REKLAMA

WYKRESY TYGODNIAEfekt orlenady w danych o inflacji, początek ożywienia i ceny najmu w czołówce

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-12-02 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-02 06:00

Ostatni tydzień listopada przyniósł garść ciekawych danych z gospodarki, nie tylko polskiej. Oto najciekawsze z nich na wykresach.

Efekt orlenady w danych o inflacji, początek ożywienia i ceny najmu w czołówce
Efekt orlenady w danych o inflacji, początek ożywienia i ceny najmu w czołówce
fot. Krystian Maj / / FORUM

1. Paliwowe zawirowania nie wykoleiły dezinflacji. Inflacja CPI najniższa od 2 lat

Efekt wysokiej zeszłorocznej bazy okazał silniejszy od efektu „orlenowskiego” i mocnego wzrostu cen paliw. Dzięki temu inflacja CPI w listopadzie okazała się minimalnie niższa niż w październiku.

2. Początek ożywienia. Ma być tylko lepiej

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dynamika polskiego PKB za III kwartał była najwyższa w tym roku w ujęciu kwartał do kwartału. W porównaniu rok do roku pierwszy od dawna wzrost był nawet większy niż wstępny szacunek. Odżyła konsumpcja, a dalej dobrze się mają inwestycje.

3. Kurs Orlenu zanurkował

Notowania Orlenu tąpnęły na początku środowej sesji na GPW z uwagi na doniesienia portalu WysokieNapięcie, o uzgodnionym projekcie ustawy większości sejmowej na temat zamrożenia cen energii, której koszt ma zostać sfinansowany w większości przez nową „składkę” nałożoną na Orlen. Sprawę skomentował Andrzej Domański z KO, będący w gronie kandydatów na ministra finansów, a następnie odniósł się do niej prezes Obajtek.  

Bankier.pl

4. Portret polskiego inwestora

Pewne obserwacje płynące z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów, jak profil ankietowanego, się nie zmieniają, a inne zyskują na znaczeniu, jak to, że brak poszanowania praw akcjonariuszy mniejszościowych jest coraz bardziej dostrzegalny na rynku. Ponadto najmniej osób w historii badania wskazało na fundamentalne znaczenie analizy technicznej w inwestowaniu, ale ciekawych wniosków jest więcej.

OBI2023

5. Ceny najmu w Warszawie w europejskiej czołówce [Wykres dnia]

Warszawa i Wrocław znalazły się w gronie trzydziestu miast Europy z najwyższymi średnimi stawkami najmu – wynika z raportu Deloitte. W Warszawie średnia stawka najmu jest o kilkadziesiąt procent wyższa niż w innych stolicach regionów. Poznaliśmy też dane o średnich cenach ofertowych. 

Deloitte

6. Najdłuższa recesja w polskim przemyśle dobiega końca. Ożywienie stoi tuż za rogiem?

Mocny wzrost wskaźnika PMI dla polskiego sektora wytwórczego jest zapowiedzią poprawy koniunktury w 2024 roku. Powoli dobiega końca najdłuższa recesja w polskim przemyśle.

7. Inflacja w strefie euro coraz bliżej celu EBC

Ze wstępnych danych Eurostatu wynika, że inflacja HICP w strefie euro znalazła się już bardzo blisko 2-procentowego celu Europejskiego Banku Centralnego. Proces dezinflacji został wsparty przez efekt wysokiej zeszłorocznej bazy na cenach energii.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Od lat blisko tematyki finansowej. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
bha
Raczej Effektt mottylla korrpoomoonopolistycznego.
grzegorzkubik
Gdybyśmy nie mieli takie opozycji a dziś władzy, która bezpardonowo atakuje ORLEN to spółka kosztowałaby ze 200 zł za akcję. Dziś ma wycenę niższą od wartości księgowej pomimo super wyników finansowych. Wartość akcja jak w przypadku średnio rozwiniętej małej spółki gamingowej. Te wszystkie Tuski ruski i Hołownie to szkodnicy.
rozsadkunamtrzeba
Wiem, że w pisowsko-komuniustycznej mentalności się to nie mieści, ale akcje są warte tyle, za ile ktoś chce je kupić
Poza tym odejdzie defraudant i szkodnik z Pcimia i od razu wartość akcji Orlenu wzrośnie
iambankier
Słaby trolling, kurs spada od kiedy Obatek został został prezesem i nie był z opozycji
roobo
To co chcą zrobić z Orlenem to cios dla Polski. SSP która przynosi ogromne zyski do SP i rozwijała się przez ostatnie lata podcina się skrzydła
zoomek
Chyba kcom konsumować zyski - w końcu po to te zyski. Czy nie po to?
zoomek
PlaNdemię to wszyscy chyba postanowili wyprzeć z pamięci. Już zapomniałeś jakie były w 2020 roku cyrki z płynami do dezynfekcji? Z alkoholem izopropylowym?
Ludziom zabraniali handlować ale jak wszedł ORLEN z ofertą to już było koszer.
Jprdl. Ludziska - resetujecie pamięć co rano?
To skazani jesteście na powtórki
PlaNdemię to wszyscy chyba postanowili wyprzeć z pamięci. Już zapomniałeś jakie były w 2020 roku cyrki z płynami do dezynfekcji? Z alkoholem izopropylowym?
Ludziom zabraniali handlować ale jak wszedł ORLEN z ofertą to już było koszer.
Jprdl. Ludziska - resetujecie pamięć co rano?
To skazani jesteście na powtórki nieustanne.
rozsadkunamtrzeba
Pora, żeby zyski Orlenu trafiały wreszcie do Polaków
Przez zawyżanie ceny gazu Obajtek zrujnował tysiące przedsiębiorstw
Praktycznie za darmo oddał Rafinerię Gdańsk Arabom
A stacje Lotosu pachołkom Putina z Węgier
Rzeczywiście, przynosił zyski, ale niestety nie Polakom
poleh
Spadły akcje kilka złotych i wielki szum :) Zobacz wartośc akcji Orlenu 11.10.2017r. a potem spójrz na wartość w dniu 8.05.2018r. Ułatwię spadek ze 134 zł na 82 zł to jest spadek 52 zł w ciągu 7 mscy. Specjalnie wziąłem okres sprzed panedemii, żeby głupi nie miał argumentu :)

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki