REKLAMA

Czeka nas rok zmian w bankowości

Tomasz Jaroszek2010-12-16 09:26
publikacja
2010-12-16 09:26
Zapowiada się trudny rok, zarówno na giełdach, jak i w bankowości. Od najbliższych miesięcy zależeć będzie również przyszłość strefy euro. Prognozy na 2011 rok?

Walka z kredytami walutowymi i rosnąca ilość ograniczeń narzucana odgórnie na banki mają zapobiec powtórce z kryzysu finansowego. Klienci nie rozumieją jednak problemu w skali makro, a jedynie martwią się o ceny kredytów oraz ich dostępność. Po prawie dwóch latach jesteśmy świadkami wyraźnej odwilży hipotecznej, ale nikt nie spodziewa się powrotu do cen z 2007 roku. Wielką niewiadomą pozostaje skala zmian, jakie przyniosą najbliższe lata.Tymczasem licznik długu bije w centrum Warszawy, a debaty ekonomistów z politykami na temat zmian w systemie emerytalnym podgrzewają atmosferę w Polsce. Inwestorzy drżą o reformę OFE, widząc to, co działo się na Węgrzech po włączeniu składek emerytalnych do budżetu. Zapaść polskiej giełdzie w najbliższych tygodniach na pewno nie grozi, sądząc po rosnącej euforii wywołanej tzw. rajdem św. Mikołaja. Od stycznia będziemy już patrzeć mniej ufnie na indeksy i doszukiwać się pierwszych baniek zamiast giełdowych okazji.

Sam sektor bankowy ulegnie solidnym zmianom. Po zgodzie Komisji Nadzoru finansowego, z rynku zniknie Bank Zachodni WBK i dowiemy się wreszcie co hiszpański gigant zaoferuje polskim klientom. Zniknie także Allianz Bank, który startował wraz z Aliorem i Meritum. Po dwóch latach nie pokazał się jednak z dobrej strony, a poziom kosztów był nie do przeskoczenia dla właścicieli. Tym sposobem trzecia już licencja bankowa trafia w ręce Leszka Czarneckiego, potentata polskiego sektora bankowego. Wraz z Getin Noble Bank, Open Finance, Home Broker, planowanym Idea Bankiem oraz szeregiem mniejszych spółek, widzimy pro¬ces tworzeniu swego rodzaju imperium finansowego. Marka znana jako Allianz Bank znika, ale co zobaczymy w ramach tej licencji bankowej? Trudno uwierzyć, ze cokolwiek w „konglomeracie” - jak określił spółki Czarneckiego KNF - mogło się zmarnować.

Styczeń przyniesie także szereg zmian personalnych. Nadal nie wiadomo, gdzie trafi Ryszard Petru, określany mianem jednego z czołowych celebrytów – ekonomistów. Pozostaje to taką samą zagadką, jak i odejście Mariusza Grendowicza z BRE Banku. Mamy nowych członków zarządów w Getin Banku oraz PKO BP. Szykuje się również małe „przetasowanie” w biurach prasowych. Wraz z redakcją trzymamy rękę na pulsie i oddajemy w ręce nowy numer Przeglądu Finansowego, kompendium wiedzy dla każdego pracownika sektora finansowego.

Tomasz Jaroszek
Redaktor Naczelny,
Przegląd Finansowy Bankier.pl

Pobierz najnowszy numer

W numerze:

Gość: Tomasz Bogus, Prezes Zarządu, Bank Pocztowy

Zaangażowanie pracowników a poprawa wyników biznesowych

Europa na polu minowym - poseł Janusz Piechociński [pdf]

Przy nowym szczycie hossy, nadal pozytywny wpływ światowych giełd [pdf]

TMS Brokers: Notowania złotego nieco stabilniejsze [pdf]

Grzegorz Zalewski: Łatwe pieniądze? [pdf]

Mark Mobius: Równoważenie światowej gospodarki [pdf]

Zapraszamy!


Redakcja poleca: Puściliśmy wodze wyobraźni! W cyklu tekstów o Polsce w 2020 roku opisujemy przyszłość naszego kraju. Zachęcamy do lektury.
Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Ania
Dlatego najlepiej zaufać doradcy, a przy okazji zaoszczędzi sie trochę czasu i nerwów.
~LI

"Zaufaj doradcy",

czyli oddaj część swojego dochodu naganiaczowi,

naganiającemu na towar, od którego ma prowizję.
~mara
trochę czarny ten scenariusz.... zaczynam się bać cokolwiek w bankach brać zwłaszcza na własną rękę...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki