REKLAMA

EuroPMI: mieszane dane ze strefy euro

2016-08-23 10:02
publikacja
2016-08-23 10:02

Nieco lepszy od oczekiwań wynik w sektorze usług i trochę słabszy od prognoz rezultat branży wytwórczej złożyły się na najwyższy od siedmiu miesięcy odczyt łączonego wskaźnika PMI dla strefy euro.

PMI dla sektora wytwórczego strefy euro w sierpniu obniżył się z 52,0 pkt. do 51,8 pkt., osiągając najniższą wartość od trzech miesięcy. Był to rezultat nieco słabszy od oczekiwanych przez ekonomistów 52 punktów. Ale w dalszym ciągu to wynik sygnalizujący umiarkowane tempo wzrostu aktywności gospodarczej.Pozytywnie zaskoczył za to PMI dla sektora usług eurolandu, gdzie odnotowano wzrost z 52,9 pkt. do 53,1 pkt., co było najlepszym odczytem od trzech miesięcy. Podobnie jak w przypadku przemysłu analitycy oczekiwali utrzymania tego wskaźnika na poziomie z lipca.

Kwartalna dynamika PKB strefy euro (w % kdk, prawa oś) na tle łączonego wskaźnika PMI (w pkt., lewa oś). / IHS Markit

Dzięki silnej postawie sektora usługowego łączony wskaźnik PMI dla strefy euro podniósł się z 53,2 pkt. w lipcu do 53,3 pkt. w sierpniu. Ten minimalny wzrost wystarczył, aby wskaźnik koniunktury osiągnął najwyższą wartość od siedmiu miesięcy.

„Wyniki badania odpowiadają dynamice PKB na poziomie 0,3% kdk w trzecim kwartale, co jest rezultatem zbieżnym ze średnią z pierwszej połowy roku. Solidnemu półprocentowemu tempu ekspansji w Niemczech towarzyszy powrót do skromnego wzrostu we Francji, podczas gdy w pozostałej części regionu (strefy euro – przyp. red.) wzrost wydaje się przyspieszać po okresie spowolnienia w drugim kwartale” – skomentował wyniki sierpniowego badania Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

Łączony indeks PMI dla Niemiec, Francji i reszty strefy euro. Poziom 50 punktów wyznacza granicę pomiędzy wzrostem a spadkiem aktywności gospodaczej. / IHS Markit

Zdaniem Williamsona obecna koniunktura gospodarcza w strefie euro zniechęci Europejski Bank Centralny do dalszego poluzowania polityki monetarnej na sierpniowym posiedzeniu. Z drugiej strony rozczarowująco wolne tempo wzrostu zatrudnienia może skłonić EBC do zwiększenia dawki monetarnych „stymulantów” w kolejnych miesiącach.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki