REKLAMA

Grzywna dla administratora Booking.com

2020-04-28 18:55
publikacja
2020-04-28 18:55

Węgierski Urząd Konkurencji Gospodarczej (GVH) ukarał grzywną wysokości 2,5 mld forintów (7 mln euro) operatora portalu Booking.com, zakazując mu dalszego stosowania agresywnych metod sprzedaży – poinformował Urząd we wtorek.

fot. PASCAL ROSSIGNOL / / Reuters

GVH uzasadnił swą decyzję tym, że Booking.com stosował nieuczciwą praktykę handlową wobec klientów, ponieważ m.in. myląco ogłaszał możliwość darmowego anulowania rezerwacji, a także wywierał presję psychologiczną, by wymusić jak najszybszą rezerwację.

Urząd podkreślił, że portal informował o „możliwości bezpłatnego zrezygnowania z rezerwacji”, podczas gdy w rzeczywistości możliwość ta w wielu wypadkach istniała tylko przez ograniczony czas. Jednocześnie cena za ten sam hotel bez możliwości „darmowej rezygnacji” była niższa, a więc wybierający tę opcję mieli jej cenę wbudowaną w opłatę.

Za naruszenie prawa Urząd uznał też to, że na stronie internetowej Booking.com na każdym etapie rezerwacji wyświetlano ostrzeżenia w rodzaju: „Tę ofertę oglądają teraz jeszcze 32 osoby” lub „W ciągu ostatniej doby 17 razy zarezerwowano tu nocleg”. Według GVH mogło to wywierać presję na klienta, zakłócając proces podejmowania decyzji.

przypadku obu tych praktyk Urząd zakazał ich dalszego stosowania.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
wsx
Na Mazurach mimo zakazu wiele ośrodków i hoteli na wystawione na dziś pokoje. Booking nie stosuje się do wytycznych rządu po prostu mają Rząd Polski w D.....
max5000
Fajnie, że jest portal booking. com.
Niestety bardzo często słyszę od znajomych, że jak się dzwoni i zamawia bezpośrednio u właściciela to jest dużo taniej niż przez booking. Nie wiem czemu jest taka duża różnica.
antek10
A LOT nie chce zwracać pieniedzy za anulowane loty. Gdzie kara na narodowego przewoźnika? Inna narodowa instytucja go chroni?
konzument
Wiadomo ze na bookingu czesto ceny sa zawyzone. Dla mnie ta strona sluzy tylko do rozejrzenia sie a dzwonie bezposrednio do wybranego hotelu.
jacek-19
"a także wywierał presję psychologiczną, by wymusić jak najszybszą rezerwację." - co za bzdury ? Jaka presja ? Chcesz rezerwujesz, nie chcesz nie rezerwujesz - gdzie tu jest presja ? Ja zwykle tak dlugo wybieram az mi pasuje. A pokazywanie ile to jeszcze zostalo, co mnie to interesuje ? Takie jak Booking.com przy "a także wywierał presję psychologiczną, by wymusić jak najszybszą rezerwację." - co za bzdury ? Jaka presja ? Chcesz rezerwujesz, nie chcesz nie rezerwujesz - gdzie tu jest presja ? Ja zwykle tak dlugo wybieram az mi pasuje. A pokazywanie ile to jeszcze zostalo, co mnie to interesuje ? Takie jak Booking.com przy szukaniu mam zwykle trzy biura i najlepsza oferte wybieram.
grzegorz81
Wkońcu brawo Węgry powinno się karać takich oszòstòw,przypominam że zamieszczając ofertę na stronie booking.com automatycznie płacimy im I nawet gdy chcemy być troszke tansi to oni I tak windują ceny jest to nadgminne.Wreszcie ktoś śię wzioł za nieuczcziwe metody I wywieranie presji brawo Węgry
peluquero
"oferta zapamiętana przez 22 osoby" takie powiadomienie wyskakuje z kolei na stronie internetowej jednego z większych polskich biur podróży, to co kara? :)
szczecinianin
Słusznie .Wszystkie działania nie zgodne z etyką lub prawem powinny być napiętnowane.
inwestor66
a kiedy się wezmą za te mega koncerny w polskiej bananowej republice ?
i kiedy te koncerny zaczną płacić podatek w kraju sprzedaży usługi ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki