Grunty stanieją, ale ceny mieszkań pozostaną bez zmian

Ceny mieszkań w dużych miastach Polski nie zmienią się w najbliższych miesiącach. Według prognoz ekspertów, indeks cen BCN po kilku latach powolnych obniżek, stanie na jakiś czas w miejscu. Spadków można spodziewać się natomiast w przypadku gruntów przeznaczonych pod budowę domu.

Indeks BCN dla mieszkań w dużych miastach wyniósł w lutym 95,19 pkt. – to o 0,07 pkt mniej niż w styczniu. Coraz mniejsze zmiany nie napawają optymizmem i w najbliższych miesiącach należy spodziewać się znikomych wahań na rynku. Połowa respondentów badania Cenatorium, „Pulsu Biznesu” i Bankier.pl wskazała na to, że warunki gospodarcze dla rynku lokali mieszkalnych w największych miastach w Polsce pozostaną w ciągu najbliższych 6 miesięcy bez zmian.

Indeks cen mieszkań w dużych miastach – indeks cen transakcyjnych lokali mieszkalnych w wybranych miastach (Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Łódź)
Indeks cen mieszkań w dużych miastach – indeks cen transakcyjnych lokali mieszkalnych w wybranych miastach (Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Łódź) (Bankier.pl)

Spowolnienie na rynku mieszkań

– Rynek nieruchomości pozostaje w fazie wzrostowej cyklu koniunkturalnego, ale zapowiadane przez rząd nowe regulacje prawne dotyczące obrotu ziemią, wprowadzenie podatku bankowego oraz wyczerpanie limitów w programie "Mieszkanie dla młodych" będą oddziaływały negatywnie na rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. W strukturze zakupów na rynku pierwotnym dominowali klienci gotówkowi – jeśli popyt z tego segmentu osłabnie, a dostępność kredytów spadnie, możemy spodziewać się niewielkiego spowolnienia na rynku – komentuje Renata Osiecka, Partner Zarządzająca Axi Immo Group.

Nowe uwarunkowania prawne mogą skutecznie ograniczyć zapały deweloperów. Eksperci spodziewają się głównie zwiększenia nacisku na sprzedaż już wybudowanych, a jeszcze nie wykupionych mieszkań. Niekoniecznie musi to oznaczać promocje dla klientów indywidualnych. Brak wsparcia rządowego dla kupujących oraz coraz większe trudności w pozyskaniu finansowania w banku na jakiś czas ograniczą popyt na lokale mieszkalne. Deweloperzy mogą jednak przeczekać na potencjalnych nabywców do przyszłego roku, kiedy zostanie uruchomiona nowa pula dofinansowania.

Będzie coraz trudniej o grunty pod zabudowę?

To jednak nie jedyne, co ukróci plany mieszkaniowe Polaków. Coraz trudniejszy będzie zakup ziemi po wejściu w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Zablokuje ona obrót terenami, które nie są ujęte w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. – Znacznie ograniczy to dostępność nowych gruntów i wpłynie na wzrost cen – tłumaczy Jacek Bielecki, Dyrektor ds. Rozwoju i Jakości, Marvipol Development. Większość jednak rozpatruje to jako powód do obniżek cen.

Indeks BCN dla gruntów pod zabudowę wyniósł w lutym 117,89 pkt, czyli nieco więcej niż w styczniu (o 0,62 pkt). Eksperci spodziewają się jednak w najbliższych miesiącach spadków – od początku 2015 roku na rynku odnotowywano głównie obniżki cen – oczekiwane jest utrzymanie się tego kierunku zmian.

Indeks BCN, oparty na cenach transakcyjnych nieruchomości w Polsce, pozwala na bieżąco (z miesiąca na miesiąc) obserwować zmiany na rynku mieszkań i gruntów pod zabudowę. Aktualne wykresy można śledzić na stronach Bankier.pl - ceny mieszkań

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 3 ~nowina

Przecież gruntów po reformie deweloper nie kupi, bo nie będzie mógł więc ani nie stanieją ani nie podrożeją...nie będzie ich na rynku. Szkoda, bo pewnie Villa Campina jest jednym z ostatnich fajnych osiedli na przedmieściach, wśród zieleni.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 19 ~bb

Tytuł :"Grunty stanieją".
Treść: "Znacznie ograniczy to dostępność nowych gruntów i wpłynie na wzrost cen – tłumaczy Jacek Bielecki, Dyrektor ds. Rozwoju i Jakości, Marvipol Development. Większość jednak rozpatruje to jako powód do obniżek cen."

Jeśli podaż zostanie zmniejszony, przy istniejącym popycie, to cena wzrośnie czy spadnie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 ~ekonomista

zapewne wzrośnie lub spadnie

! Odpowiedz
2 4 ~lol

Hahaha i ciemny lud to kupi

Przecież jeżeli dostępnych gruntów będzie mniej to cena wzrośnie. A deweloperzy jeśli będą mieli utrudniony dostęp do gruntów i wybudują mniej mieszkań to na rynku też będzie wszystkiego mniej i cena też wzrośnie.

....hihihihihihi dziennikarze już nie wiedzą co piszą

! Odpowiedz
0 5 ~lol2 odpowiada ~lol

jak wybudują mniej mieszkań to mniej sprzeda się materiałów bud, AGD, mebli, mniej się będzie produkowało to spowoduje zmniejszenie zatrudnienia i spadnie presja płacowa, ludzie będą mniej zarabiać, to spowoduje mniejszą aktywność kupujących i ceny spadną.

! Odpowiedz
0 3 ~proboszcz

brak logiki w tekstach bankiera jest coraz częstszy

! Odpowiedz
3 14 ~ettt

he he he .................dobre ,ciekawe kto i za co będzie te mieszkanka kupowal ????jak tu golizna jak w sezonie w CHalupach na plazy ,a jeszcze zaczna trafiać mieszkania z rynku tzw frankowego

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne