REKLAMA

Rząd podjął decyzję ws. "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

2023-12-01 11:44
publikacja
2023-12-01 11:44

Zdecydowaliśmy się o zwiększeniu finansowania projektu "Bezpieczny kredyt 2 proc." - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że mieszkanie powinno być takim towarem, na który stać każdego Polaka, który uczciwie pracuje. Jest to jednak projekt ustawy, który i tak musi przejść drogę legislacyjną.

Rząd podjął decyzję ws. "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Rząd podjął decyzję ws. "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu mówił, że "Bezpieczny kredyt 2 proc., "to kredyt, który zasadniczo zwiększa dostępność dla wielu polskich rodzin". "Cieszy się to takim powodzeniem, że zdecydowaliśmy się o zwiększeniu finansowania całego projektu" - powiedział Morawiecki.

Jak mówił szef rządu, mieszkanie, dostępność mieszkania, to jedna z fundamentalnych wartości, które przyświecają działaniom rządu. "Chcemy, żeby mieszkanie było takim towarem, na który każdego Polaka, który uczciwie pracuje, (...) stać" - powiedział. Jak ocenił, "Bezpieczny kredyt 2 proc." jest "wielkim sukcesem", "popyt jest absolutnie ogromny".

Premier przypomniał, że projekt jest dostępny dla wszystkich tych par, które nie ukończyły 45. roku życia.

"Staramy się, aby ta popularność tego produktu mogła spotkać się z jego podażą w przyszłym roku. I stąd decyzje, które podjęliśmy na Radzie Ministrów dotyczące właśnie tego, aby ten kredyt, który stał się spełnieniem marzeń dla wielu polskich rodzin, był rozszerzony z punktu widzenia dostępności" - powiedział.

Jak mówił premier, rząd interesuje "perspektywa ludzi". "Zwracam uwagę na ten aspekt, ponieważ z perspektywy obywateli – kredyt powinien być tani i bezpieczny" - podkreślił Morawiecki.

W piątek rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, w ramach którego proponuje się podwyższenie kwot maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa na program z programu "Bezpieczny kredyt 2 proc."

Z opublikowanego w piątek projektu w Wykazie prac legislacyjnych i programowych RM, wynika, że zapewnienie utrzymania w 2024 r. porównywalnych rozmiarów akcji kredytowej w stosunku „do 30-40 tys. kredytów rocznie, jakie będą mogły zostać udzielone w latach 2025-2027” wymaga zwiększenia maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa przekazywanych do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego z przeznaczeniem na dopłaty do rat bezpiecznych kredytów 2 proc.

„Proponuje się podwyższenie kwot maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa w stopniu dającym możliwość przyjęcia w ustawach budżetowych takich kwot zasilenia Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, który dawał będzie możliwość udzielenia w latach 2023-24 łącznie ok. 75 tys. bezpiecznych kredytów 2 proc., przy założeniu, że średnia kwota kredytu udzielanego każdym z lat realizacji programu wynosi 400 tys. zł” – stwierdzono w informacji.

Wyliczenia rządu

Cały program "Bezpieczny kredyt 2 proc." był zaplanowany na ponad 11 mld zł, dzisiaj będzie to ponad 16 mld zł. - powiedziała w piątek minister rozwoju i technologii Marlena Maląg.

Minister zaznaczyła, że dla polskich rodzin priorytetem jest posiadanie mieszkania. Dodała, że program "pierwsze mieszkanie", który ma dwa "poważne komponenty", czyli "Bezpieczny kredyt 2 proc." a także "Konto mieszkaniowe", cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. "Dlatego też dzisiejsza decyzja (...), że zmieniamy limit finansowania" - przekazała.

Zaznaczyła, że do tej pory złożono ok. 90 tys. wniosków, a podpisanych umów jest ponad 40 tys. "Żeby zachować ten progres i żeby wszyscy mogli zrealizować (...) marzenie o swoim, własnym mieszkaniu, podjęliśmy decyzję, że zwiększamy budżetowanie, a więc limity w poszczególnych latach. Cały program był zaplanowany na ponad 11 mld zł, dzisiaj będzie to ponad 16 mld zł. Dzięki temu - jak mówiła - wszyscy, którzy złożą wnioski, będą mogli "zrealizować swoje marzenia o własnym mieszkaniu".

"Budżet przyszłoroczny zostanie zwiększony o ponad 800 mln zł." - zapowiedziała.

Obowiązująca od 1 lipca ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadziła m.in. "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii z budżetu państwa. "Bezpieczne kredyty" mają być udzielane do 31 grudnia 2027 r. przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK i wprowadzą produkt do swojej oferty.

Zgodnie z ustawą "bezpieczny kredyt" może być udzielony na pierwsze mieszkanie. Jego kwota nie może przekroczyć 500 tys. zł albo 600 tys. zł, jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można skorzystać z gwarancji BGK.

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie MRiT, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe - jeśli będą pobierane. Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić. (PAP)

Za projekt odpowiada resort rozwoju i technologii. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ bk/ amac/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (72)

dodaj komentarz
carlito1
Znowu za moją kasę! w tym kraju tylko opłaca się być bezrobotny, cwaniakować i nie mieć nic na siebie. Te mieszkania w większosci są kupowane przez ludzi których stać na kredyt, ale wystarczy, że mieszkają w mieszkaniu stojącym na mamę czy tatę lub partnera i już CYK ! mieszkanko na wynajem na pół darmo....
devu
Ja też chcę darmowe hajsy. Czemu młodzi tylko dostają?
jsunday
Zanim napiszesz komentarz, użyj mózgu, to nie boli.
To jest projekt, który nie ma szansy na przegłosowanie, bo pis nie ma więszkości.
Po co piszesz durne komentarze????

"W piątek rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, w ramach którego proponuje się podwyższenie
Zanim napiszesz komentarz, użyj mózgu, to nie boli.
To jest projekt, który nie ma szansy na przegłosowanie, bo pis nie ma więszkości.
Po co piszesz durne komentarze????

"W piątek rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, w ramach którego proponuje się podwyższenie kwot maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa na program z programu "Bezpieczny kredyt 2 proc."
insid3r
No tego nie rozumiem. Przed wyborami to jasna sprawa ale teraz?
jas2
PO-wcy obniżą wkrótce na zero %. Oni zawsze dotrzymują słowa.
tisipiajpi
Banki notowaly ogromne straty w wyniku przestepstwa oszukania konsumentów tzw. kredytami " frankowymi ". No to finansista " bankster " Pan Mateusz Morwiecki zapłaci haracz bankom z pieniędzy budżetu państwa, szumnie to nazywając bezpiecznym kredytem 2 %. By the way, w USA, przed wybuchem krachu finansowego, rząd Banki notowaly ogromne straty w wyniku przestepstwa oszukania konsumentów tzw. kredytami " frankowymi ". No to finansista " bankster " Pan Mateusz Morwiecki zapłaci haracz bankom z pieniędzy budżetu państwa, szumnie to nazywając bezpiecznym kredytem 2 %. By the way, w USA, przed wybuchem krachu finansowego, rząd amerykański też mamił swoich obywateli kredytem 2%. Wynik... poł Ameryki zlicytowano. Wojna w Izraelu, gdzie ci żydowscy obywatele wyjadą? Sądzę, że do zlicytowanych nieruchomości w Polsce.
gordon-gekko
Uczciwie jest okradać 90% aby dać kiełbasę 10%???? Do spowiedzi!
zimeq
Wspaniały program dotowania z budżetu państwa:
1. bidulków deweloperów, którzy 2 lata temu obrazili się i przestali budować, jak widać marże, które sami raportują, sięgające 40% to dla nich za mało
2. bidulków upadających banków, których przychody są najwyższe w historii, wig-banki jest najwyżej w historii
3. bogatych kosztem
Wspaniały program dotowania z budżetu państwa:
1. bidulków deweloperów, którzy 2 lata temu obrazili się i przestali budować, jak widać marże, które sami raportują, sięgające 40% to dla nich za mało
2. bidulków upadających banków, których przychody są najwyższe w historii, wig-banki jest najwyżej w historii
3. bogatych kosztem biednych, wszyscy podatnicy, także ci zarabiający medianę wynagrodzeń coś ok 3tys zł, których albo w ogóle nie stać na BK2% albo nie chcą z niego skorzystać i brać kredytów, zrzucą się na typowego klienta tego programu: dobrze zarabiającego singla z dużego miasta
jas2
Im domy droższe, tym więcej ich przybywa.
Jeśli budowa nie będzie opłacalna, to nikt nie będzie budował.
ministerprawdy
To gigantyczne pompowanie inflacji i transfer do sektora bankowego pieniądza z budżetu. Prawie nikt teraz nie bierze hipoteki ze stałym oprocentowaniem bo odsetki spadają. Ale rząd takie kredyty dotuje i gwarantuje bankom super finansowanie. Inflacja na całym świecie spada, w wielu krajach jest deflacja a my dumnie, na lata deklarujemy To gigantyczne pompowanie inflacji i transfer do sektora bankowego pieniądza z budżetu. Prawie nikt teraz nie bierze hipoteki ze stałym oprocentowaniem bo odsetki spadają. Ale rząd takie kredyty dotuje i gwarantuje bankom super finansowanie. Inflacja na całym świecie spada, w wielu krajach jest deflacja a my dumnie, na lata deklarujemy bankom mega dopłaty do poziomu mega odsetek. Do tego: wielu traktuje to jako tani kredyt. Zamiast dostać od dziadka, babci etc mieszkanie teraz się "kupuje" w kredycie 2% i jest na wakacje, samochód etc.

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki