Nastroje w gospodarce pozostają grobowe

główny analityk Bankier.pl

Choć w maju przedsiębiorcy oceniali stan koniunktury nieco lepiej niż w kwietniu, to skalę tej poprawy można określić jako mocno rozczarowującą. Pomimo postępującego „odmrażania” polskiej gospodarki nastroje w przedsiębiorstwach pozostają grobowe.

W marcu i kwietniu rządowe zakazy sparaliżowały polską gospodarkę. Produkcja przemysłowa spadła w kwietniu o jedną czwartą, a sprzedaż detaliczna o przeszło jedną piątą. O tym, że kwiecień 2020 roku był fatalny, wiedzieliśmy już jednak wcześniej. Choćby z comiesięcznego badania koniunktury gospodarczej prowadzonej przez Główny Urząd Statystyczny.

Ankiety za kwiecień pokazały rekordowe załamanie koniunktury gospodarczej w Polsce. Rekordowo niskie odczyty sentymentu przedsiębiorców zaobserwowano we wszystkich sektorach polskiej gospodarki, co raczej nie było dla nikogo wielkim zaskoczeniem. W piątek GUS opublikował analogiczny raport za maj. Dane do badania zebrano między 1 a 10 maja.

(Bankier.pl)

Niestety, nie jest dobrze. Choć od końcówki kwietnia rząd stopniowo znosi zakazy prowadzenia działalności gospodarczej, to nastroje przedsiębiorców pozostają depresyjne. I to w dodatku niezależnie od branży. Wskaźnik koniunktury w przetwórstwie przemysłowym podniósł się z -44,2 pkt. do -34,9 pkt., wciąż sygnalizując miażdżącą przewagę ocen pesymistycznych. Najbardziej pesymistycznie koniunkturę oceniają firmy produkujące odzież skórzaną.

Mimo że praca na budowach wciąż wre, to nastroje w branży pozostają fatalne. W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla budownictwa podniósł się do -38,8 pkt. z -47,1 pkt. w kwietniu. Niezbyt dużą poprawę odnotowano w handlu detalicznym. Pomimo otwarcia galerii handlowych wskaźnik koniunktury wzrósł z -49,5 pkt. do -43,4 pkt. – czyli tyle co nic. Niewiele lepiej jest w transporcie, gdzie odnotowano poprawę z -48,3 pkt. do -39,4 pkt.

(Główny Urząd Statystyczny)

Od dna odbiła się branża hotelarska, ale w gastronomii nastroje były równie beznadziejne jak kwietniu (badanie zakończono jeszcze przed otwarcie barów i restauracji). Łączny wskaźnik koniunktury w zakwaterowaniu i gastronomii wzrósł do -60,4 pkt. wobec -70,0 pkt. w kwietniu. Sytuacja pogorszyła się tylko w jednej z badanych branż: w bankowości i ubezpieczeniach. Tam wskaźnik koniunktury obniżył się z -18,2 pkt. do -18,8 pkt.

Niepokoi także to, że w „pytaniach uzupełniających” ankietowane przedsiębiorstwa częściej przyznawały, że wpływ koronawirusowego lockdownu na ich działalność będzie „poważne” lub nawet zagrozi stabilności firmy. W maju takie odpowiedzi były wręcz częściej wybierane niż w kwietniu. I to we wszystkich sektorach gospodarki za wyjątkiem handlu detalicznego.  W dalszymi ciągu deklarowano też bardzo silny spadek zamówień – w większości branż tempo spadku zamówień było podobne jak w kwietniu.

Kliknij, żeby zapisać się na webinar
Kliknij, żeby zapisać się na webinar (Bankier.pl)

Takie wyniki rysują obraz gospodarki pogrążonej w bardzo głębokiej recesji. Co gorsza, początek maja nie przyniósł oczekiwanej przez ekonomistów wyraźnej poprawy sytuacji. Jeśli także badania za czerwiec nie pokażą przełomu, to nadzieje na odbicie „V-kształtne” spłoną na panewce.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 jas2

Cytuję za Sanepidem: "Jak pokazują dane, w kwietniu 2020r. w Polsce było o 3079 mniej zgonów niż w kwietniu 2019 (33 613) i o 4105 mniej niż kwietniu 2018 (34 639). To również mniej niż w 2017 roku (o 1,5 tys. mniej), 2016 (o 1,3 tys.) i 2015 (o 4 tys.)."

! Odpowiedz
2 1 1as

Uff, może jednak korki na drogach i tłumy w sklepach nie powrócą.

! Odpowiedz
18 24 karbinadel

Nawet branża pogrzebowa nie dorobiła się na epidemii, bo ogólna liczba zgonów jest wyraźnie niższa niż rok czy dwa lata temu... Zarobili głownie maseczkowi narciarze, ale tu finał jest niepewny, bo sprawa się rypła

! Odpowiedz
7 11 po_co

Nieprawda, liczba zgonów jest nieznacznie wyższa - w marcu o ok. 213 czyli można powiedzieć, że nie ma zmian.
Pisanie o tym, że liczba zgonów jest wyraźnie niższa to szczyt bezczelności kiedy jeszcze nie opublikowano danych za kwiecień czy obecny miesiąc, a dane za miesiące poprzednie nie różnią się od zeszłorocznych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 bha

Cóż z tego że niby mamy biegunkowe odmrażanie gospodarki wcale to nie znaczy że będzie jak było niby normalnie,tym bardziej że Panedmia covid 19 trwa globalnie ,rozprzestrzenia się ,zadomawia coraz bardziej w wielu ,wielu krajach i na pewno nie na krótko ! już spowodowała ogromne straty w budżetach Państw-krajów-społeczeństw, gospodarce ,wzroście bezrobocia w wielu krajach zarówno tego oficjalnego jak i skrzętnie ukrywanego z rynku śmieciowo-szaro-czarnego.Na długo nie ma co liczyć na poprawę nastrojów .Kij bezrobocia ,cięcia etatów,płac wzrostu niepewności na rynku zatrudniania,na rynkach globalnej gospodarki ma zawsze dwa końce !!! Spada sprzedaż,malej płynność finansowa i rośnie fala upadków .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil