"Economist": repolonizacja banków niepokoi ekspertów

To, co polski rząd nazywa "repolonizacją" banków w Polsce, to ukradkowa nacjonalizacja instytucji finansowych, które przejmują państwowe firmy; zdaniem ekonomistów niesie to ze sobą poważne ryzyko makroekonomiczne - pisze w czwartek tygodnik "Economist".

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Brytyjski tygodnik zwraca uwagę, że plan "repolonizacji" banków wpisuje się w szersze aspiracje polskiego rządu, który chciałby zastosować taką strategię "do wszystkiego, od budowy statków po lekarstwa", a nawet gazet kontrolowanych przez zagraniczne podmioty, jak szwajcarsko-niemiecka grupa Ringier Axel Springer.

"Ale podczas gdy PiS zachwala zalety ekonomicznego patriotyzmu, ekonomiści są bardziej ostrożni" - relacjonuje "Economist".

"PiS-owski model repolonizacji niesie ryzyko(...). Zwiększa kontrolę państwa nad udzielaniem kredytów, co może zostać wykorzystane do finansowania ryzykownych projektów, czego słusznie unikają banki prywatne" - wyjaśnia tygodnik.

Premier Mateusz Morawiecki porównuje repolonizację "do odzyskiwania rodzinnych sreber".

"Obserwatorzy dostrzegają w tym ironię. Jeszcze w 2015 r. Morawiecki był prezesem Banku Zachodniego WBK, który jest kontrolowany przez Santander, hiszpańską grupę bankową" - przypomina "Economist".

Tymczasem konsolidacja polskiego sektora finansowego "w mniej liczne, kontrolowane przez państwo banki może ograniczyć konkurencję, zwiększyć koszty kredytów, a zatem i ceny dla konsumentów" - ostrzega tygodnik.

"Na razie rząd okrzyknął repolonizację sukcesem, a Morawiecki nazwał ją +silnym buforem zabezpieczającym+ przed turbulencjami na międzynarodowych rynkach finansowych. A skoro kolejne zagraniczne banki rozważają sprzedaż swych spółek zależnych w Polsce, może dojść do następnych przejęć" - prognozuje "Economist".

Polska gospodarka jest w dobrej kondycji, bezrobocie niskie, a wzrost solidny, ale rząd, który ma instynkty etatystyczne, polegające na interwencjonizmie i wysokich wydatkach socjalnych, nadal uprawia "patriotyczne mieszanie się" do tej gospodarki - konkluduje "Economist". (PAP)

fit/ mc/ mrr/ pat/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
36 34 pbi2000

Pracowałem w firmie z polskim kapitałem. Żaden Polski bank nie chciał nas finansować. Wsparły nas banki zagraniczne. Economist może nie napisał tego wprost, ale chodzi finansowanie projektów, których żaden prywatny bank (niezależnie czy polski czy zagraniczny) nie zaryzykowałby finansować i to nie z przesłanek politycznych czy chęci zdołowania gospodarki, tylko dlatego, że są to projekty, których szansa na uzyskanie rentowności jest bliska 0 i taka też jest szansa na wygenerowanie wystarczającej kasy na spłatę zadłużenia. Rachunek ekonomiczny politykom jest niestety obcy i podejmują decyzje na bazie politycznych interesów przypodobania się takiej lub innej grupie. Natomiast do komentarzy laików biznesowych nie będę się odnosił poza jednym. Economist to najlepszy ekonomiczny tygodnik na świecie. Jest bardzo niezależny w opiniach, tylko trzeba znać angielski, żeby móc się o tym przekonać w artykułach dot. USA czy UK, często bardzo krytycznych wobec ich polityki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 38 specjalnie_zarejstrowany1

hahahaha Economist niezalezny w opiniach. Faktycznie rodzina Rotschildow to sa przeciez sa walczaki o wolnosc slowa

! Odpowiedz
14 4 rentiernierencista odpowiada specjalnie_zarejstrowany1

Pełna zgoda.

https://geopolityka.robertbrzoza.pl/polska-kolonia/rothschildowie-przejeli-kontrole-nad-polska

Song Hongbing Wojna o pieniądz (też wikicytaty) Szukajcie a znajdziecie ...
Coż ktoś musi trzymać prawdziwą władzę w tej tzw. demokracji zachodniej ale lepsze to chyba niż model np północnokoreański.

https://www.youtube.com/watch?v=6sCioKnpHdY
https://wearechange.org/the-rockefellers-and-rothschilds-fused-while-no-one-was-looking/
https://wolna-polska.pl/wiadomosci/rothschildowie-rockefellerowie-budowniczowie-nowego-porzadku-swiata-2014-08

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 rentiernierencista odpowiada specjalnie_zarejstrowany1

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kwiecinski-Prywatyzacja-sektora-bankowego-w-Polsce-byla-zbyt-gleboka-4086073.html

! Odpowiedz
3 3 rentiernierencista

http://www.wykop.pl/ramka/2435361/jak-dorznieto-producenta-makaronow-malma/

! Odpowiedz
46 46 andrzejwaskez

Ten biuletyn w swoim "obiektywiźmie" przekracza kolejne granice. A tak poza protokołem to mam pytanie do Economista czy ten sędzia na telefon z Gdańska czy ten co buchnął 50 zł staruszce z lady też go niepokoją?

! Odpowiedz
28 10 wektorwg

No tak Kaczor telefonu nie umie obsługiwać, Teraz polecenia wydaje na migi

! Odpowiedz
40 45 wizytator

"ryzykownych projektów, czego słusznie unikają banki prywatne" - wyjaśnia tygodnik"
Już by sie nie osmieszali, a ryzykowny projekt z pożyczkami we frankach to się fajnie podsuwało Polakom ? Tutaj mają ból d... że swoimi bankami mogą grozić polskim firmom czy dają kredyt czy nie. Jak sie państwo na coś nie zgodzi to szantażyk.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 29 Raffmo

albo ryzykowne opcje podsuwane nieświadomym przedsiębiorcom przez prywatne banki.

! Odpowiedz
12 53 _jasko

PKO Bank Polski (państwowy) udzielał tychże kredytów denominowanych we frankach i co znamienne, w czasach pierwszej IV RP, z poparciem kierownictwa PiS.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil