REKLAMA

Gdzie pracują Polacy? 9 wykresów, które warto zobaczyć

2020-03-02 06:00
publikacja
2020-03-02 06:00

Najwięcej Polaków pracuje w przetwórstwie przemysłowym i zatrudnionych jest w sektorze prywatnym. Większość również wykonuje swoje obowiązki w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 9 osób. A gdzie pracują osoby zatrudnione w szarej strefie? I ilu w Polsce jest samozatrudnionych? Tego dowiesz się z naszych wykresów. 

Gdzie pracują Polacy? 9 wykresów, które warto zobaczyć
Gdzie pracują Polacy? 9 wykresów, które warto zobaczyć

fot. Dreamset / / Pixabay

Pracujący w dużych i małych przedsiębiorstwach

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w styczniu 2020 roku pracujących w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 9 osób było prawie 6,5 mln, co oznacza, że było ich więcej o 1,1 proc. rok do roku. W mikroprzedsiębiorstwach liczba ta wyniosła lekko ponad 4 miliony w 2018 roku i wzrosła w stosunku  do roku poprzedniego o 83,4 tys. osób.

fot. / / Bankier.pl

Ile zarabia się w poszczególnych zawodach? Oto oficjalne dane GUS-u

Ile zarabia się w poszczególnych zawodach? Oto oficjalne dane GUS-u

Od dyrektora po fryzjera oraz od kelnera po programistę - zakres najnowszych danych GUS o płacach Polaków jest naprawdę szeroki. Niespodzianek nie brakuje.

Sektor publiczny czy sektor prywatny

W IV kwartale 2019 roku zatrudnienie w sektorze publicznym wyniosło 3873 tys., a w prywatnym 12594 tys. i obniżyło się nieznacznie w obu przypadkach w stosunku do III kwartału 2019 roku.Dla porównania, w IV kwartale 2018, zatrudnionych w sektorze publicznym było 3869 tys. osób, a w prywatnym 12540 tys.

fot. / / Bankier.pl

Gdzie pracują Polacy

W 2018 roku najwięcej osób pracowało w przetwórstwie przemysłowym. Na kolejnych miejscach znalazły się takie sektory, jak: rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo, rybactwo, handel i naprawa pojazdów samochodowych oraz edukacja. Zatrudnienie poniżej 200 tys. odpowiadało sektorom: Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę czy Górnictwo i wydobywanie.

fot. / / Bankier.pl

Ilu pracuje w szarej strefie

W I kwartale 2018 roku GUS przeprowadził badanie pracy nierejestrowanej, z którego wynika, że skala zjawiska jest nadal znacząca. W szarej strefie w 2017 roku pracowało 5,4 proc. ogólnej liczby zatrudnionych. W stosunku do 2014 roku zwiększyła się zarówno zbiorowość pracujących w szarej strefie, jak i ich udział w ogólnej liczbie pracujących.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
fot. / / Bankier.pl

Pracodawcy w szarej strefie

Według badania przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny pracodawcami osób zatrudnianych „na szaro” są najczęściej osoby prywatne – tak jest w ponad 75 proc. przypadków. Tacy szefowie dawali pracę przede wszystkim do prac ogrodniczych, opieki nad dzieckiem lub osobą starszą oraz do remontów. Firmy prywatne szukały chętnych do pracy w usługach turystycznych i gastronomicznych, prac ogrodniczo-rolnych oraz usług budowlanych i instalacyjnych.

fot. / / Bankier.pl

Rodzaje prac w szarej strefie

Najczęściej wykonywanymi pracami w szarej strefie były te ogrodniczo-rolne. Jak wynika z analizy GUS-u, co siódma osoba wykonywała w tych charakterze pracę nierejestrowaną. Sporą grupę stanowiły również osoby zajmujące się remontami i naprawami budowlano-instalacyjnymi, usługami budowlanymi oraz opieką nad dzieckiem lub starszą osobą.

fot. / / Bankier.pl

Samozatrudnieni

Coraz częściej Polacy decydują się na samozatrudnienie. Z danych zgromadzonych przez GUS wynika, że szacunkowa liczba osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które nie zatrudniały pracowników na podstawie stosunku pracy na koniec 2018 roku wyniosła ok. 1,3 mln. W porównaniu do 2017 roku nastąpił wzrost o około 8,3 proc.

fot. / / Bankier.pl

Kogo potrzebuje rynek pracy

W podsumowaniu za 2019 rok serwis Pracuj.pl opublikował listę specjalności, które były najbardziej pożądane w poprzednim roku. I tak na pierwszym miejscu znaleźli się pracownicy zatrudnieni w obsłudze klienta, na drugim miejscu – specjaliści ds. IT, na trzecim – finansiści, a na czwartym – inżynierowie. A które branże najchętniej rekrutowały? Przede wszystkim sektor bankowości i finansów, handlu i sprzedaży B2C oraz produkcji FMCG.

fot. / / Bankier.pl

Jakich zawodów na rynku jest za dużo?

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej rokrocznie publikuje barometr zawodów, w którym na podstawie danych urzędów pracy przedstawia listę profesji deficytowych, zrównoważonych i nadwyżkowych. Te ostatnie to zawody, w których liczba chętnych do pracy będzie większa niż dostępność ofert. Jeszcze w 2017 roku ta lista była długa, jednak w 2019 roku drastycznie się zmniejszyła do jednego zawodu – ekonomisty. Ten trend utrzymał się w prognozach na nadchodzący rok.

fot. / / Bankier.pl

Około 3000 zł na rękę. Tyle naprawdę zarabia się w Polsce

Raz na dwa lata GUS publikuje szczegółowe dane o wynagrodzeniach w Polsce. Z najnowszego raportu wynika, że mediana płac wynosi już ponad 4000 zł brutto. To blisko 3000 zł netto.

WS

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
takeda83
sa zaklady pracy ktore placa minimalna krajowa a reszte pod stołem i jak to zakwalifikować w tym wykresie?
jacek-19
Zawód nadwyżkowy - pedagog ?
zops
Anglicy pracują na: ---> www.wybory.wex.pl
.
.
__________________________________________________________________________________________
.
vroncysillite03 odpowiada clondike00 2020-03-02 19:28
.
It`s true. England support portal: wybory.wex.pl. But dad is in English language.
sel
Z tego najważniejszy jest wniosek ,że prawie 3/4 Polaków nigdzie nie pracuje , w tym dzieci i starcy , ale jednak , a podaje się bezrobocie 3%?
dziki_losos
Bezrobocie to nie jest zbyt użyteczna statystyka. Przydaje się, jeśli chcemy ustalić, czy np. wprowadzane ustawy skutecznie aktywizują ludzi, którzy potencjalnie mogliby pracować, albo jeśli próbujemy zidentyfikować bariery i źródła nieefektywności na rynku pracy. Jeśli natomiast mówimy o systemie emerytalnym, PKB, itp., to bezrobocie Bezrobocie to nie jest zbyt użyteczna statystyka. Przydaje się, jeśli chcemy ustalić, czy np. wprowadzane ustawy skutecznie aktywizują ludzi, którzy potencjalnie mogliby pracować, albo jeśli próbujemy zidentyfikować bariery i źródła nieefektywności na rynku pracy. Jeśli natomiast mówimy o systemie emerytalnym, PKB, itp., to bezrobocie jest zupełnie niezwiązane z tym.

Powiązane: Wykresy, które warto zobaczyć

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki