REKLAMA

GUS: 25 miesiąc z deflacją

2016-08-12 14:08
publikacja
2016-08-12 14:08

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (potocznie zwany inflacją) był w lipcu o 0,9% niższy niż rok wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny. Ujemna dynamika została odnotowana 25 miesiąc z rzędu.

GUS: 25 miesiąc z deflacją
GUS: 25 miesiąc z deflacją
/ YAY Foto

W lipcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,9% w ujęciu rocznym i o 0,3% w ujęciu miesięcznym - poinformował dziś GUS. Rynkowy konsensus, oparty o wstępny szacunek, zakładał odczyty właśnie na poziomie odpowiednio -0,9% i -0,3%. W czerwcu GUS odnotował roczny spadek cen o -0,8%.

Deflacja cenowa – rozumiana jako ujemna roczna dynamika indeksu CPI – trwa w Polsce nieprzerwanie od lipca 2014 roku. Największy do tej pory spadek cen (-1,6%) odnotowano w lutym 2015 r. Jednocześnie lipiec przyniósł pierwszy od lutego spadek cen w relacji miesiąc do miesiąca.

W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły ceny żywności (1,2%), napojów alkoholowych i tytoniu (0,6%), edukacji (0,7%), restauracji i hoteli (1,3%) oraz innych towarów i usług (1,7%).

Reklama

Spadek odnotowano natomiast w kategoriach odzież i obuwie (-4,7%), mieszkanie (-0,8%), transport (-7,1%, z czego w paliwach -11,1%), łączność (-1,4%), zdrowie (-1,2%) oraz rekreacja i kultura (-2,3%).

Jak wynika z ostatniej, lipcowej prognozy NBP, dodatniej inflacji konsumpcyjnej w tym roku się nie doczekamy. Na ten rok ekonomiści banku centralnego przewidują -0,5%, na przyszły 1,3%, a na 2018 r. 1,7%.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~Janek
W latach 2014-2016 leki nie refundowane przez NFZ (czyli płatne 100%) w aptekach zdrożały średnio o 36%. Gdzie jest przeniesienie tych podwyżek do statystyki? Okazuje się że w GUS są one nie ujęte.
~Picowanie
Jaka deflacja !! Artykuły spożywcze i przemysłowe drożeją, a tu pierniczenie i deflacji. To omam dla ciemnoty.....
~emeryt
Nie odczuwamy obniżki cen
~qwa
Taa deflacja , urzednicy i wszystkie sluzby dostaja podwyzki, smiech propagandy sukcesu.
~zakrzok
A według najtężniejszych głów ekonomistów deflacja miała trwać 2miesiące i miało to być zjawisko marginalne
~Ja
Deflacja wg gus to miliardy osztednosci dla rzadu!!!
Nie trzeba waloryzowac rent i emerytur jaki i wyplat i na 500+jakos sie nazbiera
~oko
Opłaty pocztowe zdrożały,woda zdrożała,OC droższe,paczkomaty droższe jaka DEFLACJA ????
~realista
Według mnie jakby sukcesywnie zaczęło się publikować zestawienie cen hurtowych lub cen produkcji głównych produktów żywnościowych i produkcyjnych to deflacja zaczęłaby zwiększać swoje rozmiary.
~silvio_gesell
Ziemia nadal drożeje, średnio 15% na rok od 1990. Im niższe stopy tym szybciej. Wzrosty cen ziemi powinny być opodatkowane i wracać do budżetu.
~endi
A dlaczego karne Odsetki Ustawowe i Skarbowe cały czas są bardzo wysokie ? państwo musi koniecznie zarabiać na osobach w tarapatach życiowych ? czy to jest uczciwe ?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki