EBC znów gra na zwłokę. Draghi: Nagły koniec QE jest nieprawdopodobny

analityk Bankier.pl

Mario Draghi kazał inwestorom i ekonomistom czekać do grudnia na szczegóły dotyczące dalszych działań EBC. Słowa prezesa banku centralnego strefy euro nieco zatrzęsły rynkiem walutowym oraz europejskimi giełdami.

Po raz drugi z rzędu Europejski Bank Centralny nie spełnił w stu procentach oczekiwań inwestorów i komentatorów i nie przedstawił szczegółów dotyczących zmian w programie luzowania ilościowego (QE). Przełomowych informacji nie przyniósł ani komunikat po dzisiejszym posiedzi Rady Prezesów, ani też konferencja z udziałem prezesa Mario Draghiego.

Na rynkach rozpocznie się teraz wielkie odliczanie do 8 grudnia, bowiem to właśnie w trakcie ostatniej w tym roku konferencji prasowej Mario Draghi ma przedstawić kierunki zmian.

Mario Draghi znów w centrum uwagi
Mario Draghi znów w centrum uwagi (fot. Kai Pfaffenbach / FORUM)

- Nasza grudniowa decyzja zdefiniuje naszą politykę monetarną na najbliższych kilka miesięcy – powiedział Draghi. Prezes EBC dodał, że również w grudniu zakończą się prace nad raportem dotyczącym możliwości modyfikacji programu skupu aktywów (QE). Odsunięcie kluczowej decyzji na grudzień motywowane jest też faktem oczekiwania na najświeższe prognozy makroekonomiczne, które rozciągać się będą aż do 2019 r.

W serii pytań od dziennikarzy, Włoch, podobnie jak sześć tygodni temu, jasno stwierdził, że Rada Prezesów nie rozmawiała o wydłużeniu programu QE. Jednocześnie kilka zdań później zaznaczył, że nie rozmawiano o ograniczeniu skali programu, a także, iż nie wyobraża sobie nagłego zakończenia tego programu. Według obecnie wciąż obowiązujących założeń, QE w strefie euro wygasnąć ma już w marcu 2017 r.

- W moim odczuciu nikt nie myśli o nagłym zatrzymaniu QE. Nikt o tym nie myśli, z wielu różnych powodów – stwierdził.

Tradycją konferencji prasowych z udziałem Mario Draghiego jest już apel Włocha o szybsze i głębsze wdrażanie reform strukturalnych, zarówno przez państwa członkowskie, jak i instytucje UE. Jak zwykle również, ekonomista zapowiedział, że EBC użyje wszystkich pozostających w jego dyspozycji narzędzi, aby doprowadzić inflację w rejony celu („poniżej, ale blisko 2%”).

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań

To, jaki wpływ na rynki finansowe mają banki centralne, wyraźnie widać po zachowaniu głównych instrumentów w czasie dzisiejszej konferencji. Kiedy Mario Draghi zaznaczał, że Rada Prezesów nie rozmawiała o rozszerzeniu QE, euro wyraźnie umocniło się względem dolara. Kiedy natomiast przyznał, że nie widzi możliwości nagłego zakończenia programu, wspólna waluta ponownie osłabła. Analogicznie wyglądała sytuacja na europejskich giełdach.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań

Ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Prezesów odbędzie się 8 grudnia. W kalendarzu Rezerwy Federalnej, na którą teraz przenosi się uwaga inwestorów, pozostały natomiast jeszcze dwa spotkania Federalnego Komitetu Otwartego rynku: 2 listopada oraz 14 grudnia.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~Df

Euro chf I usa kaputt

! Odpowiedz
1 3 ~rtg

Po euro.

! Odpowiedz
3 11 ~Simon

Czekaja az Clintonowa wygra wybory, wtedy ustala co ma sie dziac dalej ze swiatem i po nowym roku lubudu.

! Odpowiedz
2 8 ~hahaha

Nagły koniec QE to nagły koniec przestępczej USA i UE a więc kontynuujemy i czekamy na cuda

! Odpowiedz
4 14 ~Kasia

"Przodownicy" Unii prowadza nas prosto ku destrukcji i to w najblizszych latach. Zreszta to widac po Euro .

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 4 ~abc

Mario Draghi URATOWAŁ Włochy, a ratując Włochy uratował całą UE w tym Polskę.

Dzięki niskim stopom zapłacimy tylko około 30 mld odsetek, a mogło to być 50, czy też 80 mld.

! Odpowiedz
2 32 ~KIMDZONGTUSK

W zasadzie taką, za przeproszeniem, politykę pieniężną to mogłaby małpa prowadzić : druk - skup druk - skup druk - skup ........ przecież ci "eugeniusze" nie mają żadnej innej recepty na światową piramidę finansową poza drukiem, skupowaniem toksycznych aktywów, robienia dobrze banksterom.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 18 ~KIMDZONGTUSK

najważniejsze, żeby rybki były zadowolone ; wuj z realną gospodarką w której jets tak "dobrze" że taka Jeleniowa na samą myśl o podwyżce stóp % dostaje trzęsiawki

! Odpowiedz
1 1 ~KIMDZONGTUSK

rynki

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
EUR/USD -0,02% 1,1125
2019-10-18 01:10:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil