REKLAMA

Spółki zarabiają na drogim węglu. Ekogroszek nawet za 3000 zł

2022-05-13 12:10
publikacja
2022-05-13 12:10
Spółki zarabiają na drogim węglu. Ekogroszek nawet za 3000 zł
Spółki zarabiają na drogim węglu. Ekogroszek nawet za 3000 zł
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Surowcowa hossa swoje apogeum osiągnęła kilka dni po ataku Rosji na Ukrainę. Korekta cen przyszła na przełomie kwartałów, jednak jest szansa na wyższe kwotowania z uwagi na zakłóconą podaż – uważają eksperci Saxo Banku. Odczuwają to już klienci, którzy za węgiel muszą płacić coraz więcej.

Podczas piątkowej sesji wyraźniej rosną spółki surowcowe. Prezesi przewidują wysokie zyski w związku z wysokimi cenami węgla. Lepszy sentyment kupujących na rynku akcji pozwala odważniej spojrzeć w stronę walorów spółek, które wraz z korektą na rynku surowców zaliczyły kilkudziesięcioprocentowa przecenę. Do czwartkowego zamknięcia akcje JSW od marcowego szczytu spadły o 25 proc., Bogdanki o 24 proc., Famuru o 24 proc. Bardziej spekulacyjny charakter notowań Bumechu czy Coalenergy nie pokrywał się dokładnie z ogólnorynkowymi trendami, jednak przesunięty w czasie również pokazał szybkie wzrosty i zdecydowaną korektę.

W piątek około południa akcje Bumechu zyskiwały ok. 11 proc. CoalEnergy rósł o 4 proc., akcje Famuru zyskiwały 3 proc., JSW ok. 7 proc. Kurs Bogdanki był wyżej o ponad 4 proc.

tradingview.com

„Sektor surowców przechodzi obecnie korektę. Po rekordowym wzroście w I kwartale była ona już od dawna oczekiwana. Główny czynnik osłabienia niewątpliwie stanowiły Chiny i ich polityka zerowej tolerancji dla Covid-19 – w reakcji na ogniska epidemii w Szanghaju i Pekinie wprowadzono długie lockdowny, co zaszkodziło wzrostowi gospodarczemu i utworzyło znaczne zatory w odniesieniu do globalnych łańcuchów dostaw” napisał Ole Hansen, dyrektor ds. strategii rynku surowców, Saxo Bank.

Ponadto amerykański bank centralny zacieśniając politykę monetarną, znacznie umocnił dolar, sprzyjając globalnemu spowolnieniu gospodarczemu w związku z inflacją na najwyższym poziomie od kilkudziesięciu lat. Wywołuje to ryzyko zachwiania popytu w najbliższych miesiącach.

„Mimo iż popyt może wykazywać oznaki osłabienia, strona podażowa jest równie problematyczna w odniesieniu do szeregu kluczowych surowców, od energii po metale przemysłowe i produkty rolne. Naszym zdaniem może to uniemożliwić bardzo potrzebną głęboką korektę cen, co złagodziłoby globalną presję cenową” – uważa ekspert Saxo Banku.

Cały czas na rynek wpływ ma wojna Rosji z Ukrainą i pakiety sankcji, nakładane na kraj agresora. Zakaz importu węgla rosyjskiego do portów europejskich ma zacząć obowiązywać w sierpniu. Zdaniem ekspertów cytowanych przez portal polskirynekwegla.pl, w perspektywie krótkoterminowej działania militarne Rosji na Ukrainie powinny opóźnić niektóre zamknięcia elektrowni węglowych, zwłaszcza w Niemczech.

„Wpływ konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na popyt pozostaje niepewny. Węgiel nie został jeszcze jednoznacznie objęty sankcjami, ale zamknięcie portów dla rosyjskich statków i szereg ograniczeń finansowych może pośrednio wpłynąć na transport i handel. Rozszerzenie sankcji z Europy może spowodować, że rosyjski węgiel trafi na rynek chiński, co prawdopodobnie będzie wiązało się z karą cenową” – czytamy w komunikacie na portalu.

Ceny po okresie korekty i stabilizacji zaczynają powoli piąć się w górę. Węgiel energetyczny w portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) jest wyceniany na ponad 330 dolarów za tonę. Podażowe problemy z węglem mają być głównym motorem napędowym dalszego wzrostu cen energii w Polsce. „Braki węgla mogą przynieść w 2023 r. 50-proc. podwyżki cen energii dla odbiorców” - stwierdza piątkowa "Rzeczpospolita".

macromicro.me

Wzrost cen odczuwają także zwykli Polacy, którzy ogrzewają swoje domy węglem kamiennym lub produktami produkowanymi na jego bazie. Według wyliczeń firmy Vosti Energy, przeciętna średnioroczna cena detaliczna tony węgla kamiennego w 2019 r. wyniosła 885,40 zł., a w 2021 r. już 996,60 zł, prognozy na 2022 r. i dalej są jeszcze wyższe.

Skokowy wzrost cen zanotował ostatnio popularny ekogroszek. W styczniu 2021 r. tonę ekogroszku można było kupić w całej Polsce za ok. 800 zł. Rok później – za ok. 1400. Teraz trudno znaleźć miejsce, gdzie ekogroszek kosztuje poniżej 2000 zł, a zdarza się, że za tonę trzeba już zapłacić ponad 3000 zł – potwierdzają internetowe giełdy paliw.

Vosti Energy

Wysokie zyski prognozują spółki wydobywające węgiel. Prezes Bumechu mówi wprost, że „ceny węgla są godziwe” i liczy na ponad 800 mln zł przychodów w 2022 r., czyli dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Podobnie sytuację zdiagnozował niedawno prezes Bogdanki, zaznaczając, że opisuje sentyment krótkoterminowy, bo uważa, że dekarbonizacja będzie postępować. Jednak na ten moment widzi dobre perspektywy dla węgla.

„Myślę, że z uwagi na zapotrzebowanie na surowce energetyczne sytuacja na rynku węgla się stabilizuje, ale nie liczyłbym na spadki cen. Cały świat, w tym Stany Zjednoczone, zmaga się z inflacją, więc trudno zakładać, że ceny węgla będą spadać" – powiedział prezes Artur Wasil.

Wynika z tego, że prognoza ograniczonej podaży była czynnikiem, który pomógł w ustaleniu cen minimalnych i przyczynił się do rozpoczęciu wzrostu. Z drugiej strony występuje ryzyko słabszego wzrostu gospodarczego w przyszłości, co ewentualnie może oznaczać mniejszą dynamikę i raczej spokojniejszy wzrost cen, bez gwałtownych zwyżek. Ostanie prognozy Banku Światowego mówią, że w 2022 r. największy wzrost wśród surowców, w odniesieniu do średniej z lat 2010-2019 ma osiągnąć właśnie węgiel, którego cena będzie wyższa o prawie 190 proc. Dopiero przyszły rok może przynieść spadki, jednak ceny będą na bardzo wysokich poziomach, dużo wyższych niż przed pandemią – sygnalizuje „Puls Biznesu”

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (35)

dodaj komentarz
andregru
Polskie społeczeństwo dotuje górnictwo miliardami złotych więc niech teraz przy takich cenach górnictwo zacznie spłacać swoje długi wobec Polaków.
boris-vodka
Może tak wreszcie pan Pinokio zajmie się tematem zamiast pajacować ,zmieniać okulary dla poprawy image i opowiadać PISo-dyrdymały.Pisowcy dlaczego okradacie ludzi,czy naprawdę skończy się na misce ryżu w tym PISodobrobycie? Dla picu PGG założył sklep internetowy w którym nie można kupić węgla jak za pierwszej komuny poprzedniczki Może tak wreszcie pan Pinokio zajmie się tematem zamiast pajacować ,zmieniać okulary dla poprawy image i opowiadać PISo-dyrdymały.Pisowcy dlaczego okradacie ludzi,czy naprawdę skończy się na misce ryżu w tym PISodobrobycie? Dla picu PGG założył sklep internetowy w którym nie można kupić węgla jak za pierwszej komuny poprzedniczki PISobolszewii.
Potem taki pan z GUS wlicza do inflacji atrakcyjne ceny z "takiego sklepu" aby wykazać jaka to "niska" inflacja w Polsce....Może się tak PISowcy zainteresujecie sprawą deputatów węglowych dla emerytów górniczych których okradacie na potęgę wypłacając im przez ZUS "ekwiwalent" pieniężny wyceniając tonę na 680 zł czyli z 3 ton ekwiwalentu PISowcy zrobili 1 tonę.
Chyba że PISo-matołki nie wiedzą co oznacza słowo ekwiwalent?
PISo-kraińcy nakładajcie dalej embargo na węgiel a jesienią będziecie mieli gorąco w spodniach
Teraz słowo do pana Pinokia.....Każdy mądry rządzący idąc na wojnę gospodarczą ma jakieś atuty- np. pełne składy węgla ale jak widać rozumku zabrakło historykowi bo nie potrafi wyciągać lekcji z historii patrz pani premier Thatcher która min. dzieki polskim górnikom zapewniła zaopatrzenie w węgiel Brytyjczykom....PIS to dno pamiętajcie o tym
men24a
Prezydent Duda: mamy węgiel i będziemy go używać. Mamy zapasy na 200 lat i trudno, abyśmy z surowca, dzięki któremu mamy suwerenność energetyczną.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą wart 28,8 mld zł system publicznego wsparcia dla górnictwa węgla kamiennego na kolejne 10 lat – poinformowała w środę Kancelaria
Prezydent Duda: mamy węgiel i będziemy go używać. Mamy zapasy na 200 lat i trudno, abyśmy z surowca, dzięki któremu mamy suwerenność energetyczną.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą wart 28,8 mld zł system publicznego wsparcia dla górnictwa węgla kamiennego na kolejne 10 lat – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.

No to już teraz wiecie dlaczego węgiel kosztuje 3 k i czyj jest to węgiel. Nie my go mamy tylko górnicy go mają. Ostatnio dostali 30 % podwyżki a ty ile dostałeś podwyżki na składzie ?
zoomek
Zakrada się nocami do NBP i drukuje skurczysyn!
iwonka50 odpowiada zoomek
No właśnie ;-)
zoomek odpowiada iwonka50
Ale ludzie nie załapali twego żartu.
teo1958
W kraju głupców nigdy nie wybuduje się elektrowni atomowej tylko będzie wydobywało się najdroższy węgiel na świecie, truło społeczeństwo smogiem i "produkować" 45 letnich emerytów górniczych !!.
men24a
Kraj głupców już zapomniał jak były darmowe mieszkania, szkoły, szpitale, wczasy pracownicze a zarabiało się 30 razy mniej jak w Niemczech, dlaczego ?
Teraz niech wspomniana wczasy jak Tusk kradł a wungiel był po 800 zł i było ciepło w mieszkaniu.
men24a odpowiada men24a
A najgorsze w tym wszystkim jest to że głupiec sądzi że przed zimą ten węgiel będzie tańszy to ja mu mówię, przed zimą nie będzie wcale tego wungla chyba że po znajomości za 5 k od tony.
Tylko kwestia czasu kiedy powrócą talony, bony i kartki.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki