REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Skarb Państwa "łaskawy" dla PGE

2016-09-05 12:39
publikacja
2016-09-05 12:39

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGE zdecydowało o podniesieniu kapitału o 467,4 mln zł, poprzez zwiększenie wartości nominalnej akcji spółki do 10,25 zł. Wcześniej planowano, że wartość nominalna akcji wzrośnie do 13 zł.

fot. / / Polskie LNG

Wniosek w tej sprawie złożył na poniedziałkowym NWZ spółki Skarb Państwa. Zgodnie z uchwałą, PGE podniesie kapitał o 467,4 mln zł, poprzez zwiększenie wartości nominalnej akcji do 10,25 zł z 10 zł.

Wcześniejsza propozycja zakładała, że kapitał zakładowy PGE wzrośnie z blisko 18,7 mld zł do 24,3 mld zł, tj. o 5,6 mld zł. Planowano zwiększenie wartości nominalnej akcji spółki z 10 zł do 13 zł.

Akcjonariusze zdecydowali także o zmianie statutu spółki i przeznaczeniu kapitału zapasowego na pokrycie zryczałtowanego podatku dochodowego związanego z podwyższeniem kapitału zakładowego.

Przedstawiciele Skarbu Państwa nie uzasadnili powodów zmian treści uchwały. W trakcie NWZ PKO OFE złożył wniosek o wykreślenie z porządku obrad punktów dotyczących podniesienia kapitału tłumacząc, że nie zawierają one odpowiedniego uzasadnienia i niosą ze sobą skutki podatkowe, których zakres nie został wyjaśniony.

Emil Wojtowicz, wiceprezes zarządu ds. Finansowych PGE poinformował na NWZ, że zarząd złożył wniosek o interpretację podatkową tej operacji.

Wśród ekspertów były różne opinie, więc podchodząc ostrożnościowo wystąpiliśmy o interpretację, czekamy na nią powiedział Wojtowicz.

Ministerstwo Energii wyjaśniało wcześniej, że proponowane podwyższenie kapitału zakładowego PGE z wykorzystaniem środków własnych spółki ma na celu zwiększenie wiarygodności płatniczej spółki oraz wzmocnienie sytuacji akcjonariuszy, którzy dzięki przeprowadzeniu tej operacji posiadać będą akcje o większej wartości. Z kolei sama spółka zapowiadała, że wystąpi o interpretację w sprawie wysokości podatku dochodowego od planowanego podwyższenia kapitału zakładowego.

fot. / / Bankier.pl

Szybko na rynku pojawiły się jednak obawy, że ów manewr miał na celu nie obronę inwestorów, a wydrenowanie ze spółki pieniędzy za pomocą podatku. Warto przypomnieć, że na ogłoszenie rządowego pomysłu akcje PGE zareagowały ponad 3-procentową przeceną. Teraz niższe od zapowiadanego podwyższenie kapitału zostało przyjęte blisko 5-procentowymi wzrostami. Szerzej o praktykach polityków uderzających w interesy drobnych akcjonariuszy pisaliśmy w artykule "Akcjonariusze gorszego sortu".

Skarb Państwa posiada 57,39% akcji PGE, uprawniających do 57,39% z ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

PAP/ ISB/ BPL/ Adam Torchała

Źródło:Bankier24
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~analityk
ciekawe kiedy SP zacznie wyprzedawać akcje które ma w posiadaniu skoro nie zależy mu na dywidendzie ?
~ja
Za to powinien ponieść konsekwencje minister skarbu oraz energetyki.
~topór
Zastanówmy się.... SP zwołuje NWZ akcjonariuszy z porządkiem obrad o podwyższeniu ceny akcji o cały zapasowy kapitał. Akcje nurkują. Dodatkowo ( przypadek) BM WBK zaleca sprzedaż wszystkich akcji spółek energetycznych ......akcje dalej nurkują. Dziś na NWZ podnoszą wartość o śmieszne 25 groszy.. Akcje spółek Zastanówmy się.... SP zwołuje NWZ akcjonariuszy z porządkiem obrad o podwyższeniu ceny akcji o cały zapasowy kapitał. Akcje nurkują. Dodatkowo ( przypadek) BM WBK zaleca sprzedaż wszystkich akcji spółek energetycznych ......akcje dalej nurkują. Dziś na NWZ podnoszą wartość o śmieszne 25 groszy.. Akcje spółek walą do góry. Morawiecki zrobił sobie swój folwark z GPW ?Jako prezes zarabiał mln zł w WBK. Obecnie może zarabiać mld zł dysponując większościągłosów poprzez S.P. i wiedzą bankstera.
~Kawwaa
Przestraszyli się, wiedzieli że pozew zbiorowy może ich zniszczyć. Brawo za nagonkę na nich, teraz pytanie gdzie poszukają tego miliarda, no i co z dywidendą ?
~asdf
Protestowało OFE, może pójdą do sądu. W końcu chodzi o kasę emerytów.

Na walnym był też Zandberg z Razem, więc może będzie próba rozegrania tego politycznie.
~rob
dla mnie "WZMOCNIENIEM WIARYGODNOŚCI PŁATNICZEJ SPÓŁKI" jest wypłata DYWIDENDY a nie podnoszenie kapitału
~stratny
Już PiSy manipulowali przy KGHM (podatek miedziowy) a teraz PGE - pytam się gdzie jest prokurator ?
~KIMDZONGTUSK
od mieszania herbata słodsza nie będzie; nie tykać spółek SP
~topór
Tusek z PO wprowadził podatek miedziowy
Jedna banda zmieniła się w drugą. Tylko doić ile się da i małych wydymać
~KIMDZONGTUSK
A nową emisję obejmie PZU albo PKOBP :-)))

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki