REKLAMA

Czternasta emerytura. Prezydent ma podpisać ustawę w poniedziałek

2021-03-05 06:21
publikacja
2021-03-05 06:21
fot. Nolte Lourens / Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda podpisze w poniedziałek ustawę ws. czternastej emerytury - dowiedziała się PAP nieoficjalnie w Kancelarii Prezydenta RP. Tzw. czternaste świadczenie ma być wypłacane w listopadzie w wysokości minimalnej emerytury (będzie ona wówczas wynosiła 1250,88 zł brutto).

Jak dowiedziała się PAP nieoficjalnie, prezydent uroczyście podpisze ustawę w poniedziałek.

Zgodnie z szacunkami czternastki otrzyma 9,1 mln osób. Nie wszyscy dostaną jednak świadczenie w takiej samej kwocie, ponieważ w ustawie przewidziano próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto. Oznacza to, że ok. 1,2 mln osób pobierających wyższe emerytury będzie miało czternastki pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę (czyli czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł).

Czternastek nie otrzyma 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia (w wysokości ok. 4,2 tys. zł).

Na wypłatę czternastek rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł. Większość emerytów i rencistów dodatkowe świadczenie otrzyma w listopadzie. W wyjątkowych sytuacjach czternastki będą wypłacane w grudniu – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – i w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Dodatkowo w kwietniu seniorzy otrzymają trzynastą emeryturą. Dodatek ten przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (7)

dodaj komentarz
lelo1949
Emerytura bez podatku powinnabyć
prawdziwynierobot
ciekawe kto za to zapłaci
antek10
pis orżną ludzi z oszczednosci teraz rozdaje. BOLSZEWICY. Oprocentowanie lokat ponizej inflacji.
harrytracz
W poniedziałek prezydent podpisze ustawę która zmusza pracodawcę do zapłacenia opłaty solidarnościowej od każdego zatrudnionego pracownika z funduszu pracy, następnie środki te rozda emerytom i opodatkuje. Jednocześnie waloryzując emerytury poniżej realnej inflacji, przez co ukrywa realny wskaźnik zagrożenia ubóstwem.W poniedziałek prezydent podpisze ustawę która zmusza pracodawcę do zapłacenia opłaty solidarnościowej od każdego zatrudnionego pracownika z funduszu pracy, następnie środki te rozda emerytom i opodatkuje. Jednocześnie waloryzując emerytury poniżej realnej inflacji, przez co ukrywa realny wskaźnik zagrożenia ubóstwem. Co więcej, przez opłatę solidarnościową zwiększa się koszty zatrudniania co nie sprzyja powstawaniu nowych miejsc pracy.
harrytracz
I ten zabieg jest nazwany 13 czy 14 emeryturą...
anty12
No Mateuszku, ile podatkow nowych wprowadzisz zeby zfinansowac emeryturki ludzi,ktorzy nie dokladaja sie do PKB. Ze 20 nowych co komunisto pier.
nazare
To bardzo dobrze wydane 11,5 mld Wraz z 13 emeryturą 25 mld bardzo dobrze wydanych pieniędzy. Inwestycja w przyszłość. Co tam elektorowie atomowe, co tam zapaść służby zdrowia, co tam 220 tyś zwolnionych z pracy młodych z gastronomi i innych usłu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki