Czy oboje rodzice mogą być równocześnie na urlopie macierzyńskim?

Wnioskowałam o przyznanie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Czy mogę wykorzystać przysługujące świadczenia w wymiarze 8 miesięcy i mąż 4 miesiące w tym samym czasie?

(YAY Foto)

Czy mógłby małżonek skorzystać ze świadczeń wtedy, kiedy ja będę z nich korzystała? (łącznie świadczenia obowiązują mnie od stycznia do grudnia). Czy mogę ja skorzystać od stycznia do końca sierpnia, a mąż od czerwca do września włącznie)? Jakie wnioski powinnam złożyć i gdzie? Zaznaczam, ze z mężem mamy oboje umowy o pracę - ja na 5 lat, a mąż na czas nieokreślony.

Odpowiedź eksperta:

W świetle obowiązującej obecnie regulacji prawnej nie ma możliwości aby oboje rodzice dziecka mogli przebywać w tym samym czasie na urlopie macierzyńskim

W szczególnych przypadkach z urlopu macierzyńskiego może skorzystać ojciec dziecka. Przepisy kodeksu pracy określają dokładnie sytuacje w jakich ojciec – pracownik ma prawo do macierzyńskiego.

Jest to możliwe jedynie wtedy gdy, matka rezygnuje z części urlopu macierzyńskiego, bądź też w przypadku śmierci matki dziecka.

Mąż może wykorzystać urlop macierzyński, gdy Pani wykorzysta minimum 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Wtedy pozostałe 6 tygodni będzie mogło zostać wykorzystane przez męża. W takiej sytuacji Pani musi złożyć wniosek o rezygnację z urlopu u swojego pracodawcy, natomiast mąż u swojego musi o urlop wystąpić.

Urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom dziecka, łącznie w wymiarze do 26 tygodni. Rodzice mogą dzielić się tym urlopem oraz przysługującym z tego tytułu zasiłkiem macierzyńskim. Urlop rodzicielski można jednak podzielić tylko na 3 części, z których każda nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Matka i ojciec dziecka mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego jedno po drugim albo w tym samym czasie. Pod warunkiem, że okresy urlopu będą minimum 8 miesięczne Jeżeli matka dziecka i ojciec wykorzystali jednocześnie np. dwa 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, to po zakończeniu  jednoczesnego urlopu rodzicielskiego to  ojciec bądź matka dziecka mogą wziąć jeszcze 8 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Jeżeli matka dziecka przebywa już na urlopie rodzicielskim, a ojciec chce wziąć swoją część urlopu w tym samym czasie, może rozpocząć ją w każdym dowolnym dniu, po zakończeniu przez rodzica dodatkowego urlopu macierzyńskiego wziętego w pełnym wymiarze.

Nie istnieje ograniczenie, iż ojciec dziecka może rozpocząć korzystanie z urlopu rodzicielskiego dopiero wtedy, gdy matka dziecka wykorzysta swoją część tego urlopu wynoszącą tydzień lub jego wielokrotność. Bez względu na to, czy rodzice dziecka korzystają z urlopu rodzicielskiego i zasiłku macierzyńskiego za ten okres w częściach przypadających jedna po drugiej, czy w tym samym czasie, okres tego urlopu i wypłaty zasiłku nie może przekroczyć dla nich razem łącznie 26 tygodni.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 176 - 1891 , art. Art. 1821a  ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),

Art. 29 ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 arno

Wszelkie zmiany w przepisach kadrowo-płacowych wymagają natychmiastowego zastosowania ich w praktyce. Dlatego tak ważne jest wsparcie doświadczonego eksperta. Zachęcam do korzystania z outcourcingu usług. Naprawdę się opłaca. seka.pl

! Odpowiedz
5 6 ~Obywatel

A gdy rodzicom urodzi się więcej niż jedno dziecko (2,3, 4, itd)? Urlop jest na 1 konkretne dziecko, tak?

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl