EBC nic nie zmienił. Czekamy na Draghiego

2016-10-20 13:45
publikacja
2016-10-20 13:45
fot. Radoslaw NAWROCKI / FORUM

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Inwestorzy czekają teraz na konferencję prasową prezesa Mario Draghiego.

/ FORUM

Organ decydujący o polityce monetarnej EBC ponownie postanowił pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że podstawowa stopa nadal wynosi 0%, stopa kredytu 0,25%, a stopa depozytowa -0,40%. Są to oczywiście najniższe poziomy stóp w historii strefy euro. Analitycy nie spodziewali się ich zmiany. Ostatniego cięcia stóp EBC dokonał 7 miesięcy temu.

- Rada Prezesów w dalszym ciągu oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto – czytamy w komunikacie.

Bank centralny strefy euro nadal będzie skupował papiery dłużne za 80 mld euro miesięcznie, o czym postanowiono w marcu tego roku. Program luzowania ilościowego ma się natomiast zakończyć w marcu przyszłego roku, choć sama Rada przekonuje, że w razie potrzeby trwał będzie "tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu". W tym kontekście pojawiły się spekulacje, że władze monetarne strefy euro postanowią przesunąć ten termin. Nie brakowało też opinii, że EBC rozszerzy spektrum kupowanych aktywów.

Zgodnie z wprowadzonym od początku ubiegłego roku mechanizmem rotacyjnym, w głosowaniu udziału nie brali dziś prezesi banków centralnych Francji, Malty, Holandii i Portugalii.

O 14.30 rozpocznie się konferencja z udziałem prezesa Mario Draghiego, w trakcie której przedstawi on uzasadnienie dzisiejszej decyzji, jak również odpowie na pytania dziennikarzy.

Ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Prezesów odbędzie się 8 grudnia. W jego trakcie zaprezentowane zostaną najnowsze prognozy makroekonomiczne EBC. W kalendarzu Rezerwy Federalnej, na którą teraz przenosi się uwaga inwestorów, pozostały natomiast jeszcze dwa spotkania Federalnego Komitetu Otwartego rynku: 2 listopada oraz 14 grudnia.

Michał Żuławiński 

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~KIMDZONGTUSK
przecież bańki centralne są po to, żeby robić dobrze banksterom i tzw. rynkom
~marek
"Nie brakowało też opinii, że EBC rozszerzy spektrum kupowanych aktywów"......bangsterska mafia skupi teraz z kieszeni wszystkich durnych, dających się dymać obywateli, takie toksyczne aktywa jak Deutche Bank, Banco Italia i dziesiątki innych, które zniewoliły społeczność całego świata

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki