REKLAMA

Najdłuższa recesja w polskim przemyśle dobiega końca. Ożywienie stoi tuż za rogiem?

Krzysztof Kolany2023-12-01 09:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-12-01 09:00

Mocny wzrost wskaźnika PMI dla polskiego sektora wytwórczego jest zapowiedzią poprawy koniunktury w 2024 roku. Powoli dobiega końca najdłuższa recesja w polskim przemyśle.

Najdłuższa recesja w polskim przemyśle dobiega końca. Ożywienie stoi tuż za rogiem?
Najdłuższa recesja w polskim przemyśle dobiega końca. Ożywienie stoi tuż za rogiem?
fot. Kateryna Babaieva / / Pexels

W listopadzie 2023 roku PMI dla polskiego przemysłu podniósł się do 48,7 pkt, ale nadal dziewiętnasty miesiąc z rzędu utrzymał się poniżej poziomu 50 pkt. Taki odczyt sygnalizuje, że tempo spadku aktywności ekonomicznej uległo wyraźnemu spowolnieniu względem poprzedniego miesiąca. Jednocześnie to najwyższy wynik od 20 miesięcy.

Był to rezultat znacznie lepszy od październikowego (44,5 pkt.), wrześniowego (43,9 pkt.) oraz słabych odczytów za sierpień (43,1 pkt.) i lipiec (43,5 pkt.). Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 45,3 pkt. Zatem wynik listopadowy okazał się wręcz sensacyjnie wysoki. Ponadto polski PMI wzrósł trzeci miesiąc z rzędu i znalazł się na najwyższym poziomie od kwietnia 2022 roku. Co więcej, miesięczny wzrost o 4,2 punktu był najwyższy w 25-letniej historii tego badania, jeśli wykluczyć odreagowanie po pierwszym covidowym lockdownie wiosną i latem 2020.

To wszystko nie zmienia faktu, że wciąż przybiera on wartości poniżej 50 punktów, sygnalizując spadek aktywności ekonomicznej w polskim sektorze wytwórczym. Taki stan rzeczy trwa już od maja 2022 roku. Niemniej jednak rosnące odczyty PMI niższe od 50 punktów sygnalizują, że tempo regresu zaczęło spowalniać.

- Listopadowe dane PMI dotyczące Polski wskazują, że sektor przemysłowy osiągnął punkt zwrotny. Mimo dalszego spadku liczby nowych zamówień i wielkości produkcji, znacznemu obniżeniu uległo samo tempo tego spadku. Tymczasem nastroje dotyczące najbliższych 12 miesięcy były najlepsze od początku 2022 roku. Znacznie wolniej w badanym miesiącu spadało także zatrudnienie, zaległości w realizacji zamówień oraz aktywność zakupowa – czytamy w najnowszym raporcie S&P Global.

Wskaźnik PMI obrazuje kondycję przemysłu i kalkulowany jest na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Malejące odczyty poniżej 50 punktów sygnalizują przyspieszenie tempa spadku aktywności ekonomicznej. Rosnące (z miesiąca na miesiąc), ale pozostające poniżej 50 punktów oznaczają spowolnienie tempa spadku. Dopiero odczyty powyżej 50 pkt sygnalizują poprawę koniunktury.

- Listopadowe dane dały najwyraźniejszy jak dotąd sygnał, że długie spowolnienie w polskim przemyśle dobiega końca. Wskaźnik PMI wzrósł w listopadzie trzeci miesiąc z rzędu, a w dodatku odnotowany wzrost o aż 4,2 pkt jest największy w dotychczasowej historii badania, jeśli pominąć miesiące okresu pandemii – tak wyniki listopadowego badania skomentował Trevor Balchin, dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Inteliigence.

- Główny wskaźnik pozostaje na poziomie poniżej 50,0 pkt, ale ostatnia dynamika wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo powrotu do obszaru wzrostu w grudniu. W listopadzie niemal ustabilizowała się liczba nowych zamówień – spadek tego wskaźnika był najmniejszy od marca 2022 roku – dodał Balchin.

Przemysłowa recesja w Polsce trwa od blisko roku – od tego czasu obserwujemy ujemne roczne dynamiki wskaźnika produkcji sprzedanej przemysłu. Firmy produkcyjne cierpią na drastyczny spadek zamówień, kurczą się zaległości produkcyjne, maleje produkcja oraz redukowane jest zatrudnienie. To wszystko wpisuje się w trendy globalne, w ramach których korygowane są ekscesy covidowego boomu z lat 2021-22. Dane z Polski są zbieżne z tym, co widzimy w strefie euro, gdzie PMI sygnalizują już nie tylko recesję w przemyśle, ale także w sektorze usług i w całej gospodarce.

Komentarz ekonomistów PKO BP

"Jest to najsilniejszy w historii badania wzrost (poza pandemią), przekraczający wyraźnie nawet najwyższe oczekiwania (...) i przewyższający wyniki ze strefy euro. PMI w polskim przemyśle rośnie systematycznie od września i coraz wyraźniej sygnalizuje nadchodzącą poprawę koniunktury" – wskazano w komentarzu banku PKO BP do danych firmy S&P.

Ekonomiści PKO BP ocenili, że dekoniunktura w przemyśle jeszcze trwa, choć jej skala się zdecydowanie osłabiła. Wskazali, że liczba nowych zamówień w listopadzie nadal się obniżała.

"Ale spadek był najmniejszy w tym epizodzie dekoniunktury (trwającym już 21 miesięcy), a warunki popytowe były już uznawane przez przedsiębiorców za bliskie poziomom neutralnym. Podobne tendencje były widoczne w przypadku zamówień eksportowych. Niektóre firmy sygnalizowały nawet ożywienie popytu z rynków UE, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Zmniejszały się zaległości produkcyjne i jednocześnie zwiększały zapasy gotowych produktów" – ocenili ekonomiści PKO BP.

"Wskaźnik poprawił się trzeci miesiąc z rzędu, a jego miesięczny wzrost był największy w historii, pomijając okres pandemii. Indeks od 1,5 roku znajduje się poniżej 50 pkt. – co sugeruje spadek aktywności. Komentarz S&P wskazuje na poprawę nastrojów przedsiębiorców dotyczących najbliższych 12 miesięcy – są one najlepsze od początku 2022 r." – stwierdził Dawid Sułkowski z PIE w komentarzu do danych S&P Global.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (32)

dodaj komentarz
bt5
No to chyba przemysł produkuje na magazyn bo ze zbytem nienajlepiej, Radia nie idzie słuchac bo ciągle reklamy super promocji i to od miesięcy. W galeriach jak to się mówi po niferlandzku kijken kijken niet koepen czyli ogladają oglądają nie kupuja ,obroty sklepów spadke przy wzroscie zwiedzaczy. Niektóre sklep ynawet wprowadziły No to chyba przemysł produkuje na magazyn bo ze zbytem nienajlepiej, Radia nie idzie słuchac bo ciągle reklamy super promocji i to od miesięcy. W galeriach jak to się mówi po niferlandzku kijken kijken niet koepen czyli ogladają oglądają nie kupuja ,obroty sklepów spadke przy wzroscie zwiedzaczy. Niektóre sklep ynawet wprowadziły bilety na wejscie do sklepu. a inne siecie nawet ogłaszają upadłośc. Klient zachodnioeuropejski tez słabiutko i spadki. Tak ze pic na wode z tym ożywieniem.
bha
Na okres przed Świąteczno-Noworoczy się zmobilizował.
simonsoft8
trick przejdzio nauważ
bha
Może drgnął też i dzięki jak co roku okresowi przed Świąteczno-Noworocznemu.
simonsoft8
GPW reguje na lepsza zaszczyt, inwestoć kupuję
bha
Na pewno się Niby ożywi, przecież zadłużenie ogólne kraju i społeczeństwa od dekad prawie nie istnieje i codziennie niby nadal nie rośnie, statystyczna inflacja niby non stop coraz mocniej i mocniej spada szczególnie Niby najmocniej w cenowo i % detalu??, przecież od ponad 3 dekad wszyscy niby co roku w ogromie zawodów coraz Niby Na pewno się Niby ożywi, przecież zadłużenie ogólne kraju i społeczeństwa od dekad prawie nie istnieje i codziennie niby nadal nie rośnie, statystyczna inflacja niby non stop coraz mocniej i mocniej spada szczególnie Niby najmocniej w cenowo i % detalu??, przecież od ponad 3 dekad wszyscy niby co roku w ogromie zawodów coraz Niby godniej, godniej i korzystniej na rynku i w gospodarce zarabiają. Wszystko się Niby ożywi tylko nadstawiać słuchu i wzroku wkoło.
bha
Na pewno się Niby ożywi, przecież zadłużenie ogólne kraju i społeczeństwa od dekad prawie nie istnieje i codziennie niby nadal nie rośnie, statystyczna inflacja niby non stop coraz mocniej i mocniej spada szczególnie Niby najmocniej cenowo i % w detalu??, przecież od ponad 3 dekad wszyscy niby co roku w ogromie zawodów coraz Niby Na pewno się Niby ożywi, przecież zadłużenie ogólne kraju i społeczeństwa od dekad prawie nie istnieje i codziennie niby nadal nie rośnie, statystyczna inflacja niby non stop coraz mocniej i mocniej spada szczególnie Niby najmocniej cenowo i % w detalu??, przecież od ponad 3 dekad wszyscy niby co roku w ogromie zawodów coraz Niby godniej, godniej i korzystniej na rynku i w gospodarce zarabiają. Wszystko się Niby ożywi tylko nadstawiać słuchu i wzroku wkoło.
marmaj
I to jest właśnie manipulacja publiką. Jest recesja, ludzi zwalniają z roboty. Volvo Buses we Wrocławiu, SCANIA Słupsk, Stellantis, Volkswagen, wiele firm bankrutujących. Ale od czasu do czasu takie bzdury piszą o jakimś bumie, wzrostach. Ludzie, to wszystko jest teraz robione aby uspakajać społeczeństwo. Tragedia dopiero będzie I to jest właśnie manipulacja publiką. Jest recesja, ludzi zwalniają z roboty. Volvo Buses we Wrocławiu, SCANIA Słupsk, Stellantis, Volkswagen, wiele firm bankrutujących. Ale od czasu do czasu takie bzdury piszą o jakimś bumie, wzrostach. Ludzie, to wszystko jest teraz robione aby uspakajać społeczeństwo. Tragedia dopiero będzie od nowego roku, jak te spowolnienie z zachodu odbije się na Polsce która zaopatruje kraje europejskie.
szprotkafinansjery
Tak, będzie ożywienie. Zdechłego kota.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki