REKLAMA

Inflacja w Niemczech spadła poniżej 5%

Krzysztof Kolany2023-09-28 14:10główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-09-28 14:10

Wrzesień przyniósł wyraźny spadek inflacji cenowej w największej gospodarce Europy. Wynikało to przede wszystkim z efektu wysokiej bazy sprzed roku.

Inflacja w Niemczech spadła poniżej 5%
Inflacja w Niemczech spadła poniżej 5%
fot. Schmid Reinh / /  Huber images / Forum

Inflacja CPI w Niemczech we wrześniu wyniosła 4,5% - wynika ze wstępnych szacunków przedstawionych przez Destatis. To odczyt nieco niższy od tego, co przewidywał rynkowy konsensus wynoszący 4,6%. To także wyraźnie mniej niż w sierpniu (6,1%), lipcu (6,2%) i czerwcu (6,4%) oraz w maju (6,1%). To także najniższa roczna dynamika niemieckiego CPI od października 2021 roku.

destatis

Niemieccy statystycy dodają, że spadek rocznej dynamiki wskaźnika CPI wynikał m.in. z efektów wysokiej bazy sprzed roku. We wrześniu 2022 roku zakończył się program dotowanych biletów kolejowych za 9€ oraz wygasły zniżki na paliwa, co podbiło indeks CPI.

Względem poprzedniego miesiąca wskaźnik CPI podniósł się o 0,3 proc., czyli o tyle samo co w sierpniu, czerwcu i w lipcu. Przy utrzymaniu takiego miesięcznego tempa wzrostu cen przez następne 12 miesięcy, za rok inflacji CPI w Niemczech wyniosłaby 3,66%.

Wyraźnie wolniej niż w sierpniu drożały usługi (o 4,0% wobec 5,1% w sierpniu, 5,2% rdr w lipcu i 5,3% w czerwcu). Spowolniła także roczna dynamika cen dóbr: z 7,1% do 5,0%. Wciąż wysokie – ale wyraźnie niższe niż w poprzednich miesiącach – było tempo wzrostu cen żywności, które wyniosło 7,5% względem 9,0% w sierpniu,  11% w lipcu, 13,7% w czerwcu, 14,9% w maju 17,2% w kwietniu i aż 22,3% w marcu. Ceny energii były tylko o 1% wyższe niż przed rokiem.

Mocno spadła także inflacja bazowa - czyli wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych bez uwzględnienia żywności, paliw i energii. Bazowa CPI we wrześniu wyniosła 4,6% wobec 5,5% odnotowanych w sierpniu i lipcu. Natomiast w czerwcu było to 5,8% względem 5,4% w maju oraz 5,8% w kwietniu i marcu

Unijna, zharmonizowana miara inflacji konsumenckiej (HICP) wyniosła 0,2% mdm oraz 4,3% rdr. W tym przypadku mieliśmy do czynienia ze spowolnieniem dynamiki miesięcznej (wobec 0,4% mdm w sierpniu) oraz rocznej (z 6,1% w sierpniu).

Dane mają charakter wstępny. Finalny odczyt poznamy 11 października. Natomiast już w piątek rano (10:00)  zobaczymy szybki szacunek wrześniowej inflacji CPI dla Polski.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (50)

dodaj komentarz
tomek323
Oficjalnie; nieoficjalnie jest ponad 10%...
ssmentek
To prawdziwe informacje czy też fake news? Strach was czytać, nie wiadomo kiedy kłamiecie a kiedy nie :(
kaczdzonjar
zapewne to wina Tuska, jak tam pisuary sądzicie???
pstrzezek
W Niemczech (największa gospodarka w Europie) mimo inflacji poniżej 5% nastroje ekonomoczne są negaywne. W bidnej Wolsce sztucznie zaniżona do 9% i jest szał w TVP jak to jest cudownie. Proste porównanie które pokazuje że aby dogonic Niemiecy to te musiałby się zatrzymać na 50 lat
unclepepe
Ech, kiedy u nas zobaczymy inflacje poniżej 5% ?
Jak na razie wg. ankiety NBP na 2025 prognozują górne widełki inflacji na poziomie ok. 7% które w mojej opinii biorąc pod uwagę poprzednie niedoszacowania mogą być nawet ok. 9-10%

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-wyniesie-inflacja-i-wzrost-PKB-NBP-pokazal-najnowsza-
Ech, kiedy u nas zobaczymy inflacje poniżej 5% ?
Jak na razie wg. ankiety NBP na 2025 prognozują górne widełki inflacji na poziomie ok. 7% które w mojej opinii biorąc pod uwagę poprzednie niedoszacowania mogą być nawet ok. 9-10%

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-wyniesie-inflacja-i-wzrost-PKB-NBP-pokazal-najnowsza-ankiete-8619102.html.
friedens
Prędzej Kartofel dorobi się potomstwa niż inflacja w jego 'mocarstwie' spadnie poniżej 7% wg GUS. Bo tak naprawdę, co każdy widzi i czyje, inflacja CPI wciąż jest na poziomie ok. 20 procent.
jenak
Zdjęcie sprzed 10, czy 20 lat?
jenak
Z Niemcami porównują inflację. No to jeśli tak, to na przestrzeni 50 lat. Zobaczymy, w którym roku zbliżyły się do nas.

Odpowiedź: w żadnym.


Z braku argumentów ulepię coś wyglądającego na argumenty, dodam aferę z dzika albo na bazie wizy spoza Lampeduzy, czy jeszcze coś podobnego z czapy.

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki