Hui w areszcie, inflacja "w kagańcu" NBP i fikołków paliwowych ciąg dalszy

Agata Wojciechowska2023-09-30 06:00redaktor
publikacja
2023-09-30 06:00

Rollcoaster w Chinach, który choć odległy geograficznie to jeszcze może się nam odbić czkawką, szalone tankowanie za 5,99 zł/litrze ("dłużni będą grosika"?) w ramach trwającej przedwyborczej promocji na Orlenie i inflacja, dopchnięta kolanem poniżej 10 proc. - to tylko część zaskakujących wykresów z mijającego tygodnia. 

Hui w areszcie, inflacja "w kagańcu" NBP i fikołków paliwowych ciąg dalszy
Hui w areszcie, inflacja "w kagańcu" NBP i fikołków paliwowych ciąg dalszy
fot. Master1305 / / Shutterstock

1. Inflacja wreszcie spadła poniżej 10%. Ale są haczyki

Wstępne dane za wrzesień pokazały, że inflacja konsumencka w Polsce znalazła się poniżej 10% po raz pierwszy od lutego 2022 roku. Oprócz wysokiej bazy sprzed roku wpływ na spadek inflacji miały też zdarzenia nadzwyczajne i prawdopodobnie jednorazowe.

Bankier.pl na podstawie GUS

2. Stabilizacja cen benzyny i „diesla”. Mocno podrożał LPG

Końcówka września przyniosła stabilizację średnich cen benzyny i oleju napędowego po silnych spadkach z pierwszej części miesiąca. Mocno podrożał za to autogaz, którego przeciętna cena zbliżyła się do 3 zł/l.

Warto także przeczytać o prawdziwej "pladze awarii", która dotknęła stacje Orlen i instrukcji wysłanej przy tej okazji z centrali


3. Hui w rękach policji. Evergrande wstrzymało handel akcjami

Pogrążona w kryzysie spółka deweloperska Evergrande wstrzymała obrót akcjami na giełdzie w Hongkongu, dzień po pojawieniu się raportów na temat zatrzymania jej prezesa i głównego akcjonariusza.

Tradingview

4. Dezinflacja ręcznie wspomagana. Jak władza zaniży wrześniowy CPI

Od wiosny mamy do czynienia z wyraźnym procesem dezinflacji w Polsce. We wrześniu po raz pierwszy od wybuchu wojny na Ukrainie zobaczymy odczyt poniżej 10%. Władza postarała się, aby wynik ten sztucznie zaniżyć akurat miesiąc przed wyborami. Przypadek?

5. Ministerstwo Finansów osładza oszczędzającym cięcie stóp. Oto nowa oferta obligacji

Resort finansów pozytywnie zaskoczył październikową ofertą detalicznych obligacji skarbowych. Pomimo ostrego cięcia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jesienna oferta w niektórych przypadkach jest nawet lepsza od wrześniowej.

Ministerstwa Finansów

6. W 2022 roku żyło nam się gorzej. Jak oceniamy 2023?

Dobrze już było? Subiektywna ocena sytuacji materialnej gospodarstw domowych w 2022 r. pogorszyła się we wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych - poinformował GUS w opracowaniu "Budżety gospodarstw domowych w 2022 roku".

GUS

7. Argentyna zniosła podatek dochodowy dla 99% pracowników. Inflacja lubi to

Kupowanie wyborców własnymi pieniędzmi jest stare jak demokracja, a po kiełbasę wyborczą sięgają politycy na całym świecie. Argentyński minister gospodarki postanowił zwiększyć swoje szanse na zostanie prezydentem, znosząc podatek dochodowy. W portfelach obywateli zostanie więcej pieniędzy, ale nie kupią za nie wiele, bo inflacja, czyli narodowy problem Argentyny, nie przejdzie obok tego obojętnie.

Tradingview

8. Zysk netto i gigantyczne pożyczki. Spółka Palikota pokazała zaległe sprawozdanie

Manufaktura Piwa Wódki i Wina przedstawiła długo oczekiwane sprawozdanie finansowe, które pokazuje sytuację, w jakiej spółka Palikota znajdowała się prawie 10 miesięcy temu, czyli na długo przed wybuchem medialnej afery.

Raport roczny spółki

Spółka Palikota i Wojewódzkiego przedstawiła plan spłaty długów. Jednym gotówka, drugim akcje, a szczegóły tu. 

9. Niby taniej, ale drożej – podwyżki w hipotekach to fakt

Spadek stóp procentowych sprawia, że oprocentowanie kredytów mieszkaniowych maleje. Maskuje to jednak przeciwstawny trend widoczny od pewnego czasu na rynku kredytów mieszkaniowych. Jeszcze w połowie 2022 r. można było znaleźć hipoteki z marżą w okolicach 1,6 pp. Dziś o takich warunkach można zapomnieć.

Bankier.pl

10. Inflacja w Niemczech spadła poniżej 5 proc.

Wrzesień przyniósł wyraźny spadek inflacji cenowej w największej gospodarce Europy. Wynikało to przede wszystkim z efektu wysokiej bazy sprzed roku.

destatis

11. Mocna przecena „dolarowego” złota. W Polsce tanio nie jest

Ostatnie dni przyniosły mocny spadek dolarowych notowań złota. Złożyły się na to siła dolara oraz rosnące realne długoterminowe stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Na polskim rynku przecena królewskiego metalu jest niewielka z powodu słabości złotego.

12. Amerykańskie obligacje najtańsze od 16 lat. Wall Street nie reaguje

Amerykańskie giełdy, póki co, dzielnie ignorują słabość obligacji emitowanych przez rząd USA. Rentowność 10-letnich Treasuries osiągnęła poziom widziany po raz ostatni w roku 2007. Tak rynek „trawi” nowe fedowskie motto: „wyżej na dłużej”.

Bloomberg
Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (15)

dodaj komentarz
piotr76
Tytuł idealny na clickbait :)
bha
Cóż... Inflacja wysoka się skończyła w wygodnych dla wielu statystykach niestety raczej pozostała ona nadal sekretnie wysoka w coraz mocniej i mocniej dojnym cenowo Detalu.
sterl
Dolar słaby jak zdechły kurczak, ale jak jest papierów na ponad 200 bln $ to żeby się z nich wygrzebać trzeba najpierw zamienić na dolary których brakuje, chociaż drukarki pracują na trzy zmiany, a sam rządowy dług przekroczył 33 bln $ .Znowu niewypłacalność od 1 X .. Mniej ważni 300000 na bezpłatne urlopy a ci ważniejsi ponad Dolar słaby jak zdechły kurczak, ale jak jest papierów na ponad 200 bln $ to żeby się z nich wygrzebać trzeba najpierw zamienić na dolary których brakuje, chociaż drukarki pracują na trzy zmiany, a sam rządowy dług przekroczył 33 bln $ .Znowu niewypłacalność od 1 X .. Mniej ważni 300000 na bezpłatne urlopy a ci ważniejsi ponad 1 mln będą pracować za darmo..do odwołania..
sterl
Oczywiście spłata wszelkich długów zawieszona do odwołania..
sterl
Co to za długi 100 razy mniejsze niż np DINO i ten się trzyma mocno 10 razy wyżej niż wartość księgowa..?
xyzq
Co by tu jeszcze można wymyślić za tytuł? Może "Hui złapany na gorącym uczynku"? :)
zops
W czasach cccp Mao grzmiał: "Paper toys!" A w chińskiej polityce wyzwiska transmitowano w TV. Ostatecznie Stalin zestrzelił tyko samolot Trident z uciekającym do Moskwy Lin Piao. Tacy skorumpowani politycy jak Wagner muszą zginąć.
lebski_gosc
Spasował wam ten tytuł
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
okragly_stol odpowiada (usunięty)
I TW Student

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki