REKLAMA

"Dopłaty z MdM na 2017 rok rozejdą się błyskawicznie"

2016-11-21 06:50
publikacja
2016-11-21 06:50

W styczniu wróci możliwość składania wniosków o dopłatę do kredytu z programu "Mieszkanie dla młodych" na 2017 rok. W przyszłorocznej puli pozostało 373 mln zł. Eksperci prognozują, że pieniądze wyczerpią się już w pierwszym kwartale, tak jak miało to miejsce w tym roku. Mimo że od przyszłego roku banki będą wymagać od klientów 20-proc. wkładu własnego na zakup mieszkania to perspektywy dla rynku są bardzo dobre.

/ Materiały dla mediów

– Program Mieszkanie dla Młodych kończy się w 2018 roku. Już teraz widać akcje promocyjne deweloperów, którzy zachęcają do skorzystania z przyszłorocznej oferty z dopłatą MdM. Zapotrzebowanie znacząco przewyższa środki, które są dostępne, więc te pieniądze z pewnością rozejdą się już w okolicach marca – prognozuje w rozmowie z agencją Newseria Biznes Tomasz Kołodziejczyk z redNet Property Group.

Tegoroczny limit dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na 2016 rok wyczerpał się w marcu. Natomiast przyszłoroczna pula dopłat, która wynosi 373 mln zł, została zarezerwowana w 50 proc. już w połowie lipca, co spowodowało, że Bank Gospodarstwa Krajowego zaprzestał przyjmowania kolejnych wniosków.

Możliwość składania wniosków o dopłatę do kredytu zaciąganego na kupno mieszkania w 2017 roku powróci 1 stycznia 2017 roku, kiedy odmrożona zostanie druga połowa środków w wysokości 373,mln zł. Eksperci przewidują, że pieniądze te wyczerpią się już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

– Perspektywy na 2017 rok są dobre, gdyż sytuacja gospodarcza w Polsce jest bardzo dobra. Rynek mieszkaniowy pozytywnie zareagował na program Rodzina 500 plus, który dostarczył nowych klientów. Jeżeli stopy procentowe i inflacja utrzymają się w przyszłym roku na tym poziomie co obecnie, to nie mamy się czym martwić – mówi Tomasz Kołodziejczyk.

Eksperci przypominają, że od przyszłego roku wchodzi w życie kolejny stopień Rekomendacji S. To oznacza, że zgodnie z wymogami Komisji Nadzoru Finansowego banki udzielające kredytów na zakup mieszkania będą wymagały 20-proc. wkładu własnego. Część banków już teraz jednak deklaruje, że umożliwi klientom sfinansowanie brakujących 10 proc. z osobnego kredytu bankowego.

Program Mieszkanie dla Młodych, który cieszy się na rynku ogromną popularnością, decyzją rządu zakończy się w 2018 roku. Zostanie zastąpiony przez kolejny program Mieszkanie Plus, który zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem. Według założeń z czasem wynajmujący zyskaliby możliwość wykupienia ich na własność.

– Ten program na razie pozostaje w fazie planowania. Trzeba mieć na uwadze to, że budowa mieszkań nie jest szybkim procesem. Z obecnych informacji banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że na początku te mieszkania nie będę powstawały w dużych miastach, a raczej w mniejszych miejscowościach, gdzie rynek deweloperski w tym momencie de facto nie istnieje – podkreśla Tomasz Kołodziejczyk.

W opinii eksperta redNet Property Group minie sporo czasu zanim Mieszkanie Plus wejdzie w życie i zaspokoi potrzeby mieszkaniowe. Co istotne, rządowy program będzie adresowany do innej grupy klientów niż osoby, które kupują mieszkania, i w długiej perspektywie może się przyczynić do rozwiązania problemu, jakim jest niewystarczająca liczba mieszkań komunalnych.

– Aktualnie w Warszawie sprzedaje się ponad 2 tys. mieszkań, a więc minęłoby dużo czasu, zanim popyt rynkowy zostałby zaspokojony. Trzeba też mieć na uwadze, że w programie Mieszkanie Plus preferowane będą osoby, które mają więcej dzieci. Co do zasady rzadziej kupują one mieszkania na rynku deweloperskim. Nie są to typowi klienci. W tym momencie na lokale komunalne czeka w Polsce około 800 tys. osób, więc mógłby on te potrzeby częściowo zaspokoić – mówi Tomasz Kołodziejczyk.

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Krzysztof_frankowicz
Sytuacje nakręca jeszcze wzrost minimalnego wkładu własnego do 20% w 2017r., na szczęście niektóre banki dają możliwość skredytowania 90% wartości nieruchomości czyli 10% własnych środków. tutaj są dane z końca grudnia http://narodowyprogram.pl/mieszkanie-dla-mlodych/lista-bankow-uznajacych-10-wklad-wlasny-w-2017-r/
~Jeremi
Media zrobiły swoje i w dalszym ciągu wiele osób sądzi, że pieniędzy na MdM nie będzie, a program zostanie zlikwidowany. Postanowienia nie zostały jednak zmienione i środki będą zabezpieczone zgodnie z założeniami ustawy z MdM 2018 Włącznie. Jak podkreśla http://www.mieszkaniedm.pl/ to wciąż ponad miliard złotych.Media zrobiły swoje i w dalszym ciągu wiele osób sądzi, że pieniędzy na MdM nie będzie, a program zostanie zlikwidowany. Postanowienia nie zostały jednak zmienione i środki będą zabezpieczone zgodnie z założeniami ustawy z MdM 2018 Włącznie. Jak podkreśla http://www.mieszkaniedm.pl/ to wciąż ponad miliard złotych. Warunki nie są wyśrubowane, okazuje się, że wielu Polaków może sobie pozwolić na dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych.
~polak2
a w innym artykule pisze że jaszcze Ci z Hawe hazardziści proszą o pomoc ?
~podatnik
jakies dopłaty do czynszów, dopłaty do MdM a frankowicze zostawieni sami sobie i krwiopijcom bankowym kurs największy w historii a rzad cichutko jakbyśmy nie istnieli kiedy nas zauważa 2 mil Polaków pokrzywdzonych , wykorzystywanych na granicy wytrzymałości
~cela_plus_2019
nikt "frankowiczów" nie zmuszał do kredytu w obcej walucie - co, myśleli, że oszukali przeznaczenie?
problemem nie są banki, tylko odmóżdżone społeczeństwo i banda świń przy korycie
~ja
kapitalizm kolego, przegrałeś źle obstawiłeś (czytałeś bakiery pl itp) idziesz do piachu często z rodziną. Też mnie to przeraża.
~pa odpowiada ~cela_plus_2019
To znaczy to co piszesz oczywiście jest problemem podstawowym, ale nie znaczy to, że bankowy oligopol problemem nie jest. :)

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki