REKLAMA

"FT": EBC pomógł Deutsche Bankowi w stress testach

2016-10-11 08:12
publikacja
2016-10-11 08:12

Deutsche Bank był „w szczególny sposób” traktowany w trakcie ostatnich stress testów, których celem było przywrócenie rynkom wiary w europejski sektor bankowy – informuje dziennik „Financial Times”.

/ fot. Kai Pfaffenbach / FORUM

Na ogłoszone pod koniec lipca wyniki europejskich stress testów inwestorzy czekali z zapartym tchem. Chociaż oficjalnie egzaminu „nie dało się nie zdać” – przeprowadzający testy Europejski Nadzór Bankowy (EBA) nie ustalił minimalnych progów – to wyniki osiągnięte przez poszczególne banki były szeroko komentowane oraz wywołały wyraźną reakcję rynków.

Jak informuje „FT”, rezultaty Deutsche Banku poprawione zostały przez specjalną zgodę ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Bank centralny strefy euro zgodził się, aby niemiecki bank włączył do swoich wyników 4 mld dolarów pochodzące ze sprzedaży udziałów w chińskim banku Hua Xia. Transakcja została ogłoszona w grudniu 2015 r., jednak nie udało się jej zamknąć przed końcem roku, a to właśnie stan na koniec 2015 r. badać miały stress testy. Jakby tego było mało, potrzebnej zgody do teraz nie wydał chiński regulator rynku, wobec czego transakcji nadal nie można uznać za zamkniętą.

W tabeli, którą w lipcu zaprezentowała EBA wyniki Deutsche Banku były opatrzone stosownym dopiskiem informującym o uwzględnieniu sprzedaży udziałów w Hua Xia. Jednakże, jak przypomina „Financial Times”, żaden z pozostałych 50 banków nie został potraktowany w taki sposób, choć były wśród nich instytucje, które znajdowały się w podobnej sytuacji. Jako przykład wskazywany jest hiszpański Caixabank, w przypadku którego nie uwzględniono sprzedaży aktywów wartych 2,65 mld euro. Zgodę na ewentualne odstępstwa wydać może tylko EBC, jednak bank póki co nie skomentował sprawy poruszonej przez dziennik.

Według wyliczeń przedstawionych przez „Financial Times”, gdyby odliczyć niedoszłą do skutku sprzedaż udziałów w chińskim banku, wówczas wskaźnik adekwatności kapitałowej Deutsche Banku (Tier 1) w scenariuszu na 2018 r. spadłby z 7,8% do 7,4% - do poziomu osiągniętego przez Commerzbank. To wynik wciąż lepszy od banków, które znalazły się na końcu zestawienia, jednakże niższa pozycja tak ważnego systemowo banku mogłaby wywołać inną reakcję inwestorów.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~wko
Niemcy kupili tez po prostu ich akcje, nie wierze by bylo inaczej. po prostu dodrukowane eurosy leca na DB i ... wloskie banki. A to oznacza palenie w piecu
~bandit
w eurokołchozie jest tak - co dobre dla niemiec ma być dobre dla europy. Co dla niemiec niekorzystne, dla europy jest złe. Tak niemieccy hipokryci i oszuści traktuja równość państw europejskich. DOŚĆ SZWABSKIEGO DOGMATU W EUROPIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~szajes
wychodzi na to, że niemcy to najwięksi oszuści i hipokryci!!! Uważają się za krystalicznych a samo tylko szambo od nich ścieka- niemieckie obozy zagłady- niby nasze, VW- taki czysty i ekollogiczny diesel za pełną cenę katalogową:), ADAC i śmieszne wyniku testów, europejska solidarność w ich interesach- nord stream wychodzi na to, że niemcy to najwięksi oszuści i hipokryci!!! Uważają się za krystalicznych a samo tylko szambo od nich ścieka- niemieckie obozy zagłady- niby nasze, VW- taki czysty i ekollogiczny diesel za pełną cenę katalogową:), ADAC i śmieszne wyniku testów, europejska solidarność w ich interesach- nord stream czy ciapate najeźdzctwo, zakaz sprzedaży u nich Ursusa czy Pesy + jawny bojkot Orlenu bo Polski, a teraz jeszcze ten szajs DB-ehhh.
~ala
klamia i oszukuja ale przyjdzie dzien rozliczen i powrot do realnej ekonomii
~Grzechu_comeback
Tak działa EUROPA!!!! Działa tak,by Niemcowi zrobić dobrze! Całe szczęście, że PINOKIA już TU nie ma. Pewnie pierwszy wyłożyłby miliardy, jak to zrobił za swojego panowania... na ratowanie swoich klepaczy po pleckach....
~sdadas
tysiącletnia rzesza ma się dobrze
~cv
Niemcom zawsze więcej wolno w końcu to oni są właścicielami UE.
~KIMDZONGTUSK
niedługo włascicielami będa imamowie
~cv
Ciekawe czy Juncker i Shulz są kochankami
http://wiadomosci.onet.pl/prasa/podejrzana-meska-przyjazn/cnhczf

to by wiele tłumaczyło w promocji tzw zwiazków partnerskich u UE.
~eks
Zalecam daleko idącą ostrożność wobec różnych firm i instytucji zza Odry w horyzoncie LT

Powiązane: Problemy europejskich banków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki