Drugie referendum w sprawie brexitu?

Teresa May zaproponowała brytyjskiemu parlamentowi ponowne referendum w sprawie brexitu. Czy premier uda się w ten sposób przełamać impas, w jakim utknęły rozmowy w sprawie opuszczenia przez jej kraj Unii Europejskiej?

(fot. Toby Melville / Reuters)

Jak donosi Bloomberg, May chce, aby to Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum "za" lub "przeciw" jej ustaleniom dotyczącym wyjścia ze Wspólnoty. W praktyce więc oznaczałoby to ponowne głosowanie nad samym brexitem. 

(Bankier.pl)

Początkowo funt umocnił się na wiadomość o planach rozpisania drugiego referendum. Kurs GBP/USD ruszył w górę, rosnąc z ok. 1,27 do przeszło 1,28 dolarów za funta. Ale pozytywna reakcja była krótkotrwała i już po kilkunastu minutach brytyjska waluta zaczęła oddawać wzrosty. W środę rano za jednego funta płacono ok. 1,2690 USD. To poziom bliski tegorocznego minimum na "Kablu". Ze względu na słabość złotego względem euro kurs funta utrzymał się jednak na poziomie ok. 4,90 zł.

W projekcie ustawy, który ponownie trafi pod obrady Izby Gmin w przyszłym tygodniu, znajdzie się nowy zapis zobowiązujący rząd do przeprowadzenia głosowania w parlamencie nad propozycją przedstawienia ostatecznej decyzji pod drugie referendum. Premier zapewniła, że w razie większościowego poparcia takiego rozwiązania - choć jak zaznaczyła, będzie to wbrew jej opinii - jej gabinet będzie zobowiązany do zrealizowania takiej decyzji.

Brytyjska premier stawia jednak warunek - referendum byłoby możliwe, gdyby parlament przyjął jej ustalenia z Brukselą w pierwszym głosowaniu. "Jedynie głosując [...] za ustawą dotyczącą umowy wyjścia, posłowie będą mogli otworzyć parlamentowi drogę do określenia tego, w jaki sposób wyjdziemy z Unii Europejskiej. Jeśli zagłosują przeciwko (...) to będzie to głos za zatrzymaniem brexitu" - podkreśliła.

Nie odżegnuje się od możliwością głosowania nad różnymi postbrexitowymi rozwiązaniami. Teresa May w swoim wtorkowym wystąpieniu zaznaczyła, że byłaby gotowa przedstawić nową wersję brexitu, która zakładałaby ściślejsze, przynajmniej handlowe, stosunku z Unią Europejską. Premier zależałoby na wypracowaniu takiego modelu obrotu usługami, który pozwoliłby na bezproblemową wymianę z krajami wspólnotowymi "bez członkostwa we wspólnym rynku UE i bez dalszego utrzymania swobody przepływu osób". Wśród rozwiązań, które na to pozwolą, ma być m.in. harmonizacja przepisów dotyczących produktów rolnych.

Co więcej,  May zapowiedziała utrzymanie lub nawet podwyższenie w przyszłości unijnych standardów dotyczących praw pracowniczych i ochrony środowiska. W ten sposób chce zyskać dodatkowe głosy opozycyjnych labourzystów, jednocześnie jednak nadwyrężając cierpliwość "probrexitowych" posłów. 

Jest to znacząca zmiana nastawienia, gdyż do tej pory zarówno premier, jak i brytyjski parlament byli negatywnie nastawieni do ponownego referendum. 

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską najpóźniej 31 października br. 

aw/pap

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
21 2 zenonn

Zwolennicy silnej Rosji, Ameryki są za rozbiciem0 UE
Agentura w Polsce jest za wyjściem Polski z UE
Jak szalec to szaleć, każde województwo ma być osobnym państwem! Nie podoba sie jakiejś szumowinie?
Alterntywa to poddaństwo Rosji albo Niemcom
Skundlona chazaria z USA chętnie złupi kraj przywislanski, wolska patola będzie głosować na +

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 20 roza_von_schweinkopf

Zjednoczoną europę w wersji 1.0 próbował zmontować Stalin. Potem v1.1 Hitler. Wersja 2.0 przy pomocy ogłupiającej telewizji jest teraz. Wspólna europa to nie religia tylko ekonomia. Jak się opłaca to możemy być. Ale jak zaczniemy dopłacać do Eurokalifatu to trzeba uciekać.

! Odpowiedz
5 5 ajwaj

Nigel Farage > Trumpista, ma wiecej (37%) niz 2 partie betonowo-systemowe razem. Partia chem. Thereski ponizej 10 % :) A sa inne anty-UE partie np UKIP. Gra na czas. Nastepca znajdzie ciekawe fakty z jej "dzialalnosci"

Dancing Queen wychodzi lepiej taniec (te powabne ruchy pelne wdzieku)

https://youtu. be/ij7AlV8WgcE

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 1 ajwaj

znowu przed".be" robi sie spacja i nie dziala
sabotaz MI-6 :)

! Odpowiedz
0 4 zenonn

Rosji zależy na rozbiciu Unii Europejskiej.
Więcej agentury.

! Odpowiedz
4 7 roza_von_schweinkopf

Angole chciały się wyślizgać z Eurokalifatu. Niema tak dobrze. Najpierw wydoi ich się jeszcze by na nas płacili. Powpuszcza im się z 10mln islamistów i jak będą zdychać to wtedy mogą sobie opuścić Eurokalifta. Angole nas zdradziły po wojnie więc Polacy na wyspach powinni głosować za powrotem Angoli do Kalifatu.

! Odpowiedz
0 7 abcx

Drugie referendum to świetny pomysł, May jednak nie powinna proponować opcji "przeciw" bo to podchodzi pod "mowę nienawiści" i znowu wynik może wyjść nie taki...

! Odpowiedz
2 17 bha

Jak dzieci we mgle .... Żałosne dodatkowe ośmieszanie na Maxa

! Odpowiedz
1 36 and00

Proponuję do oporu, w końcu w którymś z referendów, przy wyrównanych siłach zagłosują za pozostaniem w UE

Demokracja internacjonalistyczna

! Odpowiedz
3 32 jendreka

Kłamstwa i krętactwa, to obraz dzisiejszej Europy, całej. A może nawet całego świata.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne