REKLAMA

Energetyka to za mało. Gdzie Tchórzewski znajdzie 50 mld zł?

Adam Torchała2016-10-06 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-10-06 06:00

Zapowiedzi ministra Tchórzewskiego dotyczące podwyższania kapitałów zakładowych spółek z udziałem Skarbu Państwa niepokoją inwestorów. Posiłkując się danymi Trigona, sprawdzamy, które spółki może dotknąć rządowy drenaż.

- Podwyższenie wartości nominalnej akcji spółek Skarbu Państwa w ciągu kilku lat podniesie wartość nominalną spółek o 50 mld zł - zapowiedział we wrześniu Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Wstępną próbę przeprowadzono już na PGE, gdzie ścięto dywidendę, by w zamian wydrenować pieniądze do państwowej kasy za pomocą podatku od podniesienia wartości nominalnej. Jednocześnie ominięto w ten sposób kieszeń inwestora mniejszościowego, który został z niczym.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Słowa ministra uderzyły w rynek na dwa sposoby. Po pierwsze, spadła wartość spółek energetycznych, które naturalnie powiązano z zapowiadanymi operacjami. Po dnie szorują notowania zarówno PGE, Energi, Tauronu, jak i Enei. Po drugie brakło dokładnej deklaracji, która spółka ile zapłaci, co zaowocowało zwiększoną niepewnością. Można powiedzieć, że posiadacze akcji spółek częściowo sprywatyzowanych nie znają dnia ani godziny, w których na ich firmę może spaść konieczność podwyższenia kapitału i odprowadzenia podatku.

W energetyce kapitały zbyt małe

Co istotne, obawy te nie dotyczą tylko spółek energetycznych. Minister mówił bowiem o 50 mld zł, a to w obecnych warunkach suma niemożliwa do osiągnięcia tylko za sprawą czwórki energetycznych gigantów. Suma ich skonsolidowanych kapitałów zapasowych, wraz z rezerwowym, zyskami zatrzymanymi oraz agio wynosi bowiem ledwie około 47 mld zł.

Dodatkowo kapitały te z pewnością nie zostałyby wyzerowane. W swoim najbardziej pesymistycznym scenariuszu Krzysztof Kubiszewski, analityk Trigon DM zakłada, że po państwowych operacjach mogłyby one osiągnąć poziom minimum 1/3 kapitału podstawowego. Wówczas w spółkach energetycznych na przeniesienie czekałoby maksymalnie 25 mld zł. To ledwie połowa deklarowanej przez Tchórzewskiego sumy.

PGNiG faworytem do kwintetu, 50 mld zł wciąż jednak odległe

Po kolejne miliardy trzeba by było więc sięgnąć do innych spółek. Metoda Trigona wskazuje, że łącznie we wszystkich częściowo sprywatyzowanych spółkach notowanych na GPW na przeniesienie czeka maksymalnie 110 mld zł (bez uwzględniania agio i zysków zatrzymanych kwota ta spada do 74 mld zł). Naturalnym kandydatem wydaje się PGNiG, które nie jest tak obciążone perspektywą gigantycznych inwestycji jak energetyczny kwartet. Dodatkowo "nadwyżka Tchórzewskiego" wynosi w tej spółce 17,4 mld zł, to drugi najwyższy wynik po PKO BP.

Suma maksymalnego transferu w energetyce i PGNiG to wciąż jednak "tylko" 42 mld zł. Przy czym analitycy Trigona od razu zwracają uwagę, że przeniesienie w energetyce nie ma z punktu widzenia bilansów szansy zbliżyć się do maksimum. - Jeżeli więc kwota 50 mld zł ma zostać osiągnięta, spora wartość pochodzić musiałaby z KGHM, Orlenu lub PKO - zauważają. Łącznie na przeniesienie w tych trzech spółkach czeka nawet do 40 mld zł.

Akcjonariuszu mniejszościowy, ratuj górnictwo!

O jaką stawkę toczy się gra? Efektywna stopa podatkowa w przypadku tego typu operacji wynosić może ok. 23,4% (tyle zapłaciło PGE). Przy 50 mld zł mowa jest więc o 11,72 mld zł podatku, co stanowi 4,5% sumy kapitalizacji spółek. W ostatnim projekcie przyszłorocznego budżetu dochody fiskusa już skoczyły o 1,4 mld zł. Z ustaleń „Pulsu Biznesu” wynika, że gros pieniędzy "znalazło" Ministerstwo Energii i mają one pochodzić właśnie z operacji podwyższania kapitału zakładowego.

Już zaplanowano także, gdzie trafi ta suma - wspomoże ona kopalnie. Górnictwo będzie więc ratowane kosztem mniejszościowych akcjonariuszy spółek Skarbu Państwa. Bez pytania ich o zdanie w tej kwestii.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (120)

dodaj komentarz
~coal
Kiedyś cały naród budował swoją stolicę. Teraz cały naród kopie sobie dziurę w ziemi. I tak trzymać.
~Kieszonkowiec
Znalazłem pieniądze u chłopa w kieszeni. Rząd też znalazł pieniądze.
~Człowiek
Zmiana nazwy z "Prawo i Sprawiedliwość" na "Prawo a Sprawiedliwość" w świetle poczynań Tchurzewskiego i rządu - jest konieczna! Emerytur bezpieki i mundurowych oraz ich przywileji nie ruszają!
~evil
PISOWI chodzi o władzę. Oni was wydoją ze wszystkich oszczędności. Zniszczą wszystkich spekulantów. To jest myślenie z prlu. Pis ma kadry z tamtych lat to i myślenie jest temte. Okradną was drodzy inwestorzy i musicie się z tym pogodzić, że przegraliście.
~Inwestor
Żeby tylko spekulantów okradli, to byłoby pół biedy, ale oni okradną też AKCJONARIAT OBYWATELSKI!
toperz69
najlepiej usunąć wiadomosc jesli ktos ma inne zdanie dziękuje taki serwis !!!!!!!!!!!!!!!!

wstyd!!!!!!!!!!!!!!
~radar
Świnią nie jest ten co błąd popełnia. Świnią jest ten co ten błąd powtarza. Najgorszą formą zepsucia jest akceptacja zepsucia.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki