REKLAMA
WEBINAR

Elon Musk zapłaci potężne podatki

2021-12-21 08:00
publikacja
2021-12-21 08:00

W Stanach Zjednoczonych trwa gorąca dyskusja na temat opodatkowania najbogatszych. Tymczasem Elon Musk pochwalił się, że za ten rok odda państwu potężną kwotę.

Elon Musk zapłaci potężne podatki
Elon Musk zapłaci potężne podatki
fot. Paul Hennessy / / ZUMA Press

Ubiegły tydzień przyniósł kolejną odsłonę gorącego sporu pomiędzy założycielem Tesli a czołowymi politykami Partii Demokratycznej. Po tym, jak Musk otrzymał tytuł człowieka roku magazynu "Time", senator Elizabeth Warren, lansująca pomysł podatku od "niezrealizowanych zysków kapitałowych", napisała na Twitterze: "Zmieńmy system podatkowy, by człowiek roku faktycznie płacił podatki i przestał pasożytować na innych". Miliarder odpowiedział, że w tym roku zapłaci większe podatki niż jakikolwiek Amerykanin w historii.

Wczoraj Musk napisał, że będzie to 11 mld dolarów. Jego majątek, na który składają się głównie udziały w Tesli, jest obecnie szacowany na blisko 240 mld dol.

Najbogatszy człowiek świata nie wyjaśnił, dlaczego w tym roku odda państwu tak dużą kwotę. Rozwiązanie zagadki jest jednak dość proste: Musk wykonuje w tym roku opcje zakupu akcji Tesli, przyznane mu przez spółkę w ramach programu motywacyjnego w 2012 r. Należy mu się ponad 20 mln akcji po cenie 6,24 dolara za sztukę, podczas gdy obecnie kosztują na rynku blisko 900 dolarów, a jeszcze niespełna dwa miesiące temu było to ponad 1200 dolarów. Miliarder stopniowo realizuje opcje, sprzedając równocześnie udziały, by zdobyć pieniądze na zapłacenie podatków. Łączna stawka (federalnego i lokalnego) wyniesie ponad 50 proc. od różnicy między wyceną rynkową akcji a ceną zapłaconą przez Muska przy realizacji opcji zakupu.

MKa

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
wrcwieko
Musk nie zapłacił podatku dochodowego w 2018 r., a od 2014 do 2018 r. odnotował dochód rzędu 1,52 mld dol. i zapłacił 455 mln dol. Jego majątek natomiast wzrósł o 13,9 mld dol. jego "podatek" dochodowy wynosił ok 3,2%...
raf2004
Musk zapłaci 11 mld dolarów, natomiast Tusk 22 mld.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki