REKLAMA
PIT 2023

Eksperci: Konieczne zmiany w hipotekach. Rekompensaty za wcześniejszą spłatę kredytu czy rozwiązania dla młodych

2022-11-30 12:58
publikacja
2022-11-30 12:58

Konieczne jest wdrożenie jednolitego wzoru umowy kredytu mieszkaniowego, wykreowanie popytu na detaliczne listy zastawne, uregulowanie kwestii dot. rekompensaty za wcześniejszą spłatę kredytu i uzupełnienie oferty kredytowej banków - wynika z rekomendacji ekspertów przedstawionych podczas Kongresu Bankowości Detalicznej.

Eksperci: Konieczne zmiany w hipotekach. Rekompensaty za wcześniejszą spłatę kredytu czy rozwiązania dla młodych
Eksperci: Konieczne zmiany w hipotekach. Rekompensaty za wcześniejszą spłatę kredytu czy rozwiązania dla młodych
fot. Wirestock Creators / / Shutterstock

Zdaniem ekspertów Europejskiego Kongresu Finansowego najważniejszymi zagrożeniami dla rozwoju rynku kredytów mieszkaniowych jest ryzyko kwestionowania przez kredytobiorców niektórych postanowień wieloletnich umów oraz nadal nie rozwiązany problem rekompensaty za wcześniejszą spłatę kredytu na stałą stopę.

W ich opinii rekomendowanym rozwiązaniem, stosowanym w wielu krajach, jest posługiwanie się w relacjach z klientami standardowymi formularzami umowy, uzgodnionymi z udziałem kluczowych instytucji dla funkcjonowania rynku.

"Podważanie postanowień umowy dawno zawartej i wykonywanej bez przeszkód oznacza groźną niestabilność otoczenia prawnego i obarcza nowo zawierane kredyty ryzykiem prawnym, które w razie materializacji, może zagrozić stabilności systemu finansowego państwa. Wyjściem z tej sytuacji jest wyeliminowanie ewentualnych warunków niedozwolonych ex ante, a nie likwidowanie ich ex post” – ocenili eksperci.

Ich zdaniem brak rozwiązania problemu braku rekompensaty za wcześniejszą spłatę kredytu może doprowadzić do zablokowania rozwoju kredytów na stałą stopę.

"Bez rozwiązania tej kwestii próby zatrzymania kredytobiorców przy stałej stopie są bezprzedmiotowe, podobnie jak oferowania kredytów o stałej stopie procentowej o tenorze dłuższym niż pięć lat” – ocenili eksperci w rekomendacjach.

"Z uzasadnienia art. 40 Ustawy o kredycie hipotecznym wynika, iż przepis dotyczący rekompensaty został wprowadzony w celu ochrony interesu konsumentów. Tymczasem brak rozwiązania tego problemu może doprowadzić do zablokowania rozwoju kredytów na stałą stopę, na czym konsumenci zamiast zyskać – stracą” – dodali.

Eksperci są także za wdrożeniem specjalnych rozwiązań dla młodych osób, które zaciągają kredyt mieszkaniowy po raz pierwszy w życiu.

"Kredyty takie generują wyższe ryzyko niż kredyty standardowe i dlatego w innych krajach są często objęte gwarancjami rządowymi. Alternatywnym rozwiązaniem byłoby skupowanie takich kredytów w sposób wspierany przez państwo (na przykład przez BGK), pod warunkiem zgodności z wymaganiami stawianymi tego rodzaju produktom” – napisano w rekomendacjach.

Większość ekspertów wyraziła opinię, że najwłaściwszym sposobem finansowania długookresowych kredytów hipotecznych w obecnej sytuacji są klasyczne i detaliczne listy zastawne oraz depozyty oparte na systematycznym i długookresowym oszczędzaniu.

"Najważniejsze wydaje się stworzenie popytu krajowego, a nie zagranicznego, na polskie listy zastawne. Warto bowiem zauważyć, że sprzedaż listów zastawnych zagranicznym inwestorom może dodatkowo zwiększać strukturalną nadpłynność krajowego sektora bankowego, co nie byłoby obecnie wskazane” – napisano w rekomendacjach.

Dla inwestorów detalicznych nominał listu zastawnego powinien być niski (np. 1 tys. zł).

Rekomendacje dotyczące nowego kształtu rynku kredytów mieszkaniowych powstały na podstawie opinii ekspertów z sektora bankowego, instytucji ochrony praw konsumenta, regulatorów, firm konsultingowych i środowiska akademickiego.

Poniżej lista 10 najważniejszych rekomendacji dotyczących rynku kredytów mieszkaniowych:

  • wdrożenie jednolitego wzoru umowy kredytu mieszkaniowego,
  • nowelizacja art. 40 Ustawy o kredycie hipotecznym dot. rekompensaty za wcześniejszą spłatę,
  • uzupełnienie oferty kredytowej banków do produktów, które pozwolą bankom lepiej się dopasować do potrzeb i możliwości klientów,
  • ograniczenie finansowania długich aktywów krótkim pieniądzem,
  • wypracowanie nowej polityki informacyjnej we współpracy z instytucjami i organizacjami konsumenckimi,
  • wsparcie programów systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe przez instytucje publiczne (NBP, BGK, MF),
  • specjalne rozwiązania dla młodych osób, które zaciągają kredyt mieszkaniowy po raz pierwszy w życiu,
  • zmiany w modelu finansowania kredytów mieszkaniowych,
  • zmiana modelu regulacyjnego dotyczącego emitentów listów zastawnych,
  • zmiana dotychczasowego modelu edukacji finansowej i doradztwa kredytowego.

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (9)

dodaj komentarz
damamad
"wyeliminowanie ewentualnych warunków niedozwolonych ex ante, a nie likwidowanie ich ex post"
Aa.. czyli "eksperci" chcieliby, żeby w umowach banki mogły wpisywać cokolwiek tak długo jak się uda znaleźć na to jeleni.. a jak im ktoś po 5 latach procesów udowodni, że zapisy łamią prawo to najwyżej przestaną je
"wyeliminowanie ewentualnych warunków niedozwolonych ex ante, a nie likwidowanie ich ex post"
Aa.. czyli "eksperci" chcieliby, żeby w umowach banki mogły wpisywać cokolwiek tak długo jak się uda znaleźć na to jeleni.. a jak im ktoś po 5 latach procesów udowodni, że zapisy łamią prawo to najwyżej przestaną je stosować w przyszłości.

To dajmy jeszcze prawo deweloperom do samowoli budowlanej, a jak się potem udowodni, że coś było samowolą to najwyżej im powiemy, że to nieładnie i żeby już tak nie robili.

Fajnie.. to ja chciałbym przestać płacić podatki w tym kartonowym państwie do czasu, aż instytucje tego państwa zaczną spełniać swoje funkcje efektywnie, a nie teoretycznie. W tej chwili jestem zmuszony płacić za ochronę domu, za prywatne usługi medyczne i nie mogę się doczekać pierwszej rozprawy w sądzie od ponad 2 lat. Jedynie straż pożarna jeszcze jakoś funkcjonuje i to chyba w dużej mierze dzięki OSP. Cała reszta to dykta i szpachla.
jpelerj
Dokładnie odwrotnie. Chcą, żeby nie było można wpisywać niedozwolonych klauzul do umów, a nie dopiero potem je usuwać. Ex post to znaczy po fakcie, ex ante - przed.
ministerprawdy
Uwielbiam obiektywizm tego typu ekspertów: jak banki rządziły na rynku i stały kolejki po kredyt to nikt nie miał wątpliwości, że tu rządzi wolny rynek, jest konkurencja i to na kliencie ciąży ryzyko błędnej decyzji. Ale teraz jak się okazało że banki naginały prawo i przegrywają pomimo swej gigantycznej siły środków i prawników Uwielbiam obiektywizm tego typu ekspertów: jak banki rządziły na rynku i stały kolejki po kredyt to nikt nie miał wątpliwości, że tu rządzi wolny rynek, jest konkurencja i to na kliencie ciąży ryzyko błędnej decyzji. Ale teraz jak się okazało że banki naginały prawo i przegrywają pomimo swej gigantycznej siły środków i prawników w sądach, rynek kredytu się załamał i jest rynkiem klienta to nagle jest potrzebna interwencja z zewnątrz bo instytucje sobie z rynkiem i systemem prawnym nie radzą. Nie mogą banki zatrudnić tych ekspertów na etaty aby pomogli zgodne z prawem i uczciwe dla klienta umowy przygotować?
websterdxb
Każda dopłata rządu do kredytow powoduje tylko że my jako obywatele tracimy a zyskuje bank.
Czy nie można wypracować podobnych rozwiązań jak na rynku brytyjskim ?
szprotkafinansjery
Tak tak, niech BGK skupuje długi kredyciarzy :P
Mówiłem, ze budowlanka nie padnie? :D
trolley
No, ustawa wniesiona przez "Kongres Bankowości Detalicznej XD" już jest po drugim czytaniu, głosowaniu i tylko czeka na podpis PenMena :). Ty naprawdę jesteś pajac :)
janoz_lobolotorant odpowiada trolley
od czegoś trzeba zacząć - zazwyczaj od dyskusji

mokry sen biedaków bez zdolności kredytowej mieszkających w wynajętym tapczanie z pokojem o spadkach cen nieruchomości się nie ziścił

no kto by pomyślał, że przy realnie ujemnych stopach procentowych rzędu minus kilkanaście procent nieruchomości nie będą spadać
trolley odpowiada janoz_lobolotorant
i na dyskusji skończyć XD A jak tam dyskusja o zniesieniu rekomendacji +5% do zdolności od KNFu? Podyskutowane XDXDXD
jpelerj odpowiada trolley
To nie pajac, tylko sprzedawca, któremu brakło argumentów na naganianie na zakupy, więc łapie się każdej mrzonki. Stara sie jak może.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki