REKLAMA

Fed nie ruszył stóp i kończy QE3

2014-10-29 19:01
publikacja
2014-10-29 19:01
EastNews

Fed utrzymał stopę funduszy federalnych bez zmian na rekordowo niskim poziomie 0-0,25%. Zgodnie z wrześniowymi zapowiedziami program skupu aktywów zostanie wygaszony do końca miesiąca.

(EastNews)

„Komitet sądzi, że od czasu rozpoczęcia obecnego programu skupu aktywów (QE – przyp. red.) zaszła znacząca poprawa perspektyw dla rynku pracy. (…) W związku z tym, Komitet zadecydował o zakończeniu programu skupu aktywów w tym miesiącu” – napisano w październikowym komunikacje Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) Rezerwy Federalnej.

W ramach trzeciej rundy skupu aktywów Fed „dodrukował” 1,7 biliona dolarów, zwiększając swoją sumę bilansową do niemal 4,5 bln USD.  QE3 rozpoczęto we wrześniu 2012 roku, początkowo w kwocie 85 mld USD miesięcznie. Od grudnia 2013 roku skala programu była stopniowo redukowana.

Fed w dalszym ciągu będzie prowadził politykę reinwestowania kapitału z obligacji oraz wydłużał termin zapadalności posiadanego portfela papierów dłużnych. Stopa funduszy federalnych pozostanie na rekordowo niskim poziomie (0-0,25%) przez „dłuższy okres czasu” po zakończeniu QE. FOMC podkreślił, że sformułowanie to pozostanie w mocy tym bardziej, jeśli prognozowana inflacja będzie się utrzymywać poniżej 2-procentowego celu.

Władze Fed-u nie określiły terminu pierwszej podwyżki stopy funduszy federalnych. Jednakże FOMC przyznał, że jeśli tempo poprawy kondycji rynku pracy będzie szybsze od oczekiwań Komitetu, to podwyżka stóp  nastąpi prędzej, niż się tego obecnie oczekuje. W przeciwnym wypadku termin normalizacji polityki pieniężnej znów zostanie odsunięty w czasie.

Wall Street negatywnie zareagowało na treść komunikatu FOMC. Po 20 minutach od jego publikacji indeks S&P 500 tracił 0,6%, Nasdaq zniżkował o 0,9%, a Dow Jones o 0,4%. Znacząco umocnił się dolar: kurs EUR/USD spadł z 1,2731 do 1,2642 dolara za euro.

K.K.

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~cj
not ot fast or slow down! uaopdekbedzie boelsny i za pol roku qe 4!!
~Patolog
Obstawiam gora pare tygodni. W przyszlym tygodniu zapewne zobaczymy juz pierwsze objawy odstawienia u narkomana uzaleznionego od QE
~oldmike
Wierzący w dolara. Zakładać papmersy ;-))))))))))))))))
~comers
zaraz wytną,ale dzięki za info

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki