REKLAMA

Czy 300+ wystarczy na wyprawkę? Tyle kosztuje "darmowa" edukacja

Katarzyna Wiązowska2023-08-16 11:04redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-08-16 11:04

Aż 70 proc. rodziców spodziewa się większych wydatków niż przed rokiem. Zdecydowanej większości z nich 300+ nie wystarczy na planowane zakupy.

Czy 300+ wystarczy na wyprawkę? Tyle kosztuje "darmowa" edukacja
Czy 300+ wystarczy na wyprawkę? Tyle kosztuje "darmowa" edukacja
fot. LStockStudio / / Shutterstock

Już za nieco ponad dwa tygodnie rozpocznie się nowy rok szkolny. Jak wskazują wyniki badania SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii wykonanego na zlecenie Empiku, większość rodziców przygotowuje się na większe wydatki na wyprawkę dla swoich dzieci niż w zeszłym roku, a co czwarty rodzic wyda tyle samo. Jedynie 3 proc. zakłada mniejszy wydatek. Połowa wyda na ten cel do 500 zł, a blisko 30 proc. od 501 do 700 zł. Tylko 7 proc. przeznaczy na szkolne zakupy ponad 1000 zł. Natomiast jedynie 13 proc. zamknie zakupy szkolne w kwocie 300 zł, czyli w wysokości świadczenia 300+.

Najczęściej kupowane są podręczniki i przybory szkolne

Do najczęściej kupowanych artykułów należą przybory i podręczniki (93 proc.), a także ubrania i buty (84 proc.). Z kolei 28 proc. rodziców planuje wyposażyć również pokoje swoich pociech i oraz kupić im sprzęt elektroniczny m.in. komputery, drukarki, słuchawki lub telefony komórkowe (25 proc.).

Według badania Empiku ponad 90 proc. opiekunów zamierza zrobić niezbędne zakupy jeszcze przed pierwszym dzwonkiem. Aż 43 proc. zrobi to miesiąc wcześniej, a co drugi z nich kupi wyprawkę tydzień lub dwa tygodnie wcześniej. Z kolei 8 proc. wybierze się na zakupy dopiero we wrześniu.

Zakupy szkolne robią głównie mamy

Jak wskazują badania dotyczące zaangażowania w zakup wyprawki, zajmują się tym głównie kobiety – 65 proc. i jedynie 35 proc. mężczyzn.

Badania SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii wykonane na zlecenie Empiku zostało przeprowadzone w pierwszej połowie lipca 2023 r. na ogólnopolskiej grupie 1026 osób dorosłych posiadających dzieci.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (20)

dodaj komentarz
chmiels
300 to marne grosze, ledwo przyjdzie a człowiek już trzeźwy.
zenonn
"Czy 300+ wystarczy na wyprawkę? Tyle kosztuje "darmowa" edukacja"

Co za durny tytuł dla durnych polskojęzycznych.
300+ to dodatek, a nie kwota pokrywająca wydatki szkolne.
Nakręcać gojów na gojów, niech się zabijają, żyd zarobi.
Fuj
zenonn
Judeopolonia ma tu być, a bydło pracować
zenonn odpowiada zenonn
https://www.salon24.pl/u/izaluka/1097063,prawo-zydowskie-o-gojach-czyli-jak-talmud-nakazuje-traktowac-nie-zydow
sterl
A jednak w domach dziecka koszty wielokrotnie wyższe i płacone z budżetu?.
swietlana_odessa
mogłoby wystarczyć gdyby co roku nie wychodziły "nowe" podręczniki, które praktycznie niczym się nie różnią, a potrafią kosztować łącznie ponad 500 zł
jas2
W dodatku dzieci z nich prawie wcale nie korzystają.
Prościej i taniej byłoby stworzyć kanon podręczników w postaci plików PDF i używać ich na komórkach i tabletach.
sterl
Nie dość że stale wymyślają zmiany w podręcznikach żeby lepiej ogłupić i zdemolować młodzież to powstają też nowe niepotrzebne przedmioty, a likwiduje się nauki ścisłe i odporne na propagandę..
nodd
Proponuję podwyższyć do 30 000+ Co się będziemy rozdrabniać. Przy tej inflacji zaraz znowu trzeba będzie podnosić a bombelki są przecież przyszłością narodu. Ktoś to przecież będzie musiał w końcu spłacić.
jas2
Za 30 tys. to co roku kupowałbyś dziecku samochód.

Ale za urodzenie dziecka tyle mogłoby być.

Powiązane: Dzieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki