Fala optymizmu w Azji

2020-06-01 08:24
publikacja
2020-06-01 08:24
Fala optymizmu w Azji

Zgodnie z porannymi wskazaniami kontraktów futures ostatnia sesja maja zakończyła się w Europie dość wyraźnymi spadkami, wywołanymi przede wszystkim niepewnością dotyczącą wieczornego wystąpienia prezydenta Trumpa ws. Hong Kongu. Główne indeksy traciły od 0,8% (FTSE MiB) do 2,3% (FTSE 100), dobrze na ich tle zachowywała się GPW. WIG20 wzrósł o 0,2%, a sWIG80 o 0,4%, 1,1% niżej zamknął się natomiast mWIG40 - należące do indeksu Millenium oraz ING były najsłabszymi bankami w sektorze, tracąc odpowiednio 8,5% oraz 5,2% (słabość pierwszego z banków była w części efektem opuszczenia przez niego indeksu MSCI Poland, ten sam efekt wystąpił na CCC). Wśród blue chipów wyróżniały się JSW, PGE oraz spółki telekomunikacyjne. Koniec miesiąca za sprawą wspomnianych przetasowań w indeksach MSCI przyniósł bardzo wysokie, przekraczające 2,5 mld zł obroty i to fala popytu w końcówce sesji zadecydowała o mocnym finiszu tygodnia.

Dość spokojne przemówienie prezydenta Trumpa wystarczyło, by giełda amerykańska zamykała się ponownie na plusach - S&P500 wzrosło o 0,5%, a NASDAQ o 1,3%. Wprawdzie status relacji pomiędzy USA a Hong Kongiem zostanie zrewidowany, ale porozumienie handlowe pozostaje na razie nietknięte, zabrakło również zapowiedzi jakichkolwiek poważniejszych działań wobec Chin. Hang Seng prowadzi dziś giełdy azjatyckie do góry, notując przeszło trzyprocentową zwyżkę, a trwające w USA masowe protesty wywołane śmiercią George'a Floyda odwracają uwagę od relacji amerykańsko-chińskich. Kalendarz makroekonomiczny wypełniają dzisiaj głównie finalne odczyty europejskich PMI (wskaźnik dla chińskiego przemysłu spadł z 50,8 pkt. do 50,6 pkt.) i amerykański ISM. Z uwagi na Zielone Świątki aktywność na rynkach europejskich będzie dzisiaj wyraźnie obniżona.

Kamil Cisowski

Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki