REKLAMA

GPW zalicza oczekiwane odbicie. Szef Fedu dał rynkom oddech

2022-05-13 17:40
publikacja
2022-05-13 17:40
GPW zalicza oczekiwane odbicie. Szef Fedu dał rynkom oddech
GPW zalicza oczekiwane odbicie. Szef Fedu dał rynkom oddech
fot. Pool / / Reuters

Ostatnia sesja tygodnia przyniosła oczekiwane odbicie. Giełdowe byki wyprowadziły mocny cios na indeksie dużych spółek, doprowadzając do największego dziennego wzrostu od 25 lutego.

Już czwartkowa kontra popytu w drugiej części sesji mogła wskazywać, że byki liczą na odreagowanie giełdowych spadków, które trwały już równy miesiąc. WIG20 zakończył spadkiem 17 z ostatnich 18 sesji i był notowany najniżej od listopada 2020 r. „Desperacka szarża nowojorskiego byka”, wzrostowa sesja na rynkach azjatyckich i rosnące kontrakty na indeksy europejskich i amerykańskich rynków zapowiadały sprzyjający układ dla strony popytowej od samego rana. Nie przeszkodzały nawet zrewidowane w górę wskaźniki polskiej inflacji za kwiecień. 

Długo wyczekiwane odreagowanie w końcówce sesji przybrało wymiar euforycznego wykupowania akcji, wspartego rozpędzonym popytem po otwarciu rynku kasowego w USA. Tym samym WIG20 i WIG były w piątek najmocniej rosnącymi indeksami w Europie.

Na koniec dnia WIG20 zanotował wzrost o 4,38 proc., tym samym indeks blue chipow zyskał najwięcej od 25 lutego, kiedy na fali odbicia po wojennym krachu wzrósł w czasie sesji o 8,44 proc. WIG był wyżej o 3,9 proc. O 3,67 proc. wzrosły notowania mWIG40, z kolei sWIG80 zwyżkował o 1,86 proc. Obroty wyniosły 1,17 mld zł, z czego 1 mld dotyczyło dużych spółek.

Bankier.pl

W bilansie tygodnia WIG20 był 0,03 proc. nad kreską, WIG stracił 0,17 proc., mWIG40 zyskał 0,1 proc., a sWIG80 oddał 2,03 proc. Dla głównych indeksów miał być to czwarty spadkowy tydzień z rzędu, jednak popytowa strona doszła do głosu i odpowiedziała w końcówce tygodnia. Tylko małe spółki wciąż pokazują słabość.

Wszystko za sprawą komentarzy prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, który w wywiadzie radiowym Marketplace potwierdził, że Fed prawdopodobnie podniesie stopy procentowe o pół punktu procentowego na każdym z kolejnych dwóch posiedzeń.

Tym samym uspokoił rynki, które obawiały się agresywniejszego podejścia z podwyżkami na poziomie 75 pb.

Powell powiedział, że Fed nie "rozważa aktywnie" podwyżki o 75 pb, zastrzegł, że "jeśli sprawy wyglądać będą lepie,j niż się spodziewamy, jesteśmy gotowi zrobić mniej". "Jeśli wyjdzie to gorzej, niż się spodziewamy, jesteśmy gotowi zrobić więcej" – podkreślił szef Fedu, cytowany przez PAP.

Sektorowo wzrosty zaliczyły wszystkie indeksy. Skalą wyróżniły się indeksy branży odzieżowej (7,31 proc.), energii (7,22 proc.). Mocniej rosły także banki (5,1 proc.), górnictwo (3,89 proc.) i paliwa (4,51 proc.). To właśnie te trzy ostatnie ze względu na swoją „wagę” decydowały o dynamice i sile popytu w czasie piątkowej sesji.

W indeksie WIG20 najmocniej wzrósł kurs CCC (10,65 proc.), dobrze poradziły sobie akcje LPP (7,53 proc.). Mocno rosły akcje PGE (8,86 proc.) czy JSW (7,87 proc.). Zresztą wszystkie węglowe spółki zaliczyły w piątek wyraźnie wzrosty. Najwięcej zyskały z nich Famur (9,38 proc.) z mWIG40 i Bumech (9,2 proc.) zaliczany do segmentu małych spółek (sWIG80).

Na oddzielny akapit zasługuje zwyżka sektora bankowego, który w ostatnich dniach pogłębiał roczne minima swojego indeksu, znosząc całkowicie wzrosty zapoczątkowane na długo przed podnoszeniem stóp procentowych. Być może suma wszystkich strachów związana z rządowymi tarczami i ściąganiem pieniędzy z rynku jest już w cenach i przyszła pora na wycenę biznesu w nowych warunkach. W mijającym tygodniu Goldman Sachs wydał rekomendacje dotyczące największych banków, o których wspomnieliśmy w przeglądzie tygodnia. Na koniec dnia kurs Pekao zyskał 7,62 proc. PKO BP był wyżej o 5,18 proc., Santander wzrósł o 3,74 proc., a mBank o 5,08 proc.

O skali odbicia niech świadczy fakt, że wszystkie komponenty portfela WIG20 zaliczyły wzrosty.

Na uwagę zasługuje kurs KGHM-u (3,11 proc.), który oddalił się od rocznych minimów po tym, jak spółka pokazała bardzo dobre wyniki za I kwartał 2022 r. Zysk netto wyniósł 1,9 mld i był o pół miliarda wyższy niż prognozy analityków.

Po aktualizacji rejestru KNF dotyczącego krótkiej sprzedaży wynika mniejsza pozycja funduszu Marshall Wace na akcjach Allegro (2,5 proc.) oraz nieco większa Point72 Asset Management na akcjach CD Projektu (3,48 proc.).

Granicy jednego procenta wzrostu nie przekroczyły kursy Cyfrowego Polsatu oraz Pepco.

W drugiej linii najwięcej zyskały akcje DataWalk (11,02 proc.), wspomnianego Famuru oraz Aliora (8,65 proc.). Wśród pięciu spadających kursów w tym segmencie rynku najmocniej przeceniono akcje Celon Pharmy (-4,88 proc.).

Na szerokim rynku mocno wzrosły akcje CI Group (15,1 proc.), jednak spółka nie opublikowała nowych informacji w systemie ESPI.

MKu

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zosia3005
Super - inflacja przyspieszy ! To dziwny pretekst ale i tak lepszy bo już chodziły słuchy o kamieniach milowych z KPO - ale też nie chciało mi się wierzyć , bo wczoraj chyba jeden z tych kamieni komuś raczej spadł na stopę
grzegorzkubik
Tak jak wczoraj pisałem. FED zadziałało bo USA nie może sobie pozwolić na spadki. W 2020 za Trumpa FED normalnie dodrukował kasę i kupował akcje gdy zaczął się mały krach COVID-owy. Po tym indeksy pomknęły w górę. Nawet nasz WIG20 prawie doszedł do 2500 punktów. Jakiś typek mi napisał, że nic nie zrobią bo tam PIS nie rządzi. Tam Tak jak wczoraj pisałem. FED zadziałało bo USA nie może sobie pozwolić na spadki. W 2020 za Trumpa FED normalnie dodrukował kasę i kupował akcje gdy zaczął się mały krach COVID-owy. Po tym indeksy pomknęły w górę. Nawet nasz WIG20 prawie doszedł do 2500 punktów. Jakiś typek mi napisał, że nic nie zrobią bo tam PIS nie rządzi. Tam przede wszystkim Biden nie miesza się w kwestie finansowe. FED działa samodzielnie. Niemniej są gotowi na wiele. Teraz postanowili przyhamować z podwyżkami stóp. Jeśli będzie trzeba użyją radykalnych środków bo maja zadanie. Obronić amerykańską gospodarkę. Trump swego czasu też zabiegał by indeksy mknęły na północ i zanadto nie spadały.
bha
Bez wspomagania byłoby już dawno krucho. Brak słów
bha
Dopóki miarka się nie przebierze.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki