REKLAMA

Dwie eksplozje na lotnisku w Brukseli

2016-03-22 08:23
publikacja
2016-03-22 08:23

Na brukselskim lotnisku Zaventem we wtorek rano doszło do dwóch eksplozji. Belgijskie media informują o 34 ofiarach śmiertelnych i ponad 200 rannych. Kilkadziesiąt minut później doszło do wybuchu na jednej ze stacji metra. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie.

Co najmniej 34 ofiary śmiertelne pochłonęły dwa zamachy, do jakich doszło we wtorek rano w Brukseli

Bruksela: zamachy na lotnisku i w metrze

Co najmniej 34 ofiary śmiertelne pochłonęły dwa zamachy, do jakich doszło we wtorek rano w Brukseli. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie (ISIS).

Pierwszy atak miał miejsce przed godziną 8 rano na lotnisku Zaventem w belgijskiej stolicy. Z dotychczasowych informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że w podwójnej eksplozji zginęło 14 osób, a co najmniej 35 zostało rannych. Śledczy uważają, że sprawcą przynajmniej jednej z eksplozji był zamachowiec samobójca.

Około dwóch godzin później doszło do wybuchów na stacji metra Maelbeek w pobliżu instytucji unijnych. Premier Belgii Charles Michel poinformował, że w ich wyniku zginęło 20 osób. Potwierdził również, że wydarzenia na lotnisku i w metrze to zamachy.

Jak poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wśród rannych jest trzech polskich obywateli. Są hospitalizowani.

[19:00] Belgijska policja poszukuje mężczyzny, który mógł być jednym ze sprawców wtorkowych zamachów w Brukseli - poinformował prokurator federalny Frederic Van Leeuv. Poszukiwany to jeden z trzech mężczyzn sfotografowanych przez kamerę na lotnisku.

"Sfotografowano trzech podejrzanych. Dwóch z nich to prawdopodobnie zamachowcy samobójcy. Trzeci, ubrany w jasną kurtkę i kapelusz, jest aktywnie poszukiwany" - powiedział prokurator.

Dodał, że trwają przeszukania w kilku miejscach w Belgii. Według prokuratora belgijskie służby weryfikują informację, że Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia ataków terrorystycznych w Brukseli. "Jest też jeszcze zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy jest związek z zamachami w Paryżu z ubiegłego roku" - dodał Van Leeuw.


[18:50] Najwyższy budynek świata - Burdż Chalifa w Dubaju - podświetlony kolorami belgijskiej flagi na znak solidarności z rodzinami ofiar wybuchów w Brukseli. Zjednoczone Emiraty Arabskie potępiły terrorystyczny atak, do którego doszło dzisiaj w stolicy Belgii. Minister spraw zagranicznych Anwar Mohammad Gargash napisał w oświadczeniu, że wszelkie przejawy terroryzmu bez względu na narodowość i religię muszą być natychmiast potępiane.

"Wyrażamy solidarność z narodem belgijskim. Niezależnie od tego kiedy i gdzie, bez względu na to kto to zrobił i jaką miał motywację, akty terroru muszą zostać napiętnowane." Minister wezwał też międzynarodową wspólnotę, by zintensyfikowała wysiłki zmierzające do wyeliminowania wszelkich przejawów radykalizmu.


[18:30] By zapewnić ochronę swoich obywateli przed potencjalnymi atakami terrorystycznymi, szereg krajów w reakcji na wtorkowe zamachy w Brukseli wprowadziło podwyższone normy bezpieczeństwa na lotniskach, dworcach kolejowych i w innych miejscach publicznych. Czytaj więcej


[18:15] ISIS zagroziło kolejnymi aktami terroru: "Obiecujemy sojuszowi krzyżowców wymierzonemu w Państwo Islamskie, że nadejdą dla nich mroczne dni, będące karą za agresję przeciwko Państwu Islamskiemu" - zapowiedzieli dżihadyści w komunikacie. Czytaj więcej


[18:10] Po wtorkowych zamachach, które wstrząsnęły Brukselą, częściowo przywracana jest komunikacja. Nieco opustoszałe ulice, zwłaszcza w dzielnicy europejskiej, obstawione są policją i wojskiem. Władze zdecydowały się na otwarcie dwóch dużych stołecznych dworców. Czytaj więcej


[18:02] Kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła sprawców zamachów w Brukseli, określając ich mianem "wrogów wszelkich wartości" wyznawanych w Europie. Zapewniła o swej determinacji w walce z terroryzmem; zaapelowała do Unii Europejskiej o jedność. Czytaj więcej


[17:41] Premier Włoch Matteo Renzi w oświadczeniu wydanym po wtorkowych zamachach w Brukseli powiedział, że kolejna fala terroru potwierdza, iż "zagrożenie jest globalne, a zabójcy - miejscowi". "Wrogowie są już w naszych miastach" - ostrzegł. Czytaj więcej


[17:25] Antyterroryści zniszczyli trzecią bombę, która miała wybuchnąć na lotnisku - poinformował gubernator Brukseli.


[17:09] Lotnisko Zaventem będzie zamknięte do środy włącznie - informuje CNN.


[16:48] Po wtorkowych zamachach terrorystycznych do minimum zredukowano personel w obu belgijskich elektrowniach atomowych - Doel i Tihange. "Pozostali tam tylko ci, którzy naprawdę musieli" - powiedział rzecznik belgijskiego nadzoru nuklearnego AFCN. Czytaj więcej


[16:33] Ataki terrorystyczne dotknęły Brukselę, ale na celowniku terrorystów jest cała Europa - oświadczył we wtorek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, apelując o jedność UE w obliczu zagrożenia. Czytaj więcej


[16:25] Do przeprowadzenia zamachów w Brukseli przyznało się tzw. Państwo Islamskie - informuje Reuters powołując się na agencję zbliżoną do ISIS.


[16:06]  Przekazałem zalecenie, aby wystawione zostały dodatkowe posterunki i patrole policji oraz straży granicznej na lotniskach, dworcach kolejowych, w centrach handlowych i tam, gdzie są duże skupiska ludzi - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Czytaj więcej


[16:03] Władze Belgii ogłosiły trzydniową żałobę narodową.


[15:58] Belgijskie media: oto domniemani sprawcy ataków


[15:50] Poranne zamachy terrorystyczne w Brukseli nie podważą woli Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników do walki z Państwem Islamskim (IS) - zapowiedział we wtorek przed Kongresem amerykański minister obrony Ash Carter.

"Żaden atak nie wpłynie na nasze postanowienie wzmocnienia działań mających na celu pokonanie ISIS" - zapewniał Carter. Czytaj więcej


[15:43] Terroryści, którzy uderzyli w lotnisko i metro koło instytucji UE w Brukseli, chcą, byśmy uwierzyli w globalną wojnę - uważa ekspert ds. terroryzmu Michael Weiss. Ataki planowano od dawna, ale mogły być przyspieszone jako rewanż po schwytaniu Abdeslama - dodał. Czytaj więcej


[15:36] Ambasada RP w Brukseli poinformowała, że można zgłaszać osoby zaginione w związku z zamachami w Brukseli (które przebywały na lotnisku Zaventem, w dzielnicy europejskiej, ew. w innych miejscach, gdzie mogło dojść do wybuchów) poprzez email: bebruamb3@msz.gov.pl oraz pod numerem telefonu: z Polski +32 2 73 90 121, z Belgii 02 73 90 121.

Telefon informacyjny dla osób poszukujących informacji o bliskich, którzy mogli znaleźć się w niebezpieczeństwie, uruchomiło również belgijskie centrum kryzysowe. Numer telefonu to: +32 7 81 51 771. Władze doradzają, by w pierwszej kolejności próbować nawiązać kontakt za pośrednictwem mediów społecznościowych.


[15:24] Prezydent USA Barack Obama potępił wtorkowe zamachy w Brukseli i obiecał, że Stany Zjednoczone zrobią, co w ich mocy, by pomóc przyjaciołom w Belgii w schwytaniu sprawców i pociągnięciu ich do odpowiedzialności.


[15:14] MSZ: Troje Polaków rannych w Brukseli.


[15:00] Dwaj Polacy ranni w zamachach w Brukseli to funkcjonariusze Służby Celnej, którzy przebywali tam w delegacji - poinformował we wtorek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z szefami służb.


[14:50] Andrzej Duda: Nie ma sygnałów niebezpieczeństwa dla Polski. Czytaj więcej


[14:46] Co najmniej 20 osób zginęło we wtorkowym zamachu na stacji metra w centrum Brukseli, a 106 ludzi zostało rannych - powiedział na konferencji prasowej burmistrz stolicy Belgii Yvan Mayeur, potwierdzając wcześniejsze doniesienia mediów.


[14:33] W warszawskim merze został podniesiony stan bezpieczeństwa, została zwiększona liczba patroli - poinformował wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak.

"Został podniesiony stan bezpieczeństwa w metrze, zostały tam zwiększone liczby patroli po stronie służby ochrony metra, która dużo szczegółowiej, w ramach naszej procedury, od rana przygląda się temu jak funkcjonuje metro" - powiedział Jóźwiak. Czytaj więcej


[14:30] Federica Mogherini przerywa swoje wystąpienie i wychodzi z konferencji prasowej z płaczem.


[14:26] Belgijska policja powiększyła po atakach w Brukseli strefę bezpieczeństwa, zamykając dostęp dla postronnych osób już nie tylko wokół stacji metra Maelbeek, na której doszło do zamachu, ale również do niektórych instytucji UE.

Policja uniemożliwia dostęp do ulic wokół głównej siedziby Komisji Europejskiej oraz położonej tuż obok stacji metra Schuman.


[14:20] Po zamachach w Brukseli została ewakuowana elektrownia atomowa Tihange - podała telewizja VTM.


[14:11] Belgijska policja znalazła przy zwłokach zamachowca z lotniska w Brukseli karabin Kałasznikowa - poinformowały we wtorek belgijskie media.

Na miejscu ataku terrorystycznego znaleziono także pas z materiałami wybuchowymi, które nie eksplodowały.


[14:04] Ubiegający się o prezydencką nominację Partii Republikańskiej Donald Trump podkreślił we wtorek odnosząc się do zamachów w Brukseli, że Stany Zjednoczone i kraje Zachodu muszą nasilić działania przeciwko islamistom. Ponowił też zapowiedź zamknięcia granic. Czytaj więcej


[13:55] Najsłynniejsza uczelnia w świecie muzułmańskim zdecydowanie potępiła dzisiejsze zamachy w Brukseli. Uczelnia działająca kairskim meczecie al-Azhar wydała oświadczenie, w którym napisano, że "te ohydne zbrodnie są pogwałceniem tolerancyjnych nauk islamu". Wezwano też do przeciwstawienia się terroryzmowi. Jak stwierdzono, "jeżeli społeczność międzynarodowa nie zjednoczy się, by walczyć z epidemią, zdeprawowani nie powstrzymają się przed ponownymi ohydnymi zbrodniami przeciwko niewinnym".


[13:50] Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że podczas dzisiejszych zamachów dwóch Polaków zostało rannych:

"Z informacji posiadanych aktualnie przez polskie służby konsularne wynika, iż wśród poszkodowanych w dzisiejszych zamachach w Brukseli jest dwóch polskich obywateli, którzy są hospitalizowani."


[13:48] Belgijska telewizja podała, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 34.


[13:46] Musimy stać razem w obronie naszych europejskich wartości, w obronie naszych fundamentów kulturowych; nie możemy dać się pokonać brutalnej przemocy - oświadczył prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do zamachów, do których doszło we wtorek w Brukseli. Wcześniej prezydent odwiedził ambasadę Królestwa Belgii.


[13:38] W Brukseli trwają przeszukania w związku z zamachami na lotnisku i w metrze - podała telewizja RTBF, powołując się na źródła sądowe.

Według RTBF policja przeszukuje domy i poszukuje osób, które mogły być powiązane z zamachami. Wzmocniono patrole na ulicach.


[13:35] Francuski dziennik "Le Monde" solidaryzuje się z Belgią.


[13:30] Media donoszą już o 28, a niektóre nawet o 34 ofiarach śmiertelnych, jednak są to nieoficjalne dane, niepotwierdzone przez władze.


[13:25] Pałac Królewski w Brukseli został ewakuowany po zamachach, do których doszło na międzynarodowym lotnisku Zaventem i w brukselskim metrze - poinformował publiczny belgijski nadawca RTBF.

Jak przekazano, król Belgów Filip i królowa Matylda są wstrząśnięci. Nie podano jednak, czy we wtorek przebywali w pałacu.


[13:13] Prezydent Francji Francois Hollande powiedział podczas swojego wystąpienia, że "jesteśmy w stanie wojny." W podobnym tonie wypowiadał się premier Francji Manuel Valls.


[13:00] Wśród rannych w zamachach w Brukseli jest słoweński dyplomata. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Słowenii Karl Erjavec. Dyplomata został ranny w drodze do pracy, w wyniku wybuchu w metrze. Słoweniec jest w szpitalu, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.


[12:59] W hali odlotów lotniska Zaventem służby znalazły kałasznikowa - podaje telewizja RTBF.


[12:49] Najnowsze oficjalne informacje mówią o 26 ofiarach śmiertelnych i 136 rannych. Belgijska minister zdrowia potwierdziła, że w wyniku zamachu na lotnisku zginęło 11 osób, a 81 zostało rannych; tymczasem zwierzchnik belgijskiego metra powiedział, że zostało zabitych co najmniej 15 osób, 55 jest rannych, w tym 10 znajduje się w stanie krytycznym.
Nie znalazły potwierdzenia informacje o eksplozjach na dwóch stacjach metra. Prawdopodobnie doszło do wybuchu jedynie na stacji Maelbeek.[12:38] Zakończyło się posiedzenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Premier Beata Szydło: Mogę zapewnić Polaków, że są bezpieczni. Nie ma powodu, by wprowadzać podwyższony stopień bezpieczeństwa, ale będą prowadzone kontrole - powiedziała premier na specjalnej konferencji.


[12:30]  Francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve poinformował, że 400 policjantów zostało wysłanych do ochrony obszaru Paryża. Sytuację w środkach transportu publicznego mają także monitorować patrole wojskowe - dodał.

"Po porannych zamachach w Brukseli postanowiłem rozmieścić w różnych miejscach kraju dodatkowych 1,6 tys. policjantów - na przejściach granicznych, ale także w ważnych miejscach infrastruktury transportu powietrznego, morskiego i kolejowego" - mówił dziennikarzom Cazeneuve.[12:25] W związku z wydarzeniami w Brukseli w warszawskim metrze wzmożono środki bezpieczeństwa. Utrzymywany jest też stały kontakt ze wszystkimi jednostkami i służbami odpowiadającymi za zapewnienie bezpieczeństwa - powiedziała rzeczniczka Anna Bartoń. Zaznaczyła, że zwiększono między innymi liczbę patroli, uwrażliwiono wartowników służby ochrony metra oraz dyżurnych stacji.

Anna Bartoń przypomina, by pasażerowie zwracali uwagę na niespotykane sytuacje takie jak pozostawiony bagaż na peronach czy też w pociągach metra. Takie incydenty należy zgłaszać poprzez żółty telefon znajdujący się na peronach i na linii bramek metra albo skontaktować się z maszynistą pociągu poprzez system zgłoszeniowy. Rzeczniczka wyjaśniła, że w każdym pociągu metra znajduje się przycisk umożliwiający połączenie się z maszynistą.


[12:23] W opinii dr Adama Krawczyka z Uniwersytetu Śląskiego, eksperta ds. terroryzmu z Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego, wtorkowe zamachy mogą mieć związek z wcześniejszym ujęciem w stolicy Belgii Salaha Abdeslama.
Może być to albo odwet, albo operacja, która została wcześniej zaplanowana mimo jego aresztowania. Z ustaleń śledztwa wiemy, że Salah Abdeslam przyznał się, iż planował kolejne zamachy w Europie - podkreślił ekspert.
Jak zaznaczył, z bardzo dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że nić powiązań sprawców wtorkowych zamachów w Brukseli bezpośrednio lub pośrednio prowadzi do Salaha Abdeslama. Jeżeli była to grupa związana z Salahem Abdeslamem, to działała od miesięcy. Trzeba pamiętać, że Salah Abdeslam przez cztery miesiące ukrywał się w Brukseli - podkreślił dr Krawczyk.


[12:19] "Te ataki pokazują, jak nisko terroryści są w stanie upaść w służbie przemocy i nienawiści" - napisał Donald Tusk. Jak dodał, jest przerażony porannymi zamachami, które kosztowały życie wielu ludzi.

Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił, że Unia korzysta z hojności Belgii, bo to na jej terytorium mieszczą się siedziby europejskich instytucji. Zaznaczył, że zadaniem Unii jest teraz odwdzięczyć się za tę solidarność, dlatego Wspólnota będzie wspierać Brukselę, Belgię i Europę jako całość w walce z zagrożeniem terrorystycznym.


[12:15] W hotelu obok stacji metra Maelbeek w dzielnicy europejskiej w Brukseli, gdzie doszło we wtorek rano do eksplozji, urządzono prowizoryczny szpital. Poszkodowanym pomaga się również na ulicach belgijskiej stolicy.


[12:10] Brytyjski premier David Cameron zapowiedział zwołanie komitetu bezpieczeństwa Cobra. MSZ w Londynie wydało zalecenie, aby podróżujący do Belgii Brytyjczycy unikali zatłoczonych miejsc.

Wstrzymano loty z Wielkiej Brytanii do Brukseli, stanęły pociągi Eurostar kursujące tunelem pod Kanałem La Manche z Londynu do stolicy Belgii. Na londyńskich lotniskach Heathrow i Gatwick wprowadzono nadzwyczajne obostrzenia. Premier David Cameron napisał na Twitterze: "Jestem zaszokowany i pełen obaw po wydarzeniach w Brukseli" i dodał: "Zrobimy wszystko by udzielić pomocy".

Wielka Brytania może rzeczywiście wydatnie pomóc belgijskim siłom bezpieczeństwa. Ekspert antyterrorystyczny BBC Frank Gardner wyjaśniał, że często, aby mieć pojęcie o tym, co się dzieje, belgijska policja antyterrorystyczna musi się dowiadywać o tym od brytyjskiej policji, która z kolei dowiaduje się tego od wywiadu MI5, poinformowanego przez wywiad belgijski, który nie dzieli się swoimi informacjami z własną policją.


[12:06] Prokurator federalny potwierdził, że atak na lotnisko został przeprowadzony przez zamachowca samobójcę. Nie podał natomiast żadnych szczegółów na temat eksplozji w metrze.


[12:03] Doszło do aresztowania 2 osób w okolicach stacji Brussel Nord.


[12:00] Ian McCafferty, który w chwili wybuchu stał na peronie sąsiedniej stacji metra, powiedział BBCnews, że huk słychać było z dużej odległości. Pył i kurz rozniosły się natychmiast na sąsiednie stacje kolejki podziemnej. "Żołnierze działali bardzo szybko, przeprowadzili ewakuację. Ludzie zaczęli uciekać, wielu krzyczało, było duże zamieszanie" - relacjonuje Ian McCafferty.[11:58] Serwis społecznościowy Facebook, w związku z zamachami w Brukseli, uruchomił usługę "safety check".

Dzięki niej każdy z użytkowników, który był w Brukseli w czasie eksplozji, może poinformować swoich znajomych, że jest bezpieczny.


[11:53] Arkadiusz Filipowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego Wrocławia, informuje:
"Dwanaścioro wrocławskich licealistów, którzy przebywają właśnie w Brukseli jest bezpiecznych.

Młodzież, która przebywa w stolicy Beligii to zwycięzcy konkursu Jestem Europejczykiem. Są pod opieką trzech nauczycieli oraz pracownika Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego Wrocławia. Przebywają w tej chwili w hotelu. Opiekunowie są w kontakcie z policją, która wskaże dogodny moment na opuszczenie miasta, tak by mogli bezpiecznie wrócić do Polski. Uczniowie są także w kontakcie ze swoimi rodzicami, przekazali im informacje o tym, że są w bezpiecznym miejscu."


[11:51] Zaostrzono środki bezpieczeństwa na lotniskach w Paryżu. Podobne decyzje podjęto na lotniskach w Londynie, Pradze, Amsterdamie i Bukareszcie

 W Rzymie zaostrzono we wtorek środki bezpieczeństwa po zamachach terrorystycznych przeprowadzonych w Brukseli - podała włoska agencja prasowa ANSA. Stan najwyższego alertu obowiązuje na stołecznym lotnisku Fiumicino.

W Wiecznym Mieście wzmożone zostały kontrole wielu obiektów i zabytków o strategicznym znaczeniu i masowo odwiedzanych przez turystów. Dotyczy to także dworców, stacji metra i lotnisk.
To oznacza, że nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, obowiązujące we włoskiej stolicy od kilku miesięcy, jeszcze bardziej zaostrzono - podają włoskie media.

Stan zagrożenia w Rzymie wprowadzono po listopadowych zamachach w Paryżu. Miasto jest patrolowane przez zwiększone siły policji i wojska.

Specjalne środki zostały następnie wprowadzone w grudniu w związku z uroczystościami Roku Świętego. W ostatnich dniach zapowiadano zaś dalsze zaostrzenie kontroli na czas ceremonii Wielkiego Tygodnia w Watykanie i spodziewanego napływu wiernych.


[11:50] "Jestem głęboko wstrząśnięty wiadomością o zamachach bombowych w Brukseli. Akty terroryzmu wymierzone w niewinne ofiary oraz fundamentalne wartości, na których zbudowana została Europa, wymagają wspólnej reakcji. Wobec niczym nieuzasadnionej przemocy, musimy solidarnie bronić naszej cywilizacji" - napisał prezydent Duda w depeszy kondolencyjnej do króla Belgów Filipa I.

"Zapewniam Waszą Królewską Mość, że w tych bolesnych i trudnych chwilach, łączymy się w żałobie i modlitwie z rodzinami ofiar. Jesteśmy myślami ze wszystkimi, którzy ucierpieli wskutek zamachów" - czytamy w depeszy kondolencyjnej.

"Proszę przyjąć, w imieniu Narodu Polskiego i moim własnym, wyrazy najgłębszego współczucia" - napisał prezydent.

Kondolencje rodzinom ofiar prezydent Duda złożył także na Twitterze.


[11:43] Telewizja RTBF informuje o 15 ofiarach śmiertelnych i 55 rannych w skutek wybuchu w metrze.


[11:30] Agencja Belga donosi o kolejnej eksplozji w Brukseli. Nie ma jednak na razie potwierdzenia z innego źródła.[11:26] Francja wyśle na granicę 1600 policjantów - poinformował francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve.


[11:23] Ministerstwo Spraw Zagranicznych w związku z wybuchami w Brukseli wydało specjalny komunikat:

Jesteśmy wstrząśnięci informacją o serii wybuchów, do jakich doszło dzisiaj w Belgii. Składamy kondolencje rodzinom i bliskim ofiar tragedii zamachów na międzynarodowym lotnisku Zaventem oraz w centrum miasta.

Informujemy, że polskie służby konsularne aktualnie weryfikują, czy wśród poszkodowanych nie ma polskich obywateli.

W związku z serią wybuchów Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało ostrzeżenie dla podróżnych. Informujemy, że Belgijskie Centrum Analiz Zagrożeń (OCAM) podniosło 22 marca br. ocenę zagrożenia terrorystycznego dla całej Belgii do najwyższego, czwartego poziomu. Lotnisko, drogi dojazdowe do portu lotniczego oraz sieć metra w Brukseli zostały zamknięte do odwołania. Władze apelują o pozostanie w domach oraz o bezwzględne stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa. OCAM na bieżąco analizuje sytuację bezpieczeństwa w Belgii.

W przypadku zmiany rekomendacji w zakresie bezpieczeństwa zostanie opublikowany nowy komunikat.[11:15] Jak donoszą lokalne media, Belgia zamyka granicę z Francją.


[11:13] Poseł Kukiz'15 informuje, że wśród ofiar mogą znajdować się Polacy.


[11:10] Trzynaście osób zginęło w podwójnej eksplozji, do której doszło we wtorek rano w hali odlotów na lotnisku Zaventem w Brukseli - podała prokuratura. Do wybuchów doszło także na stacjach metra w pobliżu instytucji UE, gdzie - według mediów - zginęło 10 osób.


[11:00] Belgijski prokurator potwierdził, że doszło do zamachu samobójczego.


[10:55] Premier Beata Szydło na godzinę 11:00 zwołała posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
"Mamy nadzieję, że ta tragedia, że tych ofiar nie będzie już więcej, ale wszyscy myślimy, co stało się właśnie tam" - podkreśliła premier. "Myślami jesteśmy w Brukseli, modlitwa za ofiary". Dzisiejsze posiedzenie Rady Ministrów zostało przełożone.


[10:45] Na francuskich lotniskach wprowadzono zaostrzone środki bezpieczeństwa. Podobne środki podjęto także na paryskim Gare du Nord - Dworcu Północnym, z którego odchodzą pociągi ekspresowe do stolicy Belgii.

Prezydent Francois Hollande zwołał w Pałacu Elizejskim nadzwyczajne posiedzenie z udziałem ministrów spraw wewnętrznych i obrony, aby omówić środki mogące zabezpieczyć przed ewentualnymi zamachami we Francji. W trybie pilnym zwołano także spotkania osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na lotniskach.

Jedna z nich, prefekt Gilles Leclair przyznał, że są one wyjątkowo narażone na ataki, gdyż każdy może wejść na ich teren. W pomieszczeniach lotnisk krążą wzmocnione patrole żołnierzy, z bronią gotową do strzału. Rozważane jest ustawienie specjalnych bramek przy wejściach do terminali i prześwietlania bagaży już tam.


[10:43] Władze Brukseli poleciły mieszkańcom, by pozostali w miejscach, w których się znajdują. Zamknięto największe dworce kolejowe w Brukseli. Na europejskich lotniskach wzmocniono środki bezpieczeństwa.


[10:40] Wszystkie instytucje Unii Europejskiej odwołały swoje posiedzenia.


[10:20] Do wybuchów doszło na przynajmniej 2 stacjach metra - Maelbeek i Schuman. Nie jeżdżą autobusy i tramwaje.


[10:13] Służby konsularne weryfikują, czy wśród poszkodowanych w wyniku eksplozji w Brukseli nie ma polskich obywateli - poinformował PAP dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.


[10:10] Port lotniczy w Brukseli będzie zamknięty do jutra, do godziny 6 rano - czytamy w komunikacie lotniska. Wszystkie loty i przyloty zostały odwołane.


[10:08] Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Kristalina Georgiewa zaleciła pracownikom unijnych instytucji pozostanie w domach lub nie wychodzenie na zewnątrz budynków, w których przebywają.


[10:00] Belgijskie media donoszą, że do eksplozji doszło w skutek ataków samobójczych.

Przypomnijmy, że według informacji belgijskiego portalu internetowego DH.be zginęło 11 osób, a 25 zostało rannych. RTBF, powołując się na źródła szpitalne, mówi o 10 martwych i 30 rannych osobach.

 


[9:40] W związku z wybuchem na lotnisku w Brukseli polskie linie lotnicze LOT zmieniły rozkład rejsów do stolicy Belgii. Rzecznik PLL LOT Adrian Kubicki powiedział IAR, że w drodze do Warszawy jest samolot, który rano wystartował z lotniska w Brukseli. Jego rejs przebiega bez zakłóceń. Samolot, który rano wyleciał z Warszawy do Brukseli, został przekierowany do Düsseldorfu. Odwołano rejs powrotny, który po godzinie 10 miał wylecieć ze stolicy Belgii do Warszawy


[9:25] Do wybuchu doszło również na stacji metra Maelbeek, niedaleko budynków instytucji unijnych - donosi Reuters. Władze transportu miejskiego poinformowały, że zamknięto wszystkie stacje metra w Brukseli.

Obecnie trwa ewakuacja metra.


[9:20] Agencja Belga podała, że tuż przed wybuchami na lotnisku padły strzały. Świadkowie słyszeli też mężczyzn krzyczących po arabsku.


[9:18] Minister bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych Belgii Jan Jambon ogłosił, że w kraju podniesiono alert antyterrorystyczny do 4., najwyższego poziomu. Niderlandzka telewizja publiczna VRT podaje, że na lotnisku znaleziono trzeci podejrzany pakunek.

[9:15] Na brukselskim lotnisku Zaventem we wtorek rano doszło do dwóch eksplozji. Belgijskie media informują o 11 ofiarach śmiertelnych i 25 rannych. Przyczyna eksplozji nie jest znana.


Port lotniczy Bruksela to międzynarodowe lotnisko zlokalizowane 12 km na północny wschód od stolicy Belgii, w Zaventem. To jeden z największych portów lotniczych w Europie - w 2015 roku obsłużył 23,5 mln pasażerów. Brukselskie lotnisko oferuje połączenia z 226 kierunkami na całym świecie obsługiwane przez 77 linii lotniczych.

Wybuchy na lotnisku w Brukseli wstrzymały loty / Flight Radar 24

Przypomnijmy, że w miniony piątek w Brukseli policja schwytała Salaha Abdeslama, uważanego za koordynatora krwawych paryskich zamachów z 13 listopada ub.r. Poza nim zatrzymano jeszcze cztery inne osoby podejrzane o związek z zamachami.

– Mimo pojmania najbardziej poszukiwanego terrorysty w Europie poziom zagrożenia terrorystycznego we Francji i w Belgii pozostaje bardzo wysoki – mówił po pojmaniu Abdeslama prezydent Francji Francois Hollande. Dodał, że osób odpowiedzialnych za paryskie ataki jest więcej, niż się początkowo wydawało, i należy spodziewać się dalszych aresztowań, bo dochodzenie i ściganie sprawców wciąż nie jest zakończone.

Po listopadowych zamachach w Paryżu w Brukseli, jak i w całej Belgii obowiązuje podwyższony – trzeci – stopień zagrożenia terrorystycznego. – Poziom ten oznacza zagrożenie poważne: zamachy są możliwe i prawdopodobne – przypomina polskie MSZ. W związku z tym w Brukseli utrzymywano zwiększoną obecność policji wspieranej przez wojsko w miejscach publicznych, częstsze kontrole czy  obecność odpowiednich służb bezpieczeństwa w metrze oraz przy szkołach.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Beata Płomecka/Bruksela/dabr

Źródło:Bankier24
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (375)

dodaj komentarz
~kibic
w tej sytuacji wyjazd na euro 2016 do francyji to czysta głupota i rosyjska ruletka dobra dla hardkorowcow co lubią doznania ekstrmalne albo innych kamikadze
~aaa
Donald Tusk: "To jest piękne miejsce. Ciągle jestem pod wrażeniem czegoś, co mi się nie znudziło, czyli wielokulturowości i kapitalnej mieszanki, czegoś, czego nadal nie ma we wschodniej Europie i wydaje mi się, że każdy, kto przeżyłby choćby kilka tygodni w Brukseli, a jest a naszego regionu, zrozumiałby, że Donald Tusk: "To jest piękne miejsce. Ciągle jestem pod wrażeniem czegoś, co mi się nie znudziło, czyli wielokulturowości i kapitalnej mieszanki, czegoś, czego nadal nie ma we wschodniej Europie i wydaje mi się, że każdy, kto przeżyłby choćby kilka tygodni w Brukseli, a jest a naszego regionu, zrozumiałby, że migracja nie musi się wiązać tylko z lękami. Że tak naprawdę korzyści z tego odnosi Europa, a w tym Bruksela."

Źródło: wywiad udzielony brukselskiej edycji gazety "Politico", 3 lipca 2015, autor Matthew Kaminski
~lodzik_bambino
belgia, kraj bez narodu, bez zadnego spoiwa wewnetrznego i bez właściwości. nie ma tam zadnej sily ktora moglaby sie przeciwstawic czemukolwiek i komukolwiek. UE usilnie stara sie zeby wszystkiepanstwa poszly tą drogą. nasze zacofanie i zasciankowosc wkrotce stanie sie ogromnym atutem w zislamizowanej europie. wkrotce nawet belgia, kraj bez narodu, bez zadnego spoiwa wewnetrznego i bez właściwości. nie ma tam zadnej sily ktora moglaby sie przeciwstawic czemukolwiek i komukolwiek. UE usilnie stara sie zeby wszystkiepanstwa poszly tą drogą. nasze zacofanie i zasciankowosc wkrotce stanie sie ogromnym atutem w zislamizowanej europie. wkrotce nawet czytelnicy gazety wyborczej i newsweeka otworza oczy.
~LinuxMint_17_3_User
Tak - Soros to ma łatwe życie. Zrobił ze świata planetę nieszczęśliwych kretynów. Jego macki przeniknęły już dawno do rządów w Euro-komunie, Przecież to ślepy nawet dojrzy. Rządzący kompletne zachowują się jak pijane dzieci we mgle na środku autostrady, To kupa kretynów albo specjalnie sterowanych. Soros wykorzystał Tak - Soros to ma łatwe życie. Zrobił ze świata planetę nieszczęśliwych kretynów. Jego macki przeniknęły już dawno do rządów w Euro-komunie, Przecież to ślepy nawet dojrzy. Rządzący kompletne zachowują się jak pijane dzieci we mgle na środku autostrady, To kupa kretynów albo specjalnie sterowanych. Soros wykorzystał obozy uchodźców w Turcji do swych niecnych planów, i destabilizacji Europy. Politycy w myśl nakręconej przez Sorosa poprawności politycznej wprost się boją. Albo oszaleli.

Nie mają żadnego planu na przyszłość potrafią tylko idiotycznie opluwać Putina i zatwierdzać sankcje które to są strzałem we własne kolano. Szkoda więcej pisać wystarczy wspomnieć że. Angele Merkel wręcz biegała jak kretynka po dworcach z chlebem i solą, taki scenariusz nawet nie przyszedł by do głowy ciężko psychicznie chorym. Dziwnym przypadkiem „nachodzcy” znajdowali na swojej trasie ulotki, o tym jakie maja prawa i gdzie się udać. Tak – Europa jest na przegranej pozycji, zawsze piszę że sytuacja z Syrii zagości na całego w naszym sąsiedztwie, to lewactwo mnie opluwa i wyśmiewa. Niestety Arogancja i głupota zawsze kroczy przed upadkiem- prawda USA i Europo?

Panie Soros to pana kraj jest głównym producentem tych nieszczęśników (uchodźców), a będzie ich więcej bo cała Europa zamieni się w jedno ognisko zapalne, Tak - wiemy to wszystko w obronie nadrzędności drukowanego dolara. Który wy nazywacie walką z terroryzmem, tak walczycie od 9/10/2001 roku i co - co dzień to gorzej i nie kończące się wojny, i „zabezpieczacie” na trasie waszego pochodu złoto)

Plan zniszczenia Europy poprzez napływ muzułmańskich uchodźców to dobrze zaplanowane przedsięwzięcie, którego inicjatorem jest sam George Soros, biznesmen i filantrop reprezentujący interesy żydowskich bankierów Rothschild. Złowieszczy ślad George Soros jest wszędzie.

Gdyby nie ogromne pieniądze Sorosa, spora liczba organizacji lewicowych byłaby znacznie mniej wpływowa. On przeznacza ponad 7 miliardów dolarów, na media i organizacje takie jak ACORN, La Raza, the Huffington Post, the Southern Poverty Law Center, Planned Parenthood, the Center for American Progress, MoveOn.org oraz setki innych.

W Polsce Soros finansuje działanie Fundacji Batorego, organizacji Nigdy Więcej oraz wspiera środowiska LGBT. Jest on członkiem klubu Rzymskiego, Grupy Bilderberg i najważniejszą postacią corocznego forum ekonomicznym w Davos. w 2012 roku na corocznym szczycie w szwajcarskim Davos George Soros oznajmił zebranym: "jestem aniołem który chce ratować świat"

Pamiętajmy: Pieniądze nie mają ojczyzny. Finansiści nie posiadają przyzwoitości i patriotyzmu, a ich jedynym celem jest zysk.

Ps. Pan Wałęsa myślał że przez bramę skakał z własnego rozpędu, Nie drogi kolego kopa dostałeś od Sorosa, to dla niego skakałeś,
„Soros – hmm, do całkowitej hegemoni świata pozostały tylko Rosja i Chiny. Działamy zawsze tak samo. Kładziemy u was wasz biznes i gospodarkę, stawiamy nasz, jak to nie pomaga sprzedajemy wam "Majdan" i wy to kupujecie drogie leszcze. Pamiętacie okres końca komuny, jaką pomoc z zachodu otrzymywała Solidarność, tak to byliśmy my. Teraz zbieramy z was miód. To był nasz pierwszy Majdan we wschodniej Europie. Wy na samą myśl że to może być prawda nazywacie takie myślenie Rosyjskim troll-owaniem.

Kretynów i lewaków jak zwykle proszę o klikanie na czerwoną łapkę.
~LinuxMint_17_3_User
"od 9/10/2001 roku" Wklepałem nie tą date ma być od 9/11/2001 roku wieżowce NY
~xyz
A my znów podświetlamy PKiN, PGE Narodowy w geście solidarności zamiast zamykać granice i wypraszać morderców z Polski i Europy...

Konkretnych działań, politycy a nie PR'owej farsy-szopki!!!
~commonsense
w Belgii najwyraźniej jest zagrożona demokracja, należałoby wnieść rezolucję na ten kraj i KE powinna się tym zająć, a od PL się odpierdolić, i w ramach ustawy 'solidarnościowej gdy kraj UE jest zagrożony należy mu się pomoc z 'zewnątrz' więc proponuję wysłać z PL jedną brygadę pancerną, i ciekaw w Belgii najwyraźniej jest zagrożona demokracja, należałoby wnieść rezolucję na ten kraj i KE powinna się tym zająć, a od PL się odpierdolić, i w ramach ustawy 'solidarnościowej gdy kraj UE jest zagrożony należy mu się pomoc z 'zewnątrz' więc proponuję wysłać z PL jedną brygadę pancerną, i ciekaw jestem kiedy będą pierwsze zamachy w Niemczech? kwestia czasu? tyle ich na wpuszczali że to już raczej nieuniknione, i wtedy to oni poczują czym jest zagrożona 'demokracja'
~opty
....Merkel i Hollando ! .... czy o to wam chodziło ??????????? .... i czy data rady ?????? odejdzie już bo przykro na was patrzec......
~Historyk
Król Belgów, Leopold II Koburg, należy do największych zbrodniarzy XIX i XX wieku. Ale chociaż stworzony przez niego system pochłonął miliony istnień, historia nie wymienia go w jednym szeregu z Hitlerem, Stalinem czy Mao. Gorzka ironia - to, co działo się w sowieckich łagrach, Leopold przetestował w Wolnym Państwie Król Belgów, Leopold II Koburg, należy do największych zbrodniarzy XIX i XX wieku. Ale chociaż stworzony przez niego system pochłonął miliony istnień, historia nie wymienia go w jednym szeregu z Hitlerem, Stalinem czy Mao. Gorzka ironia - to, co działo się w sowieckich łagrach, Leopold przetestował w Wolnym Państwie Kongo. Tyle że kilkadziesiąt lat wcześniej
Historycy do dziś sprzeczają się, ile ofiar należy przypisać systemowi stworzonemu przez belgijskiego króla. Adam Hochschild przytacza oficjalne rządowe statystyki, z których wynika, że w latach 80. XIX wieku populacja Konga wynosiła około 20 mln ludzi. Gdy kolonię przejmowała Bruksela, Kongijczyków było o ponad połowę mniej.

Część badaczy przyjmuje pozycję autora "King Leopold's Ghost" bez większych obiekcji. Inni uważają, że margines błędu jest tu zbyt duży - wszystkie dane, zważywszy na rozmiar kolonii, musiały być wszak jedynie nieprecyzyjnym szacunkami. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że represje, głód i choroby zabiły w okresie Wolnego Państwa miliony osób. Niektóre regiony, niegdyś gęsto zaludnione, po 23 latach europejskiej dominacji obróciły się w pustkowia.

Dużą zagadkę stanowiły też pieniądze. Leopold stworzył dziesiątki firm, na których zagraniczne konta przenosił zyski z Afryki. Zrozumienie finansowej piramidy postawionej przez monarchę zabrało belgijskim śledczym 15 lat. Ostrożne rachunki mówią, że monarcha zarobił na Kongo 220 mln franków. Dzisiaj równałoby się to ponad miliardowi dolarów.

Mimo że parlament odebrał Leopoldowi kolonię, Bruksela nie miała zamiaru drążyć dalej tematu. Oficjalna propaganda całkowicie pomijała zbrodnie Wolnego Państwa, a król ponownie zaczął być przedstawiany jako dobrodziej. Utraciwszy głównego wroga, po pięciu latach Congo Reform Association upadło. Dzieło zapomnienia dokończyły wojny światowe. Gdy w 1960 Belgowie opuszczali uzyskującą niepodległość kolonię, w oficjalnych przemówieniach wysławiali "geniusz Leopolda II"
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki