REKLAMA

Dzień rekordów na GPW. WIG20 cały na zielono

Michał Kubicki2023-12-01 13:56, akt.2023-12-01 17:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-01 13:56
aktualizacja
2023-12-01 17:30

W wybornych nastrojach inwestujący na GPW zaczęli nowy miesiąc. Pierwsza sesja grudnia przyniosła wysyp rekordów na kilku indeksach, w tym przede wszystkim nowy szczyt wszech czasów na WIG. Kursy wszystkich spółek z WIG20 świeciły na zielono, a giełdowy wózek najmocniej ciągnęły w górę banki, górnictwo, paliwa, energetyka i branża odzieżowa. 

Dzień rekordów na GPW. WIG20 cały na zielono
Dzień rekordów na GPW. WIG20 cały na zielono
fot. Krzysztof Kuczyk / / FORUM

W czasie piątkowego handlu na GPW rozpędzone indeksy warszawskiego parkietu wspięły się na nowe szczyty. WIG i WIG-Banki były notowane najwyżej w historii. Z kolei WIG20 poprawił rekord obecnej hossy. Jak pisał ostatnio Krzysztof Kolany, w przeszłości ustanowienie historycznego maksimum na WIG z reguły było pozytywnym sygnałem dla polskiego rynku akcji. Zatem można myśleć o "rajdzie św. Mikołaja", zwłaszcza że w ostatnich dwóch tygodniach to już trzeci raz gdy WIG poprawia rekord. 

Na koniec dnia indeks szerokiego rynku WIG zyskał 2,77 proc., docierając do 76 319,05 pkt. W tym samym czasie WIG20 zyskał 3,19 proc., a w czasie handlu zameldował się na poziomie 2287,62 pkt., gdzie ostatni raz był w styczniu 2022 r. zanim na dobre rozpoczęła się bessa. Od jej dołka z października ubiegłego roku WIG20 zyskał do dziś 71 proc. Z kolei mWIG40 wzrósł o 1,92 proc. do 5 644,39 pkt., a sWIG80 o 1,6 proc. do 21 838,94 pkt. W obu przypadkach do historycznego szczytu brakuje odpowiednio 3,7 proc. oraz 1,6 proc. Obroty w piątek wyniosły 1,28 mld zł, z czego 1,07 mld dotyczyło WIG20. 

W skali tygodnia główne indeksy zyskały w podobnej skali. WIG20 poszedł w górę o 2,6 proc., WIG o 2,48 proc. Natomiast mWIG40 o 2,24 proc., a sWIG80 o 2,39 proc. 

W mijającym tygodniu mieliśmy także ostatnią sesję listopada, który dla głównych indeksów okazał się drugim z rzędu, a 6 w tym roku miesiącem kiedy wszystkie benchmarki zaliczyły wzrost. Najlepszy okazał się mWIG40 przed WIG-iem, sWIG80 i WIG20.

W ujęciu branżowym najmocniej zyskiwało górnictwo (5,1 proc.), dalej była odzież (4,21 proc.), banki (3,64 proc.) oraz energetyka (3,51 proc.). Wszystkie sektorowe indeksy ostatecznie skończyły dzień na plusie. Rekord wszech czasów poprawił  WIG-Banki zyskujący w ciągu dnia granicach 4 proc. do 10 989,37 pkt.

Odczyty makro z czwartku wsparły sentyment na rynkach akcji. Postępująca dezinflacja w strefie euro i październikowa dynamika deflatora PCE w USA, która okazała się być niższa od wrześniowej utwierdza inwestorów w przekonaniu, że stopy procentowe najważniejszych banków centralnych już więcej w tym cyklu nie wzrosną, a co za tym idzie coraz uważniej, zaczyna się wyglądanie obniżek stóp, z pytaniem kto zrobi to wcześniej EBC czy Fed?

Główne indeksy z Wall Street i europejskich parkietów zakończyły czwartkową sesję wzrostami i kontynuowały je w czasie handlu w piątek, przynajmniej w jego europejskiej części. Niemiecki DAX wzrósł w listopadzie o 9,49 proc., co było jego najsilniejszą miesięczną zwyżką od listopada 2020. W piątek DAX zyskiwał 0,74 proc. i był na najwyższym poziomie od 4 miesięcy.

Najwyżej od 2008 roku był włoski FTSE MIB. Hiszpański IBEX 35 atakował swoje lokalne maksimum z lutego 2020. Otwarcie na Wall Street było słabsze, a indeksy w pierwszych godzinach sesji zachowywały się dość płasko, wyczekując na wystąpienia Jerome'a Powella, zaplanowane na godz. 17.00 i 20.00 czasu polskiego w Spelman College w Atlancie. 

W poprzednich dniach z dobrego sentymentu nie korzystała natomiast GPW, trawiona podażą na Orlenie i chwilowo słabszą postawą złotego. W piątek jednak krajowe akcje nadganiały dystans stracony w ostatnich dniach, wybijając przy okazji nowe rekordy. Przy okazji, z gospodarki napłynęły lepsze dane o PMI w polskim przemyśle. Także w Europie w większości krajów nastąpił w listopadzie lekki wzrost wartości tego wskaźnika, chociaz dalej sugerującego recesyjne nastroje. 

W portfelu WIG20 ceny akcji wszystkich spółek wzrosły, z czego 17 zyskało ponad 1 proc., w tym 13 ponad 2 proc., a ceny akcji 5 rosły o 4 i więcej procent. Liderami skali wzrostów były spółki Skarbu Państwa, zaczynając od Pekao (5,16 proc.), następnie był kurs KGHM-u (5,29 proc.), który korzystał przy tym na wzrostach cen miedzi, z którymi niezbyt mocno korelował w ostatnich dniach. Najwięcej zyskał odbijający po okresie ostatniej słabości kurs JSW (5.51 proc.).

Wyraźnie wrosły jeszcze kursy LPP (4,77 proc.) i PKO (4,25 proc.). Popyt uaktywnił się na akcjach Orlenu (2,64 proc.), który teraz jest w centrum politycznej uwagi ze względu na pomysł domiaru, który miałby być nałożony na spółkę, by sfinansować przedłużanie zamrożenia cen energii. Na drodze może jednak stanąć weto prezydenta.

Najmniej z WIG20 zyskały akcje Cyfrowego Polsatu (0,55 proc.) oraz Orange (0,55 proc.) i Asseco (0,85 proc.). Niemal po równo zyskały ceny akcji CD Projektu (1,98 proc.) i Allegro (1,94 proc.). Wobec tego drugiego pokazała się rekomendacja od BM mBanku z nową, obniżoną ceną. 

Na rynku pojawiła się "gorąca" informacja dotycząca tego, że rząd zdecydował o zwiększeniu finansowania projektu "Bezpieczny kredyt 2 proc.", jest to jednak projekt nowelizacji ustawy, która musi zostać poparta przez większość parlamentarną, której zaplecze polityczne premiera prawdopodobnie nie ma (wniosek o wotum zaufania będzie poddany pod głosowanie 11 grudnia). O tym, że to tylko polityczny spektakl niech świadczy wzrost WIG-Nieruchomości, który na rozgrzanym rynku zyskał „tylko” 0,83 proc.  

Michał Kubicki

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (36)

dodaj komentarz
bartek_kaboom
Już niedługo ta bańka pęknie. Tak jak 2lata temu.
simonsoft8
kopia.pl and kiedy ta będzio
bha
Niby coraz mocniej wielka hossa szczególnie na wewnętrznym rynku wielo, wielo wielo etc. firmowo-biznesowym?.
grzegorzkubik
Ci którzy teraz doszli do władzy chcieli sprzedać KGHM. Jedyny sposób na polepszenie w finansach była sprzedaż przedsiębiorstw. Była kasa na chwilę. Sprzedaliby i zrujnowali kilka spółek na WIG20, WIG40 i co by było. PEPCO?
simonsoft8
Maląg ... nic Domańska sprzedaję udział na spółca na euro
sterl
GPW to obieg zamknięty, nie ma pieniędzy nie wiadomo skąd, ktoś wchodzi podbija ceny , sprzedaje drożej i zarobiony wychodzi..ceny spadają..
sterl
Zagraniczne fundusze wyczuły ,że na tej wyborczej euforii w Polsce można zarobić..
simonsoft8 odpowiada sterl
kiedy ta będzio ... na wybór
dzyszla
Może zarabianie w czasie bessy jest trudne, ale za to można być na minusie podczas bicia rekordów! :)
iluminata_4
Zwykły efekt przepływu wielkiego kapitału między New York, a koloniami jak Polska.
Ryży volks kompletnie nie ma nic do tego.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki