REKLAMA

Ceny najmu w Warszawie w europejskiej czołówce [Wykres dnia]

Marcin Kaźmierczak2023-11-29 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-29 06:00

Warszawa i Wrocław znalazły się w gronie trzydziestu miast Europy z najwyższymi średnimi stawkami najmu – wynika z raportu Deloitte. W Warszawie średnia stawka najmu jest o kilkadziesiąt procent wyższa niż w innych stolicach regionów.

Ceny najmu w Warszawie w europejskiej czołówce [Wykres dnia]
Ceny najmu w Warszawie w europejskiej czołówce [Wykres dnia]
fot. Robert Neumann / / FORUM

Średnio 15,2 euro za metr kwadratowy – tyle, zgodnie z raportem Property Index 2023 przygotowanym przez Deloitte, oczekiwali wynajmujący mieszkania w Warszawie. Według kursu z 28.11.2023 r. to ok. 66,1 zł/mkw. Warszawa znalazła się tym samym na 21. miejscu wśród przeanalizowanych największych miast Europy. I jednocześnie wyższej niż w Wiedeń, Bruksela, Lizbona, Rzym czy Mediolan.

Z najwyższymi stawkami najmu musieli radzić sobie szukający mieszkania na wynajem w Dublinie (średnio 32,8 euro/mkw.), Paryżu (średnio 28,5 euro/mkw.), Oslo (średnio 28 euro/mkw.).

Deloitte

Choć zgodnie z danymi Deloitte wzrost w ujęciu rocznym w Warszawie wyniósł jedynie 0,7 proc., to zdecydowanie wyraźniej w górę rankingu przesunęły się pozostałe polskie miasta. Do czołowej trzydziestki wskoczył Wrocław – średnio 13,2 euro/mkw. (57,4 zł/mkw. wg kursu z 28.11.2023 r.).

W rankingu znalazło się jeszcze miejsce dla Gdańska (32. miejsce i średnio 54,8 zł/mkw.), Krakowa (34. miejsce i średnio 53,1 zł/mkw.), Łodzi (37. miejsce i średnio 49,2 zł/mkw.), Poznania (43. miejsce i średnio 45,7 zł/mkw.) oraz Katowic (53. miejsce i średnio 37 zł/mkw.).

Wzrost w ujęciu rocznym wyniosły od 28,6 proc. w Gdańsku przez ponad 30 proc. we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie po 50,7 proc. w Łodzi.

Nadzieję dla szukających mieszkania na wynajem w największych polskich miastach przyniosły ostatnie dwa miesiące, gdy ze względu na spadający popyt, byliśmy świadkami obniżek średnich cen ofertowych.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (20)

dodaj komentarz
bha
Taki od dekad taki kosmos cenowy rosnący bez umiaru oderwany całkowicie od rzeczywistości dominujących na rynku możliwości zarobkowania dla zdecydowanej większości % osób niestety w ogromie zawodów!!! . Żałosna rynkowa krótkowzoczność od dekad zapatrzona jak w obraz tylko na Mamonę i Zyski. Niestety brak na to więcej słów.
jaroslawzbigniew
Tylko w różnych krajach są różne standardy. U nas urządzona kuchnia jest obowiązkowa w innych krajach trzeba sobie ją samemu wyposażyć łącznie z meblami.
innowierca
interesujace to w "innych krajach". Na zachodzie widzialem wiele mieszkan na wynajem, i zawsze meble kuchenne z typowa wbudowana kuchenke elektryczna lub gazowa sa. Tam czesto dewele oddaja mieszkania z podlogami i "bialym" montazem w standardzie. Taboretow to moze w kuchni nie byc jak lokatorzy poprzedni polamia,interesujace to w "innych krajach". Na zachodzie widzialem wiele mieszkan na wynajem, i zawsze meble kuchenne z typowa wbudowana kuchenke elektryczna lub gazowa sa. Tam czesto dewele oddaja mieszkania z podlogami i "bialym" montazem w standardzie. Taboretow to moze w kuchni nie byc jak lokatorzy poprzedni polamia, to sie zdarzy.
innowierca odpowiada innowierca
ale rozumiem, drozyzna w Polsce na rynku mieszkan przeraza, i to szczegolnie jak porownamy zarobki na tle tych "innych krajow".Ale mnie stolice tak nie martwia, tylko bardziej to, ze na zachodzie w miastach srednich, mniejszych, malych, to ceny mieszkan i domow sa nominalnie tansze niz w Polsce.O wioskach nie pisze, choc ale rozumiem, drozyzna w Polsce na rynku mieszkan przeraza, i to szczegolnie jak porownamy zarobki na tle tych "innych krajow".Ale mnie stolice tak nie martwia, tylko bardziej to, ze na zachodzie w miastach srednich, mniejszych, malych, to ceny mieszkan i domow sa nominalnie tansze niz w Polsce.O wioskach nie pisze, choc zdarza sie czytac , ze rozdaja za darmo, zeby ktos zechcial mieszkac .W Polsce nie slyszalem o takim procederze.
jaroslawzbigniew odpowiada innowierca
Niewiele widziałeś. Mieszkanie na długi wynajem jest bez kuchni w Niemczech, Niderlandach. Jeśli poprzedni wynajmujący zostawił kuchnię, to możesz korzystać. Ale mieszkań brakuje i taka okazja będzie droższa. Mieszkanie musisz zostawić w stanie w jakim brałeś. Zepsutą pralkę naprawisz na własny koszt a nie dzwonisz do właściciela,Niewiele widziałeś. Mieszkanie na długi wynajem jest bez kuchni w Niemczech, Niderlandach. Jeśli poprzedni wynajmujący zostawił kuchnię, to możesz korzystać. Ale mieszkań brakuje i taka okazja będzie droższa. Mieszkanie musisz zostawić w stanie w jakim brałeś. Zepsutą pralkę naprawisz na własny koszt a nie dzwonisz do właściciela, żeby naprawił.
innowierca odpowiada jaroslawzbigniew
co ? gdzie ? jak ? Mieszkanie sie oglada zanim wynajmie. Moze wypoczynku w kuchni nie ma :) Legalny wynajem na agencje czy prywatnie to normalna zabudowa z kuchenka do gotowania to standard. No sa rozne standardy prawda :) Mozna wynajac super tanio na umowe slowna od "cygana" tez . Kuchni moze nie byc przyznaje. Kazdy bierze co ? gdzie ? jak ? Mieszkanie sie oglada zanim wynajmie. Moze wypoczynku w kuchni nie ma :) Legalny wynajem na agencje czy prywatnie to normalna zabudowa z kuchenka do gotowania to standard. No sa rozne standardy prawda :) Mozna wynajac super tanio na umowe slowna od "cygana" tez . Kuchni moze nie byc przyznaje. Kazdy bierze to czego szuka.
jenak
Wniosek?

Każdy rok inwestycji na tzw. zachodzie rokiem straconym.
jenak
Wrocek między Rzym, Mediolan, Hamburg i jeszcze paru innych się wmiksował.

Wielka Smuta.
cwiara
Ale to porównanie siły nabywczej. Normalnie Rzym jest 3x droższy niż Wrocław.
jenak
I git.

Teraz każdy może zobaczyć, nawet ostatnie kredens, że Polska w ruinie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki