EBC nic nie zmienił. Czekamy na Draghiego

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Inwestorzy czekają teraz na konferencję prasową prezesa Mario Draghiego.

(FORUM)

Organ decydujący o polityce monetarnej EBC ponownie postanowił pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że podstawowa stopa nadal wynosi 0%, stopa kredytu 0,25%, a stopa depozytowa -0,40%. Są to oczywiście najniższe poziomy stóp w historii strefy euro. Analitycy nie spodziewali się ich zmiany. Ostatniego cięcia stóp EBC dokonał 7 miesięcy temu.

- Rada Prezesów w dalszym ciągu oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto – czytamy w komunikacie.

Bank centralny strefy euro nadal będzie skupował papiery dłużne za 80 mld euro miesięcznie, o czym postanowiono w marcu tego roku. Program luzowania ilościowego ma się natomiast zakończyć w marcu przyszłego roku, choć sama Rada przekonuje, że w razie potrzeby trwał będzie "tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu". W tym kontekście pojawiły się spekulacje, że władze monetarne strefy euro postanowią przesunąć ten termin. Nie brakowało też opinii, że EBC rozszerzy spektrum kupowanych aktywów.

Zgodnie z wprowadzonym od początku ubiegłego roku mechanizmem rotacyjnym, w głosowaniu udziału nie brali dziś prezesi banków centralnych Francji, Malty, Holandii i Portugalii.

O 14.30 rozpocznie się konferencja z udziałem prezesa Mario Draghiego, w trakcie której przedstawi on uzasadnienie dzisiejszej decyzji, jak również odpowie na pytania dziennikarzy.

Ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Prezesów odbędzie się 8 grudnia. W jego trakcie zaprezentowane zostaną najnowsze prognozy makroekonomiczne EBC. W kalendarzu Rezerwy Federalnej, na którą teraz przenosi się uwaga inwestorów, pozostały natomiast jeszcze dwa spotkania Federalnego Komitetu Otwartego rynku: 2 listopada oraz 14 grudnia.

Michał Żuławiński 

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~KIMDZONGTUSK

przecież bańki centralne są po to, żeby robić dobrze banksterom i tzw. rynkom

! Odpowiedz
0 7 ~marek

"Nie brakowało też opinii, że EBC rozszerzy spektrum kupowanych aktywów"......bangsterska mafia skupi teraz z kieszeni wszystkich durnych, dających się dymać obywateli, takie toksyczne aktywa jak Deutche Bank, Banco Italia i dziesiątki innych, które zniewoliły społeczność całego świata

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil