REKLAMA

Czy Wenezuela po cichu wyprzedaje złoto?

Krzysztof Kolany2015-10-29 21:36główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-10-29 21:36
YAY Foto

Według oficjalnych danych Banku Centralnego Wenezueli od stycznia do maja wartość rezerw złota spadła o prawie 19%. Spekuluje się, że pogrążony w zapaści gospodarczej kraj „rewolucji boliwariańskiej” może zbankrutować już w przyszłym roku.

/ fot. SANTI DONAIRE / FORUM

Na koniec maja (to najnowsze dostępne dane) wartość złota monetarnego w bilansie Banku Centralnego Wenezueli wynosiła 74,1 mld boliwarów wobec 91,4 mld w styczniu. Licząc po urzędowym kursie wymiany 6,3 boliwarów za dolara amerykańskiego (na czarnym rynku „zielony” wyceniany jest 126-krotnie wyżej) oznacza to spadek wartości rezerw złota o 2,74 mdl USD.

Pomiędzy styczniem a majem cena złota w USD obniżyła się o 3,85%, co sugeruje, że Wenezuela po cichu sprzedała część rezerw. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego Wenezuela powinna mieć 361 ton złota. To rezerwy przeszło 3-krotnie większe od polskich i 16. co do wielkości na świecie. Tyle że przy obecnej wycenie po oficjalnym kursie boliwara stan wenezuelskich rezerw wynosi 307,6 ton i jest o 53,4 tony niższy od danych MFW.

Rezerwy walutowe Wenezueli stopniały do zaledwie 15,2 mld dolarów, z czego ponad trzy czwarte stanowi złoto. Tylko w tym i przyszłym tygodniu rząd musi spłacić obligacje za 3,5 mld USD i bez sprzedaży kolejnej partii rezerw złota operacja ta może się okazać niewykonalna. W 2016 roku Wenezuela ma do spłacenia 12 mld USD.

Po 15 latach „boliwariańskiej rewolucji” ten niegdyś drugi najbogatszy kraj Ameryki Południowej znalazł się na skraju zapaści gospodarczej. W Wenezueli szaleje hiperinflacja (oficjalnie ceny rosną „tylko” o 68,5%  rocznie), w kraju brakuje towarów pierwszej potrzeby, a 95% przychodów z eksportu pochodzi ze sprzedaży ropy naftowej, której ceny przez ostatnie 12 miesięcy spadły o 44%.

O nieoficjalnej sprzedaży wenezuelskiego złota w marcu informowała Reuters. Bank centralny Wenezueli nie skomentował wtedy tej informacji. Gdy w listopadzie 2013 roku pojawiły się doniesienia o sprzedaży kruszcu bankowi Goldman Sachs, wenezuelskie władze  zdementowały te doniesienia.

Bankructwo  południowoamerykańskiego „socjalistycznego raju” były jednym z z tegorocznych „czarnych łabędzie” Bankier.pl.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (25)

dodaj komentarz
~wenezuellll
Zydowski Bank centralny wenezueli wysprzedaje ich zloto, za rok krach i wenezueli nie bedzie
~observer
WSzędzie krachy i zapaści gospodarczej ..TYlko na zielonej wyspie rządzonej przez kolesiostwo z PoPisu kwitnie gospodarka i bogactwo obywateli...Mieszkańcy zielonej wyspy pracują na śmieciówkach do śmierci a jeśli dożyją do 67 lat mogą liczyć na głodową emeryturę, zktórej nie da śię wyżyć..
~antek
Czy nas nie czeka to samo jeżeli PIS będzie chciał finansować nie prace, tylko tych co wołają daj,daj..... nie wnosząc nic od siebie.
~kola
oddaj oddaj platformo to co zabrałaś ludziom oddaj to co banki zagrabiły kredytobiorcom, oddaj pieniądze za latanie po pociągach zamiast przygotować na czas ustawę dotyczącą produkcji wyrobów tytoniowych. Braliście pieniądze ludzi i to nie małe za pracę na rzecz obywateli a za te pieniądze łupiliście ludzi i nie oddaj oddaj platformo to co zabrałaś ludziom oddaj to co banki zagrabiły kredytobiorcom, oddaj pieniądze za latanie po pociągach zamiast przygotować na czas ustawę dotyczącą produkcji wyrobów tytoniowych. Braliście pieniądze ludzi i to nie małe za pracę na rzecz obywateli a za te pieniądze łupiliście ludzi i nie przygotowaliście na czas ustawy, chociaż inne kraje dawno to zrobiły. Do sądu z wami, jeżeli ludzie stracą pracę, bo lenie zamiast przygotowywać ustawę to Kopacz woziła się pociągami, latała za sprawą uchodźców, działała na rzecz banków, okradających ludzi itp. To Platforma wołała daj daj i mało tego zabrała ludziom i nie wniosła nic od siebie
~pouczajace
Interwencją siłową w Syrii Putin chce zrobić wrażenie na Saudach i Persach, aby byli bardziej skłonni do negocjacji w sprawie cen ropy. Wenezuela to teraz poletko doświadczalne, gdzie ma szansę sprawdzić się teoria Korwina o odcięciu środków dla budżetówki - to powinno być pouczające jak grecki socjalizm..
~złotyChłopak
A ja spokojnie czekam na Rosję! W końcu tyle złota na górce Putin nakupił że aż szkoda by było na dołku nie sprzedać (ruskie rezerwy skończą się gdzieś mniej więcej za rok).
~PRAWYSEKTOR
No tak mniej więcej rok temu pisałeś w podobnym tonie . Napisz to samo za rok.
~PartTimeJobs
Tak możesz podać jeden powód dlaczego Putin miałby sprzedawać złoto zachodowi.? Chyba tylko po to aby umożliwić przetrwanie o kilka tygodni zachodnim malwersantom. Niestety takim kretynem Putin nie jest, aby zamieniać złoto na bezwartościowy papier. Myśli tam jakaś komórka u ciebie pod sufitem ? Po co Rosji obecnie Tak możesz podać jeden powód dlaczego Putin miałby sprzedawać złoto zachodowi.? Chyba tylko po to aby umożliwić przetrwanie o kilka tygodni zachodnim malwersantom. Niestety takim kretynem Putin nie jest, aby zamieniać złoto na bezwartościowy papier. Myśli tam jakaś komórka u ciebie pod sufitem ? Po co Rosji obecnie rezerwy zadrukowanego papieru ?
~grabek odpowiada ~PartTimeJobs
ZSRR w okresie sankcji ZACHODU wielokrotnie używał złota dla zdobycia walut i zakupu deficytowych towarów .DO TEGO celu używa się światowych giełd.NA giełdzie MOŻNA WYSTĘPOwAĆ jawnie pod własną firmą lub pod firmą krzak?uwiarygodnioną jak np.świadectwo Oxfordzkie Ministra Sikorskiego przez BANK lub przyjaciół ZSRR w okresie sankcji ZACHODU wielokrotnie używał złota dla zdobycia walut i zakupu deficytowych towarów .DO TEGO celu używa się światowych giełd.NA giełdzie MOŻNA WYSTĘPOwAĆ jawnie pod własną firmą lub pod firmą krzak?uwiarygodnioną jak np.świadectwo Oxfordzkie Ministra Sikorskiego przez BANK lub przyjaciół dobrze umocowanych a mając pieniądze i złoto można ich kupić lub sprzedać np. NFOZZ w POLSCE .OD czasu zwycięstwa rewolucji Październikowej w ROSJI cały czas są utrzymywane jakieś rodzaje sankcji.ostatni okres luzowania tychże sankcji skończył się wraz z wybuchem wiosny LUdów arabskich,a właściwie to chyba już w 2008 roku po tąpnięciu na ŚWIATOWYCH GIEŁDACH finansowych.CO BYŁO zamierzone i przewidziane przez ekonomistów.Biliony $ wpompowane przez BUSCHA I Obamę w amerykańskie Banki dały biedakom poczucie bezpieczeństwa a bankierom kasę NA PREMIĘ za dobre zarządzanie(SKOKI wysłały pieniądze do innych BANKÓW-pieniądze z BFG ZASILIŁY komitety wyborcze partij i wygrały wybory.
~PartTimeJobs odpowiada ~grabek
Tak w ogóle to co chciałeś powiedzieć ? Że w obecnej sytuacji Rosja potrzebuje zadrukowanej zachodniej makulatury..? Bo nie ogarniam. Oni zachód poza wspomnieniami i bezwartościowym zadrukowanym papierem nic nie posiadają nawet swoje skarbce mają PUSTE.
Ps. A tym czasem USA wprowadza specjalne małe siły do Syrii.
Tak w ogóle to co chciałeś powiedzieć ? Że w obecnej sytuacji Rosja potrzebuje zadrukowanej zachodniej makulatury..? Bo nie ogarniam. Oni zachód poza wspomnieniami i bezwartościowym zadrukowanym papierem nic nie posiadają nawet swoje skarbce mają PUSTE.
Ps. A tym czasem USA wprowadza specjalne małe siły do Syrii. Każdy dzień jesteśmy bliżej dużej wojny. Niestety bankrut USA aż się prosi aby otrzymał krwawy cios w nos.....! To tak jak by USA prosiło, zacznijcie z nami wreszcie wojnę bo nie mamy innego wyjścia z tego zadłużenia w jakie wpadliśmy...!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki