REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Historyczny dzień PGE. Akcje na granicy 10 zł

2016-10-04 14:19
publikacja
2016-10-04 14:19
Historyczny dzień PGE. Akcje na granicy 10 zł
Historyczny dzień PGE. Akcje na granicy 10 zł
fot. Kacper Pempel / / FORUM

W trakcie dzisiejszej sesji za akcje Polskiej Grupy Energetycznej płacono momentami poniżej 10 zł. To pierwszy tego typu przypadek w giełdowej historii PGE.

Polska Grupa Energetyczna szuka giełdowego dna. Jeszcze w maju 2015 roku akcje spółki wyceniano na 21 zł. W czerwcu 2015 bezpowrotnie pękła jednak granica 20 zł, a już w sierpniu 2015 spółka notowana była poniżej 15 zł. Dziś po raz pierwszy w historii za papiery PGE płacono mniej niż 10 zł. Tym samym łączna kapitalizacja spółki spadła w ciągu półtora roku z poziomu 40 mld zł do niecałych 19 mld zł. Wartość spółki skurczyła się więc w tym krótkim okresie o 21 mld zł, czyli ponad 50%.

fot. / / Bankier.pl

Giełdowa katastrofa na PGE wpisuje się w trend panujący w całej rodzimej branży, powodów do radości bowiem nie mają również akcjonariusze Enei, czy Energi. Głównym ciężarem dla tych spółek była działalność rządu, który zaprzągł energetykę do ratowania górnictwa.

Na PGE dodatkowo przetestowano nową rządową broń podatkowego rażenia, co jeszcze mocniej obciążyło notowania spółki. Najpierw przycięto dywidendę, by później wytransferować pieniądze do państwowej kasy z pominięciem kieszeni inwestorów mniejszościowych. Posłużył do tego podatek, który PGE zobowiązało się zapłacić "dzięki" przesunięciu kapitału z zapasowego do zakładowego.

Akcjonariusze, wbrew zapewnieniom ministra Tchórzewskiego, na tej operacji nie zyskali nic. Wręcz przeciwnie, musieli zadowolić się niższą dywidendą i niższymi zdolnościami inwestycyjnymi spółki. Ucierpiał też giełdowy wizerunek PGE, co odbiło się na giełdowych notowaniach grupy. Teraz podobny manewr ma dotknąć akcjonariuszy innych spółek.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (50)

dodaj komentarz
~oko
normalne pisomatołki wyprowadzą gospodarkę na - 0 mniej niż zero.
~Krzych
Pisowskie,bolszewickie rzady i MILIARDY strat Te 20mld o które skurczyła się wartośc PGE w tym krótkim okresiei utopionych w populistycznych projektach i trujacym węglu to daje pół MILIONA 2 hektarowych działek pod zalesianie.A mamy cała mase piaszczystych, słabych ziem.To byłaby niewyobrazalna korzyśc Pisowskie,bolszewickie rzady i MILIARDY strat Te 20mld o które skurczyła się wartośc PGE w tym krótkim okresiei utopionych w populistycznych projektach i trujacym węglu to daje pół MILIONA 2 hektarowych działek pod zalesianie.A mamy cała mase piaszczystych, słabych ziem.To byłaby niewyobrazalna korzyśc dla Polski .Polacy kochaja lasy i wielu młodych na trwałe zwiazałoby sie z Ojczyzną.UE na założenie 1 ha lasu płaci nawet 8 tys zł i prze 13 lat za pielegnację ok 1700zł/rok.(za rok wpłynełoby juz ok 7 mld za prowadzenie lasu i przyrost drewna i czystego powietrza) Praca we własnym lesie(zabiegi pielegnacyjne od czasu do czasu w week end) to wielka przyjemnośc ale tez podniesienie sprawnosci fizycznej i kondycji zdrowotnej .
Dodam jeszcze ,że teraz gdy PiSowski Pany wprowadziły prawie stalinowska ustawę o ustroju rolnym gdzie robi sie z posiadaczy gruntów rolnych chłopów pańszczyżnianych i wieśniaki już nie mogą dysponować własną ziemią(a to oni przeważyli PiSowskie zwyciestwo w wyborach) . Te wszystkie działki rolne o słabej klasie gleby staja sie bezwartosciowe.Mieszczuchy i przedsiebiorcy nie mogą ich kupować.A to oni głownie kupowali i sowicie płacili .Do 50 km od Warszawy ceny dochodziły do 20 zł za metr.Od 1 maja 2016r na tego typu grunty nie ma żadnego popytu. Tak wiec proponuje te piaszczyste gleby przeznaczyć pod zalesianie dla wszystkich chętnych Rodaków( a nie tylko dla wybrańców watykanskich) co zadeklaruja pielegnacje lasu. Nie dotować górnictwa , które nikomu nie jest potrzebne a które nas rujnuje także zdrowotnie.
Każda wizyta we własnym lesie to nie tylko wielka przyjemność i wzmacniajaca praca(zbawienna dla zdrowia) to także załadowana przyczepka 1 m drewna do kominka.Popiół z tego drewna to doskonały skladnik do wzbogacania gleby we własnym ogródku.ja tak mam i naprawde czuje sie doskonale po takim week endzie. Polecam wszystkim .
~zła_zmiana
ale żeby te nieuczciwie wspierane górnictwo chociaż się restruktyzowało! Jak mówi mój znajomy górnik,to są wszystko działania pozorne, mydlenie ludziom oczy przez fikcyjne zmiany organizacyjne, które nic nie wnoszą. Dalej królują tabuny nadsztygarów wysokopłatnych, stada lewych dołowych i tych którzy mając uprawnienia ale żeby te nieuczciwie wspierane górnictwo chociaż się restruktyzowało! Jak mówi mój znajomy górnik,to są wszystko działania pozorne, mydlenie ludziom oczy przez fikcyjne zmiany organizacyjne, które nic nie wnoszą. Dalej królują tabuny nadsztygarów wysokopłatnych, stada lewych dołowych i tych którzy mając uprawnienia emerytalne dalej siedzą na swoich stołkach - wszystko pod nadzorem "wszechwładnych" kilkunastu Związków zawodowych. Przez skutki wydobycia dewastują domy na powierzchni, a szkód podobno nie chcą naprawiać. Wczoraj byłem u znajomego w Rydułtowach jak wieczorem koło 18.30 zatrzęsło to się szybko spakowałem i pojechałem do domu. Jak oni tam żyją, jak to wytrzymują te ich domy?
~dosctego
Proponuje każdemu Obtwatelowi Polskiemu(ew. pozew zbiorowy) domagać sie

w procesie sądowym odszkodowania od rzadzacych (Prezyden,Premier,Minister

i Marszałek Sejmu i Senatu)za brak dbałosci o prawa konstytucyjne

OBYWATELA(szczególnie płacacego podatki). Ostatecznie skierować pozew

do
Proponuje każdemu Obtwatelowi Polskiemu(ew. pozew zbiorowy) domagać sie

w procesie sądowym odszkodowania od rzadzacych (Prezyden,Premier,Minister

i Marszałek Sejmu i Senatu)za brak dbałosci o prawa konstytucyjne

OBYWATELA(szczególnie płacacego podatki). Ostatecznie skierować pozew

do Strasburga. Równoczesnie informowac cały Naród o uprzywilejowaniu

OBCEGO państwa Watykan w przejmowaniu ziemi rolnej w Polsce i

równoczesnym odcieciu wiekszosci Polaków od posiadania ...."Tej Ziemi"
~Krzych
Tak dzialaja bolszewicy.Jeszcze rok nie minąl a pisobolszewia wydala juz dziesiatki miliardów zł i pobrała ogromne pożyczki a na czysto dla Suwerena nie zarobiła nawet 200 zł
~PrawdaPolska
Rekomendacja BZWBK 10:05 z sierpnia od 12.39. (samospełniająca się przepowiednia, do tego pitu pitu ministra i zapewne pół jego rodziny wzięło kontrakty... Panie Prezesie jak Pan to czytasz lub jakiś poseł z PiSu to zastanówcie się czym jest Poseł i Senator w Państwie, bo to nie jest praca Tylko służba dla Społeczności.Rekomendacja BZWBK 10:05 z sierpnia od 12.39. (samospełniająca się przepowiednia, do tego pitu pitu ministra i zapewne pół jego rodziny wzięło kontrakty... Panie Prezesie jak Pan to czytasz lub jakiś poseł z PiSu to zastanówcie się czym jest Poseł i Senator w Państwie, bo to nie jest praca Tylko służba dla Społeczności.... Jak Mamy Was oceniać jak obojętnie co chwycicie idę na łeb na szyję... Jak Wy potem ludziom w oczy spojrzycie... I Wy myślicie że za takie postępowanie ktoś będzie (nie chodzi o głosowanie ) walczył jak będzie coś nie tak,,, OPAMIĘTAJCIE SIĘ!
~leon
Byl Rostowsk-i podatek od kopalin .teraz Tchorzewski totalny drenarz spolek SP
Dobra zmiana-- Tchorzewski do wylania
~normalny
chcieliście PISu to macie a nie teraz gęby rozdziawiacie :-)Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki