REKLAMA

Pentagon: zamachy w Brukseli nie wpłyną na walkę z dżihadystami z IS

2016-03-22 15:43
publikacja
2016-03-22 15:43
fot. LARRY DOWNING/REUTERS / FORUM

Poranne zamachy terrorystyczne w Brukseli, w których zginęły co najmniej 34 osoby, nie podważą woli Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników do walki z Państwem Islamskim (IS) - zapowiedział we wtorek przed Kongresem amerykański minister obrony Ash Carter.

"Żaden atak nie wpłynie na nasze postanowienie wzmocnienia działań mających na celu pokonanie ISIL (Islamskie Państwo Iraku i Lewantu - poprzednia nazwa IS)" - zapewniał Carter, przemawiając przed parlamentarną komisją ds. sił zbrojnych. Podczas wystąpienia nie wskazał jednak konkretnej organizacji, która może odpowiadać za ataki terrorystyczne w stolicy Belgii.

Minister obrony USA podkreślił, że Waszyngton bacznie monitoruje sytuację w Brukseli.

"Jesteśmy również gotowi, aby zapewnić niezbędną pomoc naszym przyjaciołom i sojusznikom w Europie" - powiedział Carter.

Tymczasem amerykańskie służby dyplomatyczne poinformowały we wtorek, że sekretarz stanu John Kerry rozmawiał przez telefon z ministrem spraw zagranicznych Belgii Didierem Reyndersem. Kerry i Reynders mieli uzgodnić konieczność wymiany informacji na temat postępów w śledztwie dotyczącym zamachów w Brukseli.

W oświadczeniu amerykańskiego resortu dyplomacji podkreślono, że Stany Zjednoczone pracują nad "określeniem sytuacji amerykańskich obywateli w Brukseli". Tymczasem ambasada USA w stolicy Belgii zaapelowała do przebywających tam Amerykanów o pozostanie w miejscu pobytu i o "podjęcie kroków w celu zwiększenia własnego bezpieczeństwa".

Najnowszy bilans wtorkowych zamachów terrorystycznych w Brukseli to 34 ofiary śmiertelne i ponad 200 rannych. Policja przeszukuje domy i poszukuje osób, które mogły być powiązane z zamachami. Wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego.

Celem zamachów bombowych było lotnisko Zaventem i stacja metra Maelbeek położona 350 metrów od głównej siedziby Komisji Europejskiej. Burmistrz stolicy Belgii Yvan Mayeur powiedział na konferencji prasowej, potwierdzając wcześniejsze doniesienia mediów, że na stacji metra zginęło co najmniej 20 ludzi, a 106 zostało rannych. Według belgijskiej straży pożarnej na lotnisku zginęło 14 osób, a 92 zostały ranne.(PAP)

lm/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~zefir
To uwłaczające gdy europejskie organy UE panujące nad ponad 500 mln Europejczyków tak poddańczo,tak uniżeniei wazeliniarstwo padają przed ok 300 mln jankesów..Pytam:po ch.j nam taka UE?

Powiązane: Zamachy terrorystyczne w Brukseli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki