REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Coraz droższa Mierzeja Wiślana. Rząd zapłaci ponad 2 mld złotych

2023-03-28 17:42, akt.2023-03-28 18:54
publikacja
2023-03-28 17:42
aktualizacja
2023-03-28 18:54

Flagowy projekt rządu PiS robi się coraz droższy. Wieloletni plan budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską właśnie otrzymał dodatkowy zastrzyk gotówki. Rząd zwiększył jego budżet do 2 mld 127 mln 494 tys. zł. 

Coraz droższa Mierzeja Wiślana. Rząd zapłaci ponad 2 mld złotych
Coraz droższa Mierzeja Wiślana. Rząd zapłaci ponad 2 mld złotych
/ Kancelaria Premiera

Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” zamieszczono we wtorek na stronach Kancelarii Rady Ministrów. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2023 r.

Jak wskazano, program wieloletni na lata 2016–2023 pod nazwą "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" jest dokumentem o charakterze operacyjno-wdrożeniowym, realizującym cele zawarte w "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 z perspektywą do 2030 r." oraz w "Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku (z perspektywą do 2030 roku)".

Jak podkreślono, projektowana nowelizacja uchwały nr 57/2016 Rady Ministrów z dnia 24 maja 2016 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską", jest niezbędna do przeprowadzenia realizacji Programu.

Za podwyższeniem kwoty stoi inflacja

Dotyczy ona zwiększenia ogólnej kwoty środków na Program z 1 mld 984 mln 051 tys. 500 zł do wysokości 2 mld 127 mln 494 tys. 304 zł (o 7,2 proc. całkowitej wartości), wydłużenia terminu realizacji do roku 2024 oraz wprowadzenie zaktualizowanego Harmonogramu rzeczowo-finansowego.

W 2020 r. głównym powodem wprowadzenia do porządku prawnego uchwały Rady Ministrów nr 170/2020 z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" były zmiany zakresu rzeczowego Programu takie jak: budowa mostu obrotowego w Nowakowie, zmiana koncepcji w zakresie mostu na Mierzei Wiślanej, budowa sztucznej wyspy w celu odkładu urobku z prac pogłębiarskich, zwiększenie zakresu prac na rzece Elbląg.

"Wskazana wycena wartości całkowitej realizacji Programu nie uwzględniała wysokości cen spowodowanych konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy jak również wysokiej inflacji"- podała Kancelaria Rady Ministrów.

Główną przyczyną zmiany uchwały jest wzrost kosztów inwestycji spowodowany zmianą cen materiałów i robót budowlanych na rynku budowlanym. "Należy zauważyć, że na wzrost stawek robót czerpalnych w największym stopniu wpływa wzrost kosztu paliwa do pogłębiarek. Ceny paliw na rynku polskim i światowym wskutek konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy wzrosły o kilkadziesiąt procent (wedle danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego ceny oleju napędowego od roku 2020 do końca października 2022 r. wzrosły o 53 proc.)" - podkreślono w komunikacie.

Droższe są także koszty pracy

Kolejnym istotnym elementem cenotwórczym są płace personelu wykonawcy, które ulegają ciągłemu zwiększeniu wobec podążania za wzrostem wynagrodzeń spowodowanym inflacją- wyjaśniono.

Wobec konieczności uzyskania zwiększenia środków na realizację Programu niezbędne jest również wydłużenie harmonogramu realizacji. Urząd Morski w Gdyni podjął czynności związane z realizacją przedmiotowego zakresu, na które potrzebne są dodatkowe środki finansowe.

Postępowanie przetargowe może jednak zostać ogłoszone po uzyskaniu decyzji o zwiększeniu środków finansowych na Program. Powyższa sytuacja ma bezpośredni wpływ na potrzebę wydłużenia okresu realizacji Programu- wskazano w komunikacie.

Przyjęcie uchwały przez Rady Ministrów o zwiększeniu nakładów całkowitych na Program oraz wydłużenie terminu jego realizacji pozwoli na jego realizację w ustalonym w uchwale zakresie - podano w komunikacie. 

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (41)

dodaj komentarz
tre
Liczy się tylko to, że okręty Marynarki Wojennej i NATO mogą swobodnie wpłynąć na Zalew Wiślany. Federacja Rosyjska nie zezwalała wpływać żadnej uzbrojonej jednostce na polskie wody przez Cieśninę Piławską. Dostęp prywatnych i komercyjnych jednostek do siedmiu portów i marin na terenie Zalewu ma mniejsze znaczenie. Bałtyk został Liczy się tylko to, że okręty Marynarki Wojennej i NATO mogą swobodnie wpłynąć na Zalew Wiślany. Federacja Rosyjska nie zezwalała wpływać żadnej uzbrojonej jednostce na polskie wody przez Cieśninę Piławską. Dostęp prywatnych i komercyjnych jednostek do siedmiu portów i marin na terenie Zalewu ma mniejsze znaczenie. Bałtyk został odblokowany dla całego regionu, z tego się cieszymy. Szyper.
krokus12
To może wymień jakie jednostki Marynarki Wojennej będą mogły wpływać na zalew .
jan_karter odpowiada krokus12
Kajaki bojowe im. JPII
jpelerj
Najważniejsze: Kto zarobi te 2 mld PLN ? Kto zrobi interes życia?
minus90procent
Przestępcy i Szubrawcy na stołkach przez 7 lat ja proponuję jeszcze 4 i będziemy z czystym sumieniem nagrywać tu easterny a pierwszy z nich o jednojajowym szeryfie na dzikim wschodzie czyli Jarosław lolske zbaw.
xxpp
Ten przekop to dziura bez dna. Tam stałe muszą pracować pogłębiarki. Trzeba wyciągać szlam i wysypywać na sztuczna wyspę. To są dziesiątki milionów każdego roku.
Kolejny rząd powinien porzucić tę bezsensowna walkę z przyrodą. Niech pływaka kajaki jak teraz. Tym bardziej ze i tak nie ma portu, bo miasta na to nie stać. Miliardy
Ten przekop to dziura bez dna. Tam stałe muszą pracować pogłębiarki. Trzeba wyciągać szlam i wysypywać na sztuczna wyspę. To są dziesiątki milionów każdego roku.
Kolejny rząd powinien porzucić tę bezsensowna walkę z przyrodą. Niech pływaka kajaki jak teraz. Tym bardziej ze i tak nie ma portu, bo miasta na to nie stać. Miliardy w błoto. Dosłownie.
prawdziwynierobot
rząd da radę, nie martw się ;)
kaczyslaw_
Ten miś miał pierwotnie kosztować 880 mln zł. Jest już blisko 2,5-krotnie droższy. Poza tym w dużej mierze budowa miała zostać sfinansowana ze sprzedaży bursztynu.

Nie jest kwestią tego czy przekroczy 2,5 mld zł, bo to jest pewne, ale pytanie brzmi jak szybko.
prawdziwynierobot
jesteśmy bogatym krajem, stać nas, wytrzymamy. społeczeństwo w wolnom sobotę odpracuje
mkk6999
A kolezanka sie cieszy
Bedziemy mieli tylko
dla nas, rowa z woda

Powiązane: Przekop Mierzei Wiślanej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki