REKLAMA

Dalajlama: jestem prostym buddyjskim mnichem

2008-12-11 19:06
publikacja
2008-12-11 19:06
Duchowy przywódca Tybetańczyków powiedział na warszawskim Torwarze, że wygnanie i tragedia jego kraju nauczyła go patrzenia na świat i drugiego człowieka z obiektywizmem i współczuciem. Dalajlama wygłosił wykład poświęcony odpowiedzialności powszechnej we współczesnym świecie.

Dalajlama mówił, że jest prostym buddyjskim mnichem. Przekonywał, że dzięki spokojnemu umysłowi lepiej spostrzeżemy rzeczywistość. Zapytany co trzeba zrobić, by przestano zabijać, torturować i prześladować Tybetańczyków, zamyślił się i powiedział, że nie ma na to prostej odpowiedzi. Jego zdaniem, chińska władza nie kieruje się zdrowym rozsądkiem i nie wyciąga również wniosków ze złych doświadczeń.

Dalajlama przypomniał, że Polacy mają podobne doświadczenia z okresu komunizmu. Zaznaczył, że bardzo mocno czuje ducha solidarności polskiego narodu. Jego zdaniem, Tybetańczycy nie mają powodu, by poddawać się i tracić nadzieję na odzyskanie wolności. Opowiadał, że spotkał również wielu mieszkańców Chin, solidarnych z Tybetem.

Przemówienia Dalajlamy wysłuchało kilka tysięcy osób.  Na wykład przybyło również wielu miłośników, buddyzmu i kultury Dalekiego Wschodu.

Wizytą w stolicy Dalajlama kończy kilkudniowy pobyt w Polsce, podczas którego odwiedził Gdańsk i Wrocław, odebrał doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz spotkał się między innymi z prezydentem Lechem Kaczyńskim i parlamentarzystami.
Źródło:IAR
Tematy
Mercedes-Benz GLS SUV - teraz w promocyjnym leasingu
Mercedes-Benz GLS SUV - teraz w promocyjnym leasingu
Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kraków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki