna oferta w niektórych przypadkach jest nawet lepsza od wrześniowej.


6. W 2022 roku żyło nam się gorzej. Jak oceniamy 2023?
Dobrze już było? Subiektywna ocena sytuacji materialnej gospodarstw domowych w 2022 r. pogorszyła się we wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych - poinformował GUS w opracowaniu "Budżety gospodarstw domowych w 2022 roku".


7. Argentyna zniosła podatek dochodowy dla 99% pracowników. Inflacja lubi to
Kupowanie wyborców własnymi pieniędzmi jest stare jak demokracja, a po kiełbasę wyborczą sięgają politycy na całym świecie. Argentyński minister gospodarki postanowił zwiększyć swoje szanse na zostanie prezydentem, znosząc podatek dochodowy. W portfelach obywateli zostanie więcej pieniędzy, ale nie kupią za nie wiele, bo inflacja, czyli narodowy problem Argentyny, nie przejdzie obok tego obojętnie.


8. Zysk netto i gigantyczne pożyczki. Spółka Palikota pokazała zaległe sprawozdanie
Manufaktura Piwa Wódki i Wina przedstawiła długo oczekiwane sprawozdanie finansowe, które pokazuje sytuację, w jakiej spółka Palikota znajdowała się prawie 10 miesięcy temu, czyli na długo przed wybuchem medialnej afery.


Spółka Palikota i Wojewódzkiego przedstawiła plan spłaty długów. Jednym gotówka, drugim akcje, a szczegóły tu.
9. Niby taniej, ale drożej – podwyżki w hipotekach to fakt
Spadek stóp procentowych sprawia, że oprocentowanie kredytów mieszkaniowych maleje. Maskuje to jednak przeciwstawny trend widoczny od pewnego czasu na rynku kredytów mieszkaniowych. Jeszcze w połowie 2022 r. można było znaleźć hipoteki z marżą w okolicach 1,6 pp. Dziś o takich warunkach można zapomnieć.


10. Inflacja w Niemczech spadła poniżej 5 proc.
Wrzesień przyniósł wyraźny spadek inflacji cenowej w największej gospodarce Europy. Wynikało to przede wszystkim z efektu wysokiej bazy sprzed roku.


11. Mocna przecena „dolarowego” złota. W Polsce tanio nie jest
Ostatnie dni przyniosły mocny spadek dolarowych notowań złota. Złożyły się na to siła dolara oraz rosnące realne długoterminowe stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Na polskim rynku przecena królewskiego metalu jest niewielka z powodu słabości złotego.


12. Amerykańskie obligacje najtańsze od 16 lat. Wall Street nie reaguje
Amerykańskie giełdy, póki co, dzielnie ignorują słabość obligacji emitowanych przez rząd USA. Rentowność 10-letnich Treasuries osiągnęła poziom widziany po raz ostatni w roku 2007. Tak rynek „trawi” nowe fedowskie motto: „wyżej na dłużej”.

