Dwie eksplozje na lotnisku w Brukseli

Na brukselskim lotnisku Zaventem we wtorek rano doszło do dwóch eksplozji. Belgijskie media informują o 34 ofiarach śmiertelnych i ponad 200 rannych. Kilkadziesiąt minut później doszło do wybuchu na jednej ze stacji metra. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie.

Co najmniej 34 ofiary śmiertelne pochłonęły dwa zamachy, do jakich doszło we wtorek rano w Brukseli
Co najmniej 34 ofiary śmiertelne pochłonęły dwa zamachy, do jakich doszło we wtorek rano w Brukseli

Bruksela: zamachy na lotnisku i w metrze

Co najmniej 34 ofiary śmiertelne pochłonęły dwa zamachy, do jakich doszło we wtorek rano w Brukseli. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie (ISIS).

Pierwszy atak miał miejsce przed godziną 8 rano na lotnisku Zaventem w belgijskiej stolicy. Z dotychczasowych informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że w podwójnej eksplozji zginęło 14 osób, a co najmniej 35 zostało rannych. Śledczy uważają, że sprawcą przynajmniej jednej z eksplozji był zamachowiec samobójca.

Około dwóch godzin później doszło do wybuchów na stacji metra Maelbeek w pobliżu instytucji unijnych. Premier Belgii Charles Michel poinformował, że w ich wyniku zginęło 20 osób. Potwierdził również, że wydarzenia na lotnisku i w metrze to zamachy.

Jak poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wśród rannych jest trzech polskich obywateli. Są hospitalizowani.

[19:00] Belgijska policja poszukuje mężczyzny, który mógł być jednym ze sprawców wtorkowych zamachów w Brukseli - poinformował prokurator federalny Frederic Van Leeuv. Poszukiwany to jeden z trzech mężczyzn sfotografowanych przez kamerę na lotnisku.

"Sfotografowano trzech podejrzanych. Dwóch z nich to prawdopodobnie zamachowcy samobójcy. Trzeci, ubrany w jasną kurtkę i kapelusz, jest aktywnie poszukiwany" - powiedział prokurator.

Dodał, że trwają przeszukania w kilku miejscach w Belgii. Według prokuratora belgijskie służby weryfikują informację, że Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia ataków terrorystycznych w Brukseli. "Jest też jeszcze zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy jest związek z zamachami w Paryżu z ubiegłego roku" - dodał Van Leeuw.


[18:50] Najwyższy budynek świata - Burdż Chalifa w Dubaju - podświetlony kolorami belgijskiej flagi na znak solidarności z rodzinami ofiar wybuchów w Brukseli. Zjednoczone Emiraty Arabskie potępiły terrorystyczny atak, do którego doszło dzisiaj w stolicy Belgii. Minister spraw zagranicznych Anwar Mohammad Gargash napisał w oświadczeniu, że wszelkie przejawy terroryzmu bez względu na narodowość i religię muszą być natychmiast potępiane.

"Wyrażamy solidarność z narodem belgijskim. Niezależnie od tego kiedy i gdzie, bez względu na to kto to zrobił i jaką miał motywację, akty terroru muszą zostać napiętnowane." Minister wezwał też międzynarodową wspólnotę, by zintensyfikowała wysiłki zmierzające do wyeliminowania wszelkich przejawów radykalizmu.


[18:30] By zapewnić ochronę swoich obywateli przed potencjalnymi atakami terrorystycznymi, szereg krajów w reakcji na wtorkowe zamachy w Brukseli wprowadziło podwyższone normy bezpieczeństwa na lotniskach, dworcach kolejowych i w innych miejscach publicznych. Czytaj więcej


[18:15] ISIS zagroziło kolejnymi aktami terroru: "Obiecujemy sojuszowi krzyżowców wymierzonemu w Państwo Islamskie, że nadejdą dla nich mroczne dni, będące karą za agresję przeciwko Państwu Islamskiemu" - zapowiedzieli dżihadyści w komunikacie. Czytaj więcej


[18:10] Po wtorkowych zamachach, które wstrząsnęły Brukselą, częściowo przywracana jest komunikacja. Nieco opustoszałe ulice, zwłaszcza w dzielnicy europejskiej, obstawione są policją i wojskiem. Władze zdecydowały się na otwarcie dwóch dużych stołecznych dworców. Czytaj więcej


[18:02] Kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła sprawców zamachów w Brukseli, określając ich mianem "wrogów wszelkich wartości" wyznawanych w Europie. Zapewniła o swej determinacji w walce z terroryzmem; zaapelowała do Unii Europejskiej o jedność. Czytaj więcej


[17:41] Premier Włoch Matteo Renzi w oświadczeniu wydanym po wtorkowych zamachach w Brukseli powiedział, że kolejna fala terroru potwierdza, iż "zagrożenie jest globalne, a zabójcy - miejscowi". "Wrogowie są już w naszych miastach" - ostrzegł. Czytaj więcej


[17:25] Antyterroryści zniszczyli trzecią bombę, która miała wybuchnąć na lotnisku - poinformował gubernator Brukseli.


[17:09] Lotnisko Zaventem będzie zamknięte do środy włącznie - informuje CNN.


[16:48] Po wtorkowych zamachach terrorystycznych do minimum zredukowano personel w obu belgijskich elektrowniach atomowych - Doel i Tihange. "Pozostali tam tylko ci, którzy naprawdę musieli" - powiedział rzecznik belgijskiego nadzoru nuklearnego AFCN. Czytaj więcej


[16:33] Ataki terrorystyczne dotknęły Brukselę, ale na celowniku terrorystów jest cała Europa - oświadczył we wtorek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, apelując o jedność UE w obliczu zagrożenia. Czytaj więcej


[16:25] Do przeprowadzenia zamachów w Brukseli przyznało się tzw. Państwo Islamskie - informuje Reuters powołując się na agencję zbliżoną do ISIS.


[16:06]  Przekazałem zalecenie, aby wystawione zostały dodatkowe posterunki i patrole policji oraz straży granicznej na lotniskach, dworcach kolejowych, w centrach handlowych i tam, gdzie są duże skupiska ludzi - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Czytaj więcej


[16:03] Władze Belgii ogłosiły trzydniową żałobę narodową.


[15:58] Belgijskie media: oto domniemani sprawcy ataków


[15:50] Poranne zamachy terrorystyczne w Brukseli nie podważą woli Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników do walki z Państwem Islamskim (IS) - zapowiedział we wtorek przed Kongresem amerykański minister obrony Ash Carter.

"Żaden atak nie wpłynie na nasze postanowienie wzmocnienia działań mających na celu pokonanie ISIS" - zapewniał Carter. Czytaj więcej


[15:43] Terroryści, którzy uderzyli w lotnisko i metro koło instytucji UE w Brukseli, chcą, byśmy uwierzyli w globalną wojnę - uważa ekspert ds. terroryzmu Michael Weiss. Ataki planowano od dawna, ale mogły być przyspieszone jako rewanż po schwytaniu Abdeslama - dodał. Czytaj więcej


[15:36] Ambasada RP w Brukseli poinformowała, że można zgłaszać osoby zaginione w związku z zamachami w Brukseli (które przebywały na lotnisku Zaventem, w dzielnicy europejskiej, ew. w innych miejscach, gdzie mogło dojść do wybuchów) poprzez email: bebruamb3@msz.gov.pl oraz pod numerem telefonu: z Polski +32 2 73 90 121, z Belgii 02 73 90 121.

Telefon informacyjny dla osób poszukujących informacji o bliskich, którzy mogli znaleźć się w niebezpieczeństwie, uruchomiło również belgijskie centrum kryzysowe. Numer telefonu to: +32 7 81 51 771. Władze doradzają, by w pierwszej kolejności próbować nawiązać kontakt za pośrednictwem mediów społecznościowych.


[15:24] Prezydent USA Barack Obama potępił wtorkowe zamachy w Brukseli i obiecał, że Stany Zjednoczone zrobią, co w ich mocy, by pomóc przyjaciołom w Belgii w schwytaniu sprawców i pociągnięciu ich do odpowiedzialności.


[15:14] MSZ: Troje Polaków rannych w Brukseli.


[15:00] Dwaj Polacy ranni w zamachach w Brukseli to funkcjonariusze Służby Celnej, którzy przebywali tam w delegacji - poinformował we wtorek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z szefami służb.


[14:50] Andrzej Duda: Nie ma sygnałów niebezpieczeństwa dla Polski. Czytaj więcej


[14:46] Co najmniej 20 osób zginęło we wtorkowym zamachu na stacji metra w centrum Brukseli, a 106 ludzi zostało rannych - powiedział na konferencji prasowej burmistrz stolicy Belgii Yvan Mayeur, potwierdzając wcześniejsze doniesienia mediów.


[14:33] W warszawskim merze został podniesiony stan bezpieczeństwa, została zwiększona liczba patroli - poinformował wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak.

"Został podniesiony stan bezpieczeństwa w metrze, zostały tam zwiększone liczby patroli po stronie służby ochrony metra, która dużo szczegółowiej, w ramach naszej procedury, od rana przygląda się temu jak funkcjonuje metro" - powiedział Jóźwiak. Czytaj więcej


[14:30] Federica Mogherini przerywa swoje wystąpienie i wychodzi z konferencji prasowej z płaczem.


[14:26] Belgijska policja powiększyła po atakach w Brukseli strefę bezpieczeństwa, zamykając dostęp dla postronnych osób już nie tylko wokół stacji metra Maelbeek, na której doszło do zamachu, ale również do niektórych instytucji UE.

Policja uniemożliwia dostęp do ulic wokół głównej siedziby Komisji Europejskiej oraz położonej tuż obok stacji metra Schuman.


[14:20] Po zamachach w Brukseli została ewakuowana elektrownia atomowa Tihange - podała telewizja VTM.


[14:11] Belgijska policja znalazła przy zwłokach zamachowca z lotniska w Brukseli karabin Kałasznikowa - poinformowały we wtorek belgijskie media.

Na miejscu ataku terrorystycznego znaleziono także pas z materiałami wybuchowymi, które nie eksplodowały.


Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~kibic

w tej sytuacji wyjazd na euro 2016 do francyji to czysta głupota i rosyjska ruletka dobra dla hardkorowcow co lubią doznania ekstrmalne albo innych kamikadze

! Odpowiedz
0 9 ~aaa

Donald Tusk: "To jest piękne miejsce. Ciągle jestem pod wrażeniem czegoś, co mi się nie znudziło, czyli wielokulturowości i kapitalnej mieszanki, czegoś, czego nadal nie ma we wschodniej Europie i wydaje mi się, że każdy, kto przeżyłby choćby kilka tygodni w Brukseli, a jest a naszego regionu, zrozumiałby, że migracja nie musi się wiązać tylko z lękami. Że tak naprawdę korzyści z tego odnosi Europa, a w tym Bruksela."

Źródło: wywiad udzielony brukselskiej edycji gazety "Politico", 3 lipca 2015, autor Matthew Kaminski

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~lodzik_bambino

belgia, kraj bez narodu, bez zadnego spoiwa wewnetrznego i bez właściwości. nie ma tam zadnej sily ktora moglaby sie przeciwstawic czemukolwiek i komukolwiek. UE usilnie stara sie zeby wszystkiepanstwa poszly tą drogą. nasze zacofanie i zasciankowosc wkrotce stanie sie ogromnym atutem w zislamizowanej europie. wkrotce nawet czytelnicy gazety wyborczej i newsweeka otworza oczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~LinuxMint_17_3_User

Tak - Soros to ma łatwe życie. Zrobił ze świata planetę nieszczęśliwych kretynów. Jego macki przeniknęły już dawno do rządów w Euro-komunie, Przecież to ślepy nawet dojrzy. Rządzący kompletne zachowują się jak pijane dzieci we mgle na środku autostrady, To kupa kretynów albo specjalnie sterowanych. Soros wykorzystał obozy uchodźców w Turcji do swych niecnych planów, i destabilizacji Europy. Politycy w myśl nakręconej przez Sorosa poprawności politycznej wprost się boją. Albo oszaleli.

Nie mają żadnego planu na przyszłość potrafią tylko idiotycznie opluwać Putina i zatwierdzać sankcje które to są strzałem we własne kolano. Szkoda więcej pisać wystarczy wspomnieć że. Angele Merkel wręcz biegała jak kretynka po dworcach z chlebem i solą, taki scenariusz nawet nie przyszedł by do głowy ciężko psychicznie chorym. Dziwnym przypadkiem „nachodzcy” znajdowali na swojej trasie ulotki, o tym jakie maja prawa i gdzie się udać. Tak – Europa jest na przegranej pozycji, zawsze piszę że sytuacja z Syrii zagości na całego w naszym sąsiedztwie, to lewactwo mnie opluwa i wyśmiewa. Niestety Arogancja i głupota zawsze kroczy przed upadkiem- prawda USA i Europo?

Panie Soros to pana kraj jest głównym producentem tych nieszczęśników (uchodźców), a będzie ich więcej bo cała Europa zamieni się w jedno ognisko zapalne, Tak - wiemy to wszystko w obronie nadrzędności drukowanego dolara. Który wy nazywacie walką z terroryzmem, tak walczycie od 9/10/2001 roku i co - co dzień to gorzej i nie kończące się wojny, i „zabezpieczacie” na trasie waszego pochodu złoto)

Plan zniszczenia Europy poprzez napływ muzułmańskich uchodźców to dobrze zaplanowane przedsięwzięcie, którego inicjatorem jest sam George Soros, biznesmen i filantrop reprezentujący interesy żydowskich bankierów Rothschild. Złowieszczy ślad George Soros jest wszędzie.

Gdyby nie ogromne pieniądze Sorosa, spora liczba organizacji lewicowych byłaby znacznie mniej wpływowa. On przeznacza ponad 7 miliardów dolarów, na media i organizacje takie jak ACORN, La Raza, the Huffington Post, the Southern Poverty Law Center, Planned Parenthood, the Center for American Progress, MoveOn.org oraz setki innych.

W Polsce Soros finansuje działanie Fundacji Batorego, organizacji Nigdy Więcej oraz wspiera środowiska LGBT. Jest on członkiem klubu Rzymskiego, Grupy Bilderberg i najważniejszą postacią corocznego forum ekonomicznym w Davos. w 2012 roku na corocznym szczycie w szwajcarskim Davos George Soros oznajmił zebranym: "jestem aniołem który chce ratować świat"

Pamiętajmy: Pieniądze nie mają ojczyzny. Finansiści nie posiadają przyzwoitości i patriotyzmu, a ich jedynym celem jest zysk.

Ps. Pan Wałęsa myślał że przez bramę skakał z własnego rozpędu, Nie drogi kolego kopa dostałeś od Sorosa, to dla niego skakałeś,
„Soros – hmm, do całkowitej hegemoni świata pozostały tylko Rosja i Chiny. Działamy zawsze tak samo. Kładziemy u was wasz biznes i gospodarkę, stawiamy nasz, jak to nie pomaga sprzedajemy wam "Majdan" i wy to kupujecie drogie leszcze. Pamiętacie okres końca komuny, jaką pomoc z zachodu otrzymywała Solidarność, tak to byliśmy my. Teraz zbieramy z was miód. To był nasz pierwszy Majdan we wschodniej Europie. Wy na samą myśl że to może być prawda nazywacie takie myślenie Rosyjskim troll-owaniem.

Kretynów i lewaków jak zwykle proszę o klikanie na czerwoną łapkę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~LinuxMint_17_3_User

"od 9/10/2001 roku" Wklepałem nie tą date ma być od 9/11/2001 roku wieżowce NY

! Odpowiedz
0 7 ~xyz

A my znów podświetlamy PKiN, PGE Narodowy w geście solidarności zamiast zamykać granice i wypraszać morderców z Polski i Europy...

Konkretnych działań, politycy a nie PR'owej farsy-szopki!!!

! Odpowiedz
0 14 ~commonsense

w Belgii najwyraźniej jest zagrożona demokracja, należałoby wnieść rezolucję na ten kraj i KE powinna się tym zająć, a od PL się odpierdolić, i w ramach ustawy 'solidarnościowej gdy kraj UE jest zagrożony należy mu się pomoc z 'zewnątrz' więc proponuję wysłać z PL jedną brygadę pancerną, i ciekaw jestem kiedy będą pierwsze zamachy w Niemczech? kwestia czasu? tyle ich na wpuszczali że to już raczej nieuniknione, i wtedy to oni poczują czym jest zagrożona 'demokracja'

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~opty

....Merkel i Hollando ! .... czy o to wam chodziło ??????????? .... i czy data rady ?????? odejdzie już bo przykro na was patrzec......

! Odpowiedz
0 12 ~Historyk

Król Belgów, Leopold II Koburg, należy do największych zbrodniarzy XIX i XX wieku. Ale chociaż stworzony przez niego system pochłonął miliony istnień, historia nie wymienia go w jednym szeregu z Hitlerem, Stalinem czy Mao. Gorzka ironia - to, co działo się w sowieckich łagrach, Leopold przetestował w Wolnym Państwie Kongo. Tyle że kilkadziesiąt lat wcześniej
Historycy do dziś sprzeczają się, ile ofiar należy przypisać systemowi stworzonemu przez belgijskiego króla. Adam Hochschild przytacza oficjalne rządowe statystyki, z których wynika, że w latach 80. XIX wieku populacja Konga wynosiła około 20 mln ludzi. Gdy kolonię przejmowała Bruksela, Kongijczyków było o ponad połowę mniej.

Część badaczy przyjmuje pozycję autora "King Leopold's Ghost" bez większych obiekcji. Inni uważają, że margines błędu jest tu zbyt duży - wszystkie dane, zważywszy na rozmiar kolonii, musiały być wszak jedynie nieprecyzyjnym szacunkami. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że represje, głód i choroby zabiły w okresie Wolnego Państwa miliony osób. Niektóre regiony, niegdyś gęsto zaludnione, po 23 latach europejskiej dominacji obróciły się w pustkowia.

Dużą zagadkę stanowiły też pieniądze. Leopold stworzył dziesiątki firm, na których zagraniczne konta przenosił zyski z Afryki. Zrozumienie finansowej piramidy postawionej przez monarchę zabrało belgijskim śledczym 15 lat. Ostrożne rachunki mówią, że monarcha zarobił na Kongo 220 mln franków. Dzisiaj równałoby się to ponad miliardowi dolarów.

Mimo że parlament odebrał Leopoldowi kolonię, Bruksela nie miała zamiaru drążyć dalej tematu. Oficjalna propaganda całkowicie pomijała zbrodnie Wolnego Państwa, a król ponownie zaczął być przedstawiany jako dobrodziej. Utraciwszy głównego wroga, po pięciu latach Congo Reform Association upadło. Dzieło zapomnienia dokończyły wojny światowe. Gdy w 1960 Belgowie opuszczali uzyskującą niepodległość kolonię, w oficjalnych przemówieniach wysławiali "geniusz Leopolda II"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil