REKLAMA
PIT 2023

Exodus darowizn z Harvardu. Wszystko przez protesty w obronie Gazy

Agata Wojciechowska2023-11-13 12:15redaktor
publikacja
2023-11-13 12:15

1,6 tys. absolwentów Uniwersytetu Harvarda zagroziło wycofaniem swoich datków, jeśli władze pilnie nie rozwiążą "problemu antysemityzmu" na kampusie, który objawia się m.in. organizacją protestów w obronie Palestyńczyków mieszkających w strefie Gazy. Skarbiec uczelni może zostać uszczuplony nawet o prawie 6 mld dolarów. 

Exodus darowizn z Harvardu. Wszystko przez protesty w obronie Gazy
Exodus darowizn z Harvardu. Wszystko przez protesty w obronie Gazy
fot. f11photo / / Shutterstock

"Nigdy nie przypuszczaliśmy, że przyjdzie nam informować Harvard odnośnie do konieczności jednoznacznego i natychmiastowego potępienia terroryzmu wobec ludności cywilnej. Nigdy nie myśleliśmy, że będziemy musieli walczyć o uznanie naszego człowieczeństwa" - zaznaczają w liście otwartym członkowie Żydowskiego Stowarzyszenie Absolwentów Harvardu cytowanym przez CNN. Znaczna część z nich grozi wycofaniem swoich darowizn. Wśród nich są m.in. miliarderzy tacy jak Bill Ackman, założyciel Pershing Square czy Leslie Wexner, dyrektor generalna Victoaria's Secret. 

Owo stowarzyszenie powstało miesiąc temu i za swój główny cel wzięło ochronę studentów wyznania mojżeszowego na kampusie i oficjalnie przyjął definicję antysemityzmu przygotowaną przez Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Pamięci o Holokauście. - To szeroki międzypokoleniowy ruch absolwentów, na których składają się i bardzo wpływowi darczyńcy i ci średni. Mówimy jednym głosem - poinformowała jego współzałożycielka Rebecca Claire Brooks.

Dyrektorka Harvardu Claudine Gay zwróciła się do społeczności akademickiej, pisząc, że "Harvard odrzuca wszelkie formy nienawiści, którym staramy się przeciwdziałać. [...] Pozwolę sobie powtórzyć to, co inni kierujący uczelnią powtarzali wcześniej: na Harvardzie nie ma miejsca na antysemityzm". Uniwersytet zapowiedział działania, których celem jest zbadanie, w jaki sposób objawia się on w naszej społeczności. Zapowiedziała także wdrożenie programu szkoleń dla studentów, wykładowców i personelu. 

Datki stanowią znaczną część przychodów Harvardu. W zeszłym roku aż 45 proc. dochodów budżetu pochodziło z darowizn o łącznej wartości 5,8 mld dolarów. Nie chodzi tu tylko o pokaźne jednorazowe wpłaty. Zgodnie z danymi Rady ds. Rozwoju i Wsparcia Edukacji w zeszłym roku 95 proc. nie przekroczyło 5 tys. dolarów. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
sterl
Gdyby płacili uczciwe podatki , a nie udawali darczyńców i filantropów w istocie unikających podatków , nie byłyby potrzebne darowizny ..
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mesten
Jak ktoś instaluje wyrzutnie rakiet w szpitalu to winien jest ten co zainstalował, czy ten który ją zniszczył w samoobronie?
sterl odpowiada mesten
W samoobronie to jest system żelazna kopuła itp , który okazał dziurawy, a tu potrzebują wydobywać duże złoża gazu z szelfu przy Gazie i trzeba ją zająć, a Palestyńczyków znowu dalej wygonić jak poprzednie 4 mln do Europy....
mesten
Ciekawe, że nie protestowali jak hezbollah zaatakował Izrael.
qwertas
Ciekawe dlaczego nie protestowałem, jak żydowscy nielegalni osadnicy wyrzucają Palestyńczyków z ich domów i ziemi na Zachodnim Brzegu.
abcx
W "cywilizowanych" krajach trzeba będzie też prawodawstwo zaktualizować - zabicie Palestyńczyka to nie przestępstwo - bo pojedzie jakiś Mosiek na wakacje zagraniczne a tam go capną i będzie znowu klops że antysemityzm...
sterl
Holokaust Palestyńczyków w Getcie jest tak samo straszny, tym bardziej, że genetycznie są bardziej Żydami od tych co ich atakują..
_xyz
Biedacy.
Może niech za te środki kupią sobie jakąś wyspę na Pacyfiku i tam się osiedlą?
Nikomu nie będą wtedy przeszkadzać. Nikt ich też nie napadnie. No i bliżej do USA.

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki