REKLAMA

GetBack planuje do końca VIII złożyć ostateczną propozycję założeń układu

2018-07-05 14:48
publikacja
2018-07-05 14:48

GetBack chce zmienić zaproponowaną wcześniej strukturę w układzie, planuje do końca sierpnia złożyć do sądu ostateczną propozycję jego założeń. Spółka liczy, że wierzyciele zabezpieczeni dołączą do układu i rozważa spłacenie drobnych obligatariuszy w całości. GetBack zastanawia się nad postępowaniem sanacyjnym – poinformował Przemysław Dąbrowski, prezes spółki.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

„Chcemy ostateczną propozycję założeń układu złożyć do końca sierpnia i żeby głosowanie układu odbyło się w połowie września” - powiedział w czwartek Przemysław Dąbrowski.

„Pracujemy nad nową propozycją układową, ona co do zasady powinna być inna. Wstępnie zakładaliśmy, że wierzycielom zabezpieczonym na portfelach będziemy mogli oddać 100 proc. Obecnie pracujemy nad modelem, by wierzyciele zabezpieczeni, czyli banki i inne instytucje finansowe, dołączyli do układu” – dodał.

Poinformował, że spółka pracuje nad wyceną portfeli i dane te chce opublikować jak najszybciej. Planowana jest także sprzedaż operacji w Bułgarii.

"Chcemy do 24 sierpnia mieć niezależną wycenę portfeli" - powiedział Dąbrowski.

GetBack podał w czwartek, że jego zobowiązania wynoszą 3,32 mld zł, podczas gdy we wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego z maja 2018 r. wykazywano kwotę 2,82 mld zł.

"Dziś widzimy, że sytuacja jest poważniejsza, najprawdopodobniej będziemy musieli zmienić zaproponowaną wcześniej strukturę w układzie" - powiedział Dąbrowski.

"Zastawiamy się nad wprowadzaniem mechanizmu, by obligatariusze, którzy zainwestowali niedużo, 50 tys. zł, byli spłaceni w całości" - dodał.

Prezes poinformował, że spółka zastawia się nad wariantem sanacji, ale wymagałoby to zgody Rady Wierzycieli.

„W tym postępowaniu wszystkie nierynkowe umowy, transakcje, można odwrócić – to dużo bardziej uproszony tryb niż składanie pozwów cywilnych” – powiedział Dąbrowski.

Prezes ocenił, że umów możliwych do odwrócenia jest kilkadziesiąt.

Spółka podała w czwartek, że wartość bilansowa zobowiązań skonsolidowanych oraz funduszy własnych wynosi ok. 3,35 mld zł i w kwocie tej zawarte są zobowiązania zabezpieczone, głównie wobec banków oraz innych instytucji finansowych na łączną kwotę 612,3 mln zł.

Wierzycielami zabezpieczonymi jest 10-12 instytucji i osoby fizyczne.

seb/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bmiara
Jest problem z takim podziałem na wierzycieli poniżej 50 tys i powyżej, W Action też tego najpierw próbowali, ale się raczej wycofują, bo obligacje np na catalyst są na okaziciela. I jak teraz ustalić, ile jest takich wierzycieli w danej serii obligacji? Po za tym ludzie będą kombinować, przenosić obligacje na członków Jest problem z takim podziałem na wierzycieli poniżej 50 tys i powyżej, W Action też tego najpierw próbowali, ale się raczej wycofują, bo obligacje np na catalyst są na okaziciela. I jak teraz ustalić, ile jest takich wierzycieli w danej serii obligacji? Po za tym ludzie będą kombinować, przenosić obligacje na członków rodziny itp byle zmniejszyć pojedynczy udział do 50k.

To brzmi dobrze, ale jest b. problematyczne w realizacji.
boob
Teraz wszystko jest zamrożone. Można "zrzucić" stan obecny (przed odmrożeniem) i kombinowanie z członkami rodziny nic nie da. Możesz to wyjaśnić?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki