REKLAMA

Gra Pokemon Go winduje cenę akcji Nintendo

2016-07-08 11:06
publikacja
2016-07-08 11:06

Smartfonowa gra w łapanie Pokemonów szturmem zdobywa serca użytkowników na całym świecie. Kurs akcji jej producenta - japońskiej firmy Nintendo - zareagował wystrzałem.

/ fot. Kyodo/MAXPPP / FORUM

Japoński gigant znany z produkcji konsol i gier po raz kolejny zaznaczył swoją obecność w segmencie aplikacji na smartfony. Jego poprzednia gra mobilna - wydana w kwietniu tego roku Miitomo - zebrała jednak mieszane recenzje. Inaczej jest z Pokemon GO.

Gra swój sukces zawdzięcza połączeniu prawdziwego świata z wirtualna rzeczywistością. Gracze znajdują i łapią pokemony, używając kamery w telefonie. Mogą potem obserwować, jak wykluwają się nowe kieszonkowe potwory, a także prowadzić walki z innymi graczami. Aplikacja używa systemu GPS, dzięki czemu możliwa jest lokalizacja położenia gracza i sprawdzenie, czy w pobliżu są jakieś stworzenia do złapania.

Gra jest darmowa, jednak nie zabrakło miejsca na mikropłatności. Za prawdziwą walutę możemy tu kupić monety, których użyjemy do zdobycia specjalnego ekwipunku albo dodatkowego doświadczenia. Jest jeszcze za wcześnie, aby jednoznacznie stwierdzić, czy system płatności będzie premiował graczy często wydających pieniądze na ulepszenia. 

Sukces Pokemon GO dowodzi, że zwrócenie się w kierunku gier mobilnych może być dla japońskiej firmy bardzo opłacalne. Od czasu premiery gry w USA, akcje Nintendo gwałtownie zyskały na wartości. Dziś walory giganta branży rozrywkowej podrożały o 8,94%, w czym nie przeszkodził im nawet kolejny spadkowy dzień w wykonaniu indeksu Nikkei 225 (-1,11%). Warto jednak wspomnieć, że spółka od października 2015 r. jest w trendzie spadkowym i do poziomów z tamtego okresu obecnie bardzo wiele brakuje.

W roku obrotowym zakończonym w marcu przedsiębiorstwo odnotowało sprzedaż netto na poziomie 504 miliardów jenów (około 5 mld), co było wynikiem gorszym o ponad 8% w porównaniu do okresu poprzedniego. Pogorszył się także wskaźnik zysku netto przypisywanego akcjonariuszom jednostki dominującej (spadek aż o 60%).

Z aplikacji będą mogli korzystać użytkownicy Androida oraz iOS (iPhone). Gra jest już dostępna w Nowej Zelandii, Australii, Stanach i Japonii. W Europie możemy spodziewać się jej do końca tygodnia.

Mikołaj Fedkowicz

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~SZEF
Nie mogę się zgodzić z twórcą artykułu. W latach 2000-2005 byłem prezesem zarządu firmy Nintendo. Mieliśmy wystarczająco pieniędzy na koks. Akcje spółki windowaliśmy sami kiedy nam się nudziło. A tu wypisujecie takie bzdury. Drodzy koledzy bez przesady hajs się nam zawsze zgadzał.
~Diego20cm
O, ja też byłem w zarządzie w tych latach. Zyliśmy jak Wilk z Wallstreet, kobiety na zamówienie, koks i czekanie na śmierć.
~wiceprezesnintendo odpowiada ~Diego20cm
Pamiętam to jak dziś.. prawdziwa sodomia i gomoria.
~Mariusz
Mapa Pokemon Go - cała Polska, teraz bez problemu znajdziemy wszystkie Pokemony:

link.mil.pl/pokemongopolska/
~aabbcc
obszerny artykuł nt. pokemona a o sprawach ważnych 1 akapit z dużym zdjęciem...
obszerny też napisałem ironicznie bo na bankierze wszystkie artykuły napisane jak w "gazecie" fakt. Chyba brakuje im kompetencji po stronie redakcji. Pewnie małe płace i zatrudniają ludzi bez wiedzy, którzy nie są w stanie przygotować
obszerny artykuł nt. pokemona a o sprawach ważnych 1 akapit z dużym zdjęciem...
obszerny też napisałem ironicznie bo na bankierze wszystkie artykuły napisane jak w "gazecie" fakt. Chyba brakuje im kompetencji po stronie redakcji. Pewnie małe płace i zatrudniają ludzi bez wiedzy, którzy nie są w stanie przygotować głębszej analizy.
~Zataczanie
Powrót do berka i podchodów ze znajdźkami? :)
Obecne dzieci są mega podeskcytowane odkryciem, że trzepak może służyć do zabawy 8)
~teamwest
bardzo dobry artykuł! czekam na więcej!
~Anna
Wszystko super, ale nie byłoby tak gdyby wielu ludziom w ich głowach już dawno nie powylęgały się różne potworki. Teraz mamy ,,potworkowe,, społeczeństwa, które takie rzeczy bawią, fascynują
i którym ich własne życie przecieka przez palce, a one taki mają ubaw, że nawet tego nie dostrzegają. Ale to już było.....
~ccbbaa
no chyba pan raczy żartować, zgadzam się w 100% z opinią użytkownika aabbcc

Powiązane: Rynki azjatyckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki