REKLAMA
PILNE

Fala niewypłacalności w Chinach. Deweloper nie wykupił obligacji

2021-10-06 10:00
publikacja
2021-10-06 10:00
Fala niewypłacalności w Chinach. Deweloper nie wykupił obligacji
Fala niewypłacalności w Chinach. Deweloper nie wykupił obligacji
fot. Julythese7en / / Shutterstock

Kolejny chiński deweloper nie wywiązał się w terminie ze zobowiązań wobec wierzycieli. Fantasia Holdings jeszcze kilka tygodni temu informowała, że nie ma problemów z płynnością, a teraz nie wykupiła obligacji o wartości 206 mln dol.

Problemy rynku nieruchomości za Murem dalece wykraczają poza sprawę Evergrande. Obok jednego z największych i najbardziej zadłużonego chińskiego dewelopera z kryzysem zmagają się także mniejsi gracze. Jak informuje China Real Estate Information Corporation, do 27 września chińscy deweloperzy nie uregulowali na czas zobowiązań wobec posiadaczy obligacji o wartości blisko 47 mld juanów wobec 18 mld juanów w 2020 r. czy niespełna 4 mld juanów w 2018 r.

W poniedziałek o niewykupieniu zapadających obligacji poinformowała Fantasia Holdings. Spółka miała oddać inwestorom 205,66 mln dolarów. Decyzja może wywołać reakcję łańcuchową - zgodnie z prawem wymusić konieczność szybszej spłaty innych należności. A tylko do końca tego roku deweloper ma oddać posiadaczom obligacji równowartość blisko 20 mld juanów, z czego ponad połowę w dolarach. Wszystkie (bilansowe) zobowiązania firmy opiewały w połowie roku na ponad 80 mld juanów. Dla porównania: w przypadku Evergrande było to 2 bln juanów (poza bilansem może być kolejny bilion). Agencje ratingowe wskazują, że Fantasia jest na krawędzi bankructwa.

"Zarząd i kierownictwo firmy ocenią potencjalny wpływ na sytuację finansową i sytuację gotówkową grupy w danych okolicznościach" - informuje spółka w komunikacie. "Firma będzie nadal uważnie śledzić rozwój sprawy i wydawać kolejne komunikaty, jeśli będzie świadoma dalszego rozwoju w tym zakresie".

Ponadto Fantasia nie spłaciła krótkoterminowej pożyczki wobec Country Garden Services Holding opiewającej na 700 mln juanów.

Problemy chińskich deweloperów ujawniły się po tym, jak Pekin przykręcił im kurek z pieniędzmi. Przez lata ich modus operandi polegał na zaciąganiu kolejnych długów z możliwie wielu źródeł, by jak najszybciej zwiększać skalę działalności. W ubiegłym roku władze postanowiły wyhamować proceder, rysując trzy czerwone linie ograniczające deweloperom możliwość zadłużania oraz obniżając bankom pułap kredytów związanych z sektorem nieruchomości.

MKa

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (27)

dodaj komentarz
nonnn
to Chinski problem na szczescie jestesy odseparowani od ichnego komunizmu, ale prawda jest taka ze im w Chinach gorzej tym u nas lepiej ( tania chinska sila robocza ot brutalna prawda)
ajwaj_
"Pekin przykręcił im kurek z pieniędzmi"

- bo wladze twierdza, ze nieruchomosci np. mieszkania sa do mieszkania dla Chinzyków, a nie do spekulacji

Paru sie powali, upadnie, odejdzie w niebyt, a rynek bedzie dostepny dla ludzi
ajwaj_
Jesli spekulant poplacze, bo stracil akcje jakiegos dewelopera trudno
C'est la vie > takie zycie spekulanta
Ale rodzinka np. mlodego Start-Upa jakich setki tys. kupi se dostepny cenowo domek, dla 2+3 mama, tata, dzieci
Chiny jak Rosja nie maja rodzica 1, rodzica 2 itd
my_kroolik
Każdy wyciąga takie wnioski, jakie mu pasują do światopoglądu. Ja z tego czytam prosty fakt - Chiny to jest nadal twardy komunizm. Partia może wszystko. Centralne sterowanie jest najlepszym modelem rozwoju z jednym drobnym założeniem - że jest nieomylne. W praktyce to założenie niestety nie bywa spełnione i w tym cały Każdy wyciąga takie wnioski, jakie mu pasują do światopoglądu. Ja z tego czytam prosty fakt - Chiny to jest nadal twardy komunizm. Partia może wszystko. Centralne sterowanie jest najlepszym modelem rozwoju z jednym drobnym założeniem - że jest nieomylne. W praktyce to założenie niestety nie bywa spełnione i w tym cały problem. Osobiście wolę wolny rynek, który meandruje i często wchodzi na mielizny, ale długoterminowo jest znacznie bezpieczniejszym modelem rozwoju
przedsiebiorca30
Zawsze jestem daleki od generalizowania, tym bardziej po kilku informacjach które docierają z państwa które mocno cenzuruje informacje, ale gdzie jest mój ulubieniec ajwaj? Chętnie posłuchałbym informacji z pierwszej ręki :)
marekpoznan
No i wywołałeś ajwaja z tundry.
mikimysz
Heh, agencje ratingowe i ich rzetelność, póki zleceniodawca płaci to ratingi super, kiedy zleceniodawca jest już za krawędzią wtedy ratingi się tnie i agencja ratingowa czuje że spełniła swą powinność
dididif
"China Real Estate Information Corporation" - komuszki dalej fantazjują, to ma tyle wspólnego z "Information", co putinka, radziecka "Prawda" z prawdą.
peluquero
biorąc pod uwagę pochodne odwróconego faktoringu które bez względu na kraj, język, kolor skóry, i orientację zawsze są mile widziane przez zarządy dla wsparcia płynności, to w Chinach będziemy mieli do czynienia z efektem domina upadłości, covid akt 3
marekpoznan
Według różnych szacunków Chiny pożerają 30-50% światowych materiałów budowlanych, pytanko jak będą się kształtować ich ceny jak chińscy deweloperzy nagle wstrzymają budowy?

Powiązane: China Evergrande na krawędzi bankructwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki