REKLAMA

Złoto na GPW. Debiut pierwszego ETC na warszawskiej giełdzie

Michał Misiura2023-08-30 12:06redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-08-30 12:06

30 sierpnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutował pierwszy instrument typu Exchange Traded Commodities (ETC), zapewniający ekspozycję na złoto przechowywane w skarbcu brytyjskiej Mennicy Królewskiej.

Złoto na GPW. Debiut pierwszego ETC na warszawskiej giełdzie
Złoto na GPW. Debiut pierwszego ETC na warszawskiej giełdzie
/ NBP

Emitentem produktu ETC, który właśnie wszedł na GPW, jest europejska platforma HANetf. Instrument o nazwie The Royal Mint Responsibly Sourced Physical Gold ETC (RMAU) zapewnia inwestorom ekspozycję na fizyczne złoto i jest w pełni zabezpieczony kruszcem przechowywanym w skarbcu brytyjskiej Mennicy Królewskiej (ang. Royal Mint) w walijskim Llantrisant.

HANetf podkreśla, że złoto stanowiące zabezpieczenie ETC RMAU to sztabki London Bullion Market Association (LBMA) o kategorii Good Delivery, pozyskiwane w ramach programu gwarantującego ich legalność i etyczność pochodzenia. Jest to pierwszy instrument, który powstał we współpracy z brytyjską Mennicą Królewską. 

Tak samo jak ETF-y produkty ETC są instrumentami pasywnymi. Różnica polega na nacisku na pełne fizyczne zabezpieczenie w reprezentowanym towarze. W przypadku RMAU jest nim 446 080,623 uncji złota (13,87 tony) o wartości 843,8 mln dolarów. Pojedynczy ETC reprezentuje 1 uncję trojańską złota, czyli ok. 0,3, a jego koszt to dzisiaj 19,2 dol. czyli 78 zł. Oczywiście notowania instrumentu podlegają wahaniom wraz ze zmianami kursu złota. Instrument notowany na GPW nie jest zabezpieczony walutowo. Jego całkowity koszt (Total Expense Ratio) to 0,22 proc.

W przeciwieństwie do większości giełdowych funduszy ETC RMAU, który pojawił się na warszawskiej giełdzie, ma umożliwiać inwestorom otrzymanie fizycznego kruszcu. Po wcześniejszym kontakcie z emitentem i pokryciu dodatkowych kosztów administracyjnych (do 600 EUR) posiadacz ETC o wartości minimum 20 000 dol. może wymienić je na sztabki lub monety bulionowe. 

- Jeśli chodzi o HANetf to jest to pierwszy produkt, który wprowadziliśmy do Polski i mamy nadzieje, że wprowadzimy więcej. Mamy nadzieję, że "apetyt" na ETC i ETF się zwiększy. ETF i ETC ułatwiają ludziom inwestowanie, więc myślę, że to będzie tylko rosło. Nie spodziewamy się natychmiastowego sukcesu, oczekujemy na średnio i długoterminowe wzrosty – komentował dla PAP Biznes Nik Bienkowski, współzałożyciel i dyrektor generalny HANetf.

Jak podkreśliła Izabela Olszewska, członek zarządu GPW, warszawska giełda koncentruje się na zwiększaniu dostępu do pasywnych instrumentów inwestycyjnych o relatywnie niewielkich opłatach za zarządzanie. 

- ETC pełnią taką funkcję, uzupełniając ofertę o aktywa, na które nie można uzyskać ekspozycji za pomocą ETF-ów z uwagi na ograniczenia regulacyjne dotyczące tych funduszy. Bardzo cieszymy się, że pozyskaliśmy emitenta pierwszego na GPW instrumentu typu ETC, który na dodatek oparty jest na bardzo lubianym wśród polskich inwestorów aktywie - skomentowała Olszewska.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (31)

dodaj komentarz
naturalnypieniadz
Mało nam złota wsiąkło w GB? Ponad 100 ton z okresu II WŚ.

Tylko fizyczne złoto, nierejestrowane, w swoim bezpiecznym miejscu.
Żadnych banków, giełd papierów bezwartościowych i papierowych nierzetelnych obietnic.

Masz w dłoniach czysty metal szlachetny próby .999 - to masz.
Nie masz... To nie masz.
prawnuk
a co niby zniknęło?
UK wystawiło fakturę za sprzęt przekazany Polsce podczas wojny.
Piloci i marynarze mieli prawo godnie zginąć dla UK
zops
Mc Donalda, Amerykanie jeszcze nie sprzedali Rosjanom. Można skorzystać.
inwestor.pl
Amber ETC. Złoto i srebro tylko fizyczne! Wszystko inne to fiaty czy tam tokeny z obiecankami bez pokrycia!
serdeli
Osobiscie lubie zimny zloty metal uscisnac w raczce.
monuz
20 000 $, taka był pula wejścia w grę w finale Wielki Szu, wtedy to były wszystkie pieniądze świata.
od_redakcji
"ETC-na-fizyczne-złoto" To już lepsza jest gra w trzy kubki! Przynajmniej możesz w "fejsa" przylutować oszustowi.
exciterek
Ciekawe, że bardzo mało jest rzetelnych informacji czym są ETFy a czym nie. Oczywiście chodzi mi o zabezpieczenie realne w tym czym handlują wirtualnie. Oczywiście ktoś powie, że przecież nasze pieniądze w Bankach czy obligacje skarbowe są też niewiele zabezpieczone. Ale jeżeli chodzi o ETFy na złoto no to tajemnicą Poliszynela jest,Ciekawe, że bardzo mało jest rzetelnych informacji czym są ETFy a czym nie. Oczywiście chodzi mi o zabezpieczenie realne w tym czym handlują wirtualnie. Oczywiście ktoś powie, że przecież nasze pieniądze w Bankach czy obligacje skarbowe są też niewiele zabezpieczone. Ale jeżeli chodzi o ETFy na złoto no to tajemnicą Poliszynela jest, że jak tam gdzieś w skarbczyku frimy X zdeponowano 10% wartości witrualnego kruszcu to i tak super. Wszystko fajnie jak jest fanie bo właściwie przerzucana jest kasa za wirtualne uncje. Tylko co się stanie jak jednak z różnych przyczyn/bodźców zacznie się wyciąganie kasy lub/i chęć zamiany na fizyczny kruszec.
Haha już słyszę te popierdy że "Ja zdążę albo że mi to wydadzą fizyczne jak by co" :))))
Pożyjemy, zobaczymy a półki co spekulujcie sobie wirtualną fiuzycznością. Ja tu gram fizycznym na swoistego Shorta:) Myślę że szeroko pojęty BRICS ma już nawet scenariusz pod to rozpisany.
karbinadel
Tyle że artykuł jest o ETC, a nie o ETF-ach
zoomek
Fizyczne to jest jak masz u siebie pod jabłonką - wszystko pozostałe to roszczenia.

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki